LIVE: ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ

© Imago

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος Παύλος Κουστέρης 21:01 - 06.07.2024 / Ανανεώθηκε: 23:56 - 06.07.2024

Παρακολουθήστε μέσω του live blog του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ολλανδία και Τουρκία για τα προημιτελικά του Euro 2024.

Η Ολλανδία έφερε... τούμπα την Τουρκία και πήρε την πρόκριση!
EURO 2024

23:55 - 06.07.2024

Η Ολλανδία επέστρεψε! Η ομάδα του Κούμαν αν και βρέθηκε πίσω στο 35’ με το γκολ του Ακαϊντίν, εκμεταλλεύτηκε τον εξάλεπτο πανικό της τουρκικής άμυνας και με τα τέρματα των Ντε Φράι (70’) και το αυτογκόλ του Μουλντούρ (76’), επικράτησε 2-1 και πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τον ημιτελικό που θα αντιμετωπίσει την Αγγλία.

EURO 2024

90+6'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Βουτ Βέγχορστ.

90+7'

Τέλος παιχνιδιού: Ολλανδία - Τουρκία 2-1

Η Ολλανδία είναι στον ημιτελικό!

90+7'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 56%, Τουρκία: 44%.

90+6'

Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο διαιτητής δείχνει στον Bertug Yildirim την κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.

90+5'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη κάρτα στον Βιντσέντσο Μοντέλα για αντιαθλητική συμπεριφορά.

90+3'

Ο Ντάμφρις βάζει εξαιρετικά το μπλοκ σε σουτ του Τσαλχάνογλου.

90+3'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη κάρτα στον Τσενκ Τοσούν για αντιαθλητική συμπεριφορά.

Τα γκολ της ανατροπής

90+2'

Τρομερή επέμβαση του Φερμπρούχεν, κρατάει το σκορ πρόκρισης για την Ολλανδία!

90+1'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 58%, Τουρκία: 42%.

90+1'

Ο τέταρτος διαιτητής δείχνει ότι θα παιχθούν ακόμα 5 λεπτά.

89'

Αλλαγή

Ο Kaan Ayhan βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Σεμίχ Κιλιτσόι

87'

Ο Τσελίκ αρχικά πλάσαρε ανενόχλητος με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα, ενώ στη συνέχεια ο Ακτιούρκογλου βρέθηκε αφύλακτος και πλάσαρε, αλλά ο Φαν Ντάικ έβαλε το πόδι και έκοψε την πορεία της μπάλας.

87'

Αλλαγή

Ο Τσάβι Σιμόνς βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Joshua Zirkzee

87'

Αλλαγή

Ο Μέμφις Ντεπάι βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Ζερεμί Φριμπόνγκ

85'

Διπλή ευκαιρία για την Τουρκία και μία ανάσα από την ισοφάριση!

85'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 60%, Τουρκία: 40%.

83'

Ο αγώνας άρχισε πάλι.

82'

Αλλαγή

Ο Σαμέτ Ακαϊντίν είναι εκτός καθώς αντικαταστάθηκε από τον Τσενκ Τοσούν λόγω τραυματισμού.

82'

Αλλαγή

Ο Μέρτ Μουλντούρ βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Mehmet Zeki Celik

Κι από εκεί που μιλούσαμε για σκορ παράτασης, η Ολλανδία έκανε την ανατροπή κι έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στους «4».

80'

80'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς υπάρχει παίκτης πεσμένος στο έδαφος.

76'

Ο Ντάμφρις έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Χάκπο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας βρήκε δίχτυα από πλεονεκτική θέση για την ολική ανατροπή (2-1).

Ακόμα και στην εξέδρα, τώρα νικούν οι Ολλανδοί...

77'

Αλλαγή

Ο Kenan Yildiz βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Kerem Akturkoglu

77'

Αλλαγή

Ο Σαλίχ Οζκάν βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Okay Yokuslu

Φαινόταν! Ό,τι το γράφαμε! Η Ολλανδία είναι θέμα χρόνου να βάλει δεύτερο γκολ, τη στιγμή που η Τουρκία αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν τα τελευταία λεπτά! Μάλλον αυτογκόλ από τον Μουλντούρ παρά γκολ από τον Χάκπο.

76'

ΓΚΟΟΟΟΛ η Ολλανδία κάνει την ανατροπή (2-1).

Έχουμε σκορ παράτασης σε ακόμη έναν προημιτελικό...

75'

73'

Αλλαγή

Ο Τιγιάνι Ράιντερς βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Joey Veerman

73'

Αλλαγή

Ο Νέιθαν Άκε βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Μίκι φαν ντε Φεν

Η Ολλανδία χωρίς ξεκάθαρη ευκαιρία μέχρι τώρα, με το που άρχισε να εντείνει την πίεση και να δίνει ρυθμό στον αγώνα, κατάφερε να πανικοβάλει τους Τούρκους, να τους αγχώσει και να τους τιμωρήσει με το ίδιο νόμισμα, δηλαδή με μία κεφαλιά του σέντερ μπακ, Στεφάν ντε Φράι. Πολύ ωραία και η σέντρα του Ντεπάι, που σίγουρα ως δημιουργός είναι καλύτερος από ό,τι εκτελεστής.

Ο στόπερ της Ολλανδίας απάντησε με το ίδιο νόμισμα στην κεφαλιά-γκολ του Ακαϊντίν στο πρώτο μέρος.

70'

71'

Ο Ντεπάι έκανε την καλοζυγισμένη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντε Φράι από το σημείο του πέναλτι βρήκε δίχτυα με μία δυνατή κεφαλιά.

70'

Ο Μέμφις Ντεπάι έδωσε την ασίστ για το γκολ.

71'

ΓΚΟΟΟΟΛ η Ολλανδία φέρνει τον προημιτελικό στα ίσα (1-1).

66'

Τεράστια ευκαιρία για την Τουρκία. Ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, η άμυνα της Ολλανδίας έδιωξε αρχικά και ο Γιλντίζ στο ριμπάουντ εξαπέλυσε μία οβίδα, με τον Φερμπρούχεν να δηλώνει «παρών».

66'

66'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 57%, Τουρκία: 43%.

64'

Φάουλ για την Τουρκία,

64'

Ο Βίρχιλ φαν Ντάικ δεν είχε άλλη επιλογή από το να κάνει το φάουλ πάνω στον Γιλμάζ και πήρε κίτρινη κάρτα.

64'

Γύρισμα του Ντε Φράι από τα δεξιά, μπλόκαρε δίχως πρόβλημα ο Γκινόκ.

61'

Η Τουρκία μπορεί να αιφνιδίασε τους Ολλανδούς με το δοκάρι, όμως το σκηνικό του ματς παραμένει ίδιο. Οι «Οράνιε» έχουν την κατοχή και τον έλεγχο, πιέζοντας για το 1-1.

60'

58'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς ο Σχάουτεν είναι πεσμένος στο έδαφος.

56'

Μία ανάσα από το 2-0 η Τουρκία. Ο Γκιουλέρ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από μακρινή απόσταση και με δυνατό τρόπο, με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

55'

54'

Καθοριστική παρέμβαση του Ακαϊντίν, ο οποίος πρόλαβε τον Βέγκχορστ στον αέρα πριν εκείνος απειλήσει.

54'

Ο Νέιθαν Άκε δεν είχε άλλη επιλογή από το να κάνει το φάουλ και πήρε κίτρινη κάρτα.

53'

Επικίνδυνη σέντρα του Χάκπο από τα αριστερά, έδιωξε έγκαιρα η άμυνα της Τουρκίας.

51'

Όπως και στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους έτσι και τώρα, η Ολλανδία είναι αυτή που έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

50'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 55%, Τουρκία: 45%.

Όντως αποχωρεί ο Μπέρχβαϊν, αλλά στη θέση του μπήκε ο καθαρός σέντερ - φορ, Βέγχορστ. Αυτό σημαίνει ότι ο Χάκπο παραμένει αριστερά, ο Σιμόνς πάει δεξιά και ο Μέμφις Ντεπάι κινείται πίσω από τον επιθετικό. Τουλάχιστον, αυτό φαίνεται στα πρώτα δευτερόλεπτα.

46'

Φρεσκάρει την επίθεσή του ο Κούμαν.

46'

Αλλαγή

Ο Μπέργκβαϊν αντικαταστάθηκε από τον Βέγχορστ.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Η Τουρκία εκμεταλλεύτηκε το καλό της διάστημα και πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα.

Υπάρχει μια πολύ μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες και αυτό γίνεται εύκολα αντιληπτό ακόμα και από τις αντιδράσεις των ποδοσφαιριστών. Οι Τούρκοι παίζουν σαν να μην υπάρχει αύριο (που όντως δεν υπάρχει, αφού μιλάμε για ματς νοκ-άουτ), τη στιγμή που οι Ολλανδοί δείχνουν να λυγίζουν ψυχικά και από την έδρα, που οι Τούρκοι έχουν κάνει το Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου «Σουκρού Σαράτσογλου», αλλά και από το βάρος της κρισιμότητας του αγώνα. Τώρα οι «οράνιε» θα χρειαστούν τη βοήθεια του Κούμαν, αφού κάτι πρέπει να αλλάξει. Έχουμε ποντάρει σε αλλαγή προσώπου με Μάλεν αντί Μπέρχβαϊν... Για να δούμε.

45+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου. (0-1).

45+3'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 53%, Τουρκία: 47%.

45+1'

2 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Η άμυνα των Τούρκων θυμίζει τα μπασκετικά... deflections. Όχι σουτ, αλλά ούτε καν σέντρα δεν περνάει, διότι όλοι οι αμυνόμενοι της ομάδας του Μοντέλα είναι κοντά στους επιτιθέμενους των «οράνιε».

45'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 52%, Τουρκία: 48%.

Το γκολ της Τουρκίας:

Ρισκάρω και θα πω ότι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου θα μπει στο ματς ο Μάλεν για την Ολλανδία. Πρώτος υποψήφιος ο Μπέρχβαϊν για να αποχωρήσει...

41'

Η πίεση των Τούρκων στα τελευταία λεπτά απέδωσε... καρπούς και η ομάδα του Μοντέλα πήρε το προβάδισμα που έψαχνε.

40'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 50%, Τουρκία: 50%.

Είπαμε ότι επέστρεψε στην ενδεκάδα και μάλιστα σκοράρει! Ο Σαμέτ Ακαϊντίν γίνεται ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς, καθώς το γκολ είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα μιας εξαιρετικής εμφάνισης. Ένα γήπεδο φωνάζει το όνομα του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού! Κατά τα λοιπά, παιδική η άμυνα των Ολλανδών, παιδική η ολιγωρία του Φερμπρούγκεν.

36'

Ο πρώην στόπερ του Παναθηναϊκού, ο οποίος επέστρεψε στην ενδεκάδα, δίνει τη λύση στην Τουρκία. Ο ίδιος βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από σέντρα του Γκιουλέρ και με μία δυνατή κεφαλιά βρήκε δίχτυα.

35'

Ο Αρντά Γκιουλέρ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

36'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Η Τουρκία ανοίγει το σκορ με τον Ακαϊντίν (1-0).

35'

Η Τουρκία έχει ισορροπήσει πλέον την κατάσταση και... δείχνει τα δόντια της στους «Οράνιε».

35'

34'

Ο Γιλντίζ δοκίμασε το σουτ από τα αριστερά, αλλά ήταν αρκετά άστοχος.

33'

Νωρίτερα ο Γιλμάζ θέλησε να βγει τετ ε τετ, όμως ο Φαν Ντάικ τον... καθάρισε.

Στο μεταξύ, έξαλλοι οι Τούρκοι δημοσιογράφοι, ζητούν παρέμβαση από τον VAR και κόκκινη κάρτα στον Σιμόνς για το φάουλ στον Μερτ Μουλντούρ.

32'

30'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 54%, Τουρκία: 46%.

31'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς ο Μουλντούρ πεσμένος στο έδαφος.

30'

Ο Τσάβι Σιμόνς αντικρίζει την κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μούλντουρ.

29'

Ευκαιρία για την Τουρκία. Ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε το φάουλ με γέμισμα από μακρινή απόσταση και ο Μπαρντακσί έπιασε την προβολή από καλή θέση, με την μπάλα να περνάει άουτ.

26'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τους Τούρκους.

25'

Ο Γιλμάζ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά όμως κόπηκε από τον Φαν Ντάικ, ο οποίος παραχώρησε το κόρνερ.

25'

24'

Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες δεν απειλούν και... προσέχουν την αμυντική τους λειτουργία.

Με τον Τουρπέν να μην... χαμπαριάζει από εύκολες πτώσεις στο έδαφος και να αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί, έχουμε ένα πολύ καλό συστατικό για να δούμε κάτι καλύτερο στην προημιτελική φάση αυτού του Euro, σε σχέση με τα δύο τελευταία χρονικά ματς.

20'

17'

Επέστρεψε ο πρώην στόπερ του «τριφυλλιού».

17'

15'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 64%, Τουρκία: 36%.

15'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς ο Ακαϊντίν είναι πεσμένος στο έδαφος.

14'

Πολύ καλός ο ρυθμός στο ματς μέχρι στιγμής. Η Ολλανδία έχει τον έλεγχο.

Υπάρχουν τελικές προσπάθειες στο παιχνίδι (περισσότερες σαφώς για την Ολλανδία), παρά τα μόλις 12 λεπτά που έχουμε διανύσει, ωστόσο, αυτές χαρακτηρίζονται κυρίως από βιασύνη και λιγότερο από ποιότητα.

11'

Πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του Μοντέλα. Ο Οζκάν βρήκε τον χώρο που ήθελε, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

10'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 63%, Τουρκία: 37%.

9'

Πιέζουν ψηλά οι Ολλανδοί και ψάχνουν ένα γρήγορο γκολ.

9'

9'

7'

Νέο σουτ του Ντεπάι έπειτα από γύρισμα του Ντούμφρις, το σταμάτησε ο Ακαϊντίν.

Έχει αρχίσει καλύτερα η Ολλανδία και δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό του φαβορί. Πολύ νωρίς φυσικά για όλα αυτά. Στο μεταξύ, πρώτη κερδισμένη μάχη του Ακαϊντίν κόντρα στον Μέμφις Ντεπάι, που του έβαλε την κόντρα στην τελική προσπάθεια του πρώην επιθετικού της Ατλέτικο Μαδρίτης.

5'

Κατοχή μπάλας: Ολλανδία: 68%, Τουρκία: 32%.

Σημειώνουμε ότι στην ενδεκάδα της Τουρκίας έχει επιστρέψει ο Ακαϊντίν, σε άμυνα των τριών. Για να δούμε πώς θα πάει αυτό...

1'

Πρώτη ευκαιρία για τους «Οράνιε» με το... καλημέρα.

1'

Ο Ντεπάι βρήκε χώρο και δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Καλησπέρα και ζωντανά από το Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου. Τη μάχη της εξέδρας έχουν κερδίσει χωρίς δυσκολία οι Τούρκοι που κάνουν την εθνική τους ομάδα να παίζουν εντός έδρας. Ωστόσο, πρέπει να επισημάνει κανείς και το εντυπωσιακό «οράνιε» στις εξέδρες από τους πιο... κυριλέ Ολλανδούς.

1'

Σέντρα στο ματς.

1'

Έχουμε δράση.

Η ώρα της ανάκρουσης των Εθνικών ύμνων.

Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο. Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα.

Το -ανανεωμένο- πανόραμα της τελικής ευθείας:

Προημιτελικοί

Παρασκευή 5 Ιουλίου

Γερμανία – Ισπανία 1-2 παράταση (1-1 κανονική διάρκεια)

Πορτογαλία – Γαλλία 3-5 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση)

Σάββατο 6 Ιουλίου

Ελβετία – Αγγλία 3-5 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση)

15:52 - 05.07.2024

Τιμωρία δύο αγωνιστικών επέβαλε η UEFA για τον πανηγυρισμό του με το σύμβολο των Γκρίζων Λύκων στον Μερίχ Ντεμιράλ. Τόσο ο Τούρκος αμυντικός όσο και η Ομοσπονδία της Τουρκίας θα προσφύγουν στο CAS.

Η τύχη είναι με τους ισχυρούς: Η Αγγλία ξανά στα ημιτελικά
EURO 2024

21:42 - 06.07.2024

Μπορεί να μην εντυπωσίασε για ακόμη μία φορά, αλλά η Αγγλία αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, είχε και την τύχη με το μέρος της και επικράτησε της Ελβετίας στη διαδικασία των πέναλτι (5-3) μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα ημιτελικά του Euro 2024.

Στη φάση των «16», η Ολλανδία με επιβλητική εμφάνιση επικράτησε της Ρουμανίας (0-3), ενώ οι Τούρκοι πήραν τη νίκη απέναντι στην Αυστρία (1-2).

Έτσι, Ολλανδία και Τουρκία έμαθαν τον αντίπαλό τους στον ημιτελικό σε περίπτωση πρόκρισης.

Ο προημιτελικός ανάμεσα σε Αγγλία και Ελβετία μόλις ολοκληρώθηκε, με την ομάδα του Σάουθγκεϊτ να παίρνει την πρόκριση μέσω της διαδικασίας των πέναλτι.

Το ζέσταμα των ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη.