LIVE: ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 20:56 - 07.05.2024 / Ανανεώθηκε: 18:03 - 31.05.2024

Η Παρί έσπασε τα δοκάρια, ο Χούμελς την τιμώρησε και η φοβερή Ντόρτμουντ περιμένει αντίπαλο στον τελικό!
CHAMPIONS LEAGUE

23:52 - 07.05.2024

Μετά από μία συγκλονιστική «μάχη» στο Παρίσι η κυνική Ντόρτμουντ επικράτησε 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν, που είχε τέσσερα (!) δοκάρια και πέρασε στον τελικό του Champions League, με συνολικό σκορ 2-0.

Η Ντόρτμουντ είναι στον τελικό του Champions League και περιμένει αντίπαλο!

90+5'

Τέλος παιχνιδιού: Παρί Σεν Ζερμέν - Ντόρτμουντ 0-1

90+5'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 67%, Ντόρτμουντ: 33%.

90+1'

Ο Σλότερμπεκ σταματάει εξαιρετικά τον Εμπαπέ πριν εκείνος εκτελέσει από θέση τετ α τετ.

90+1'

Ο τέταρτος διαιτητής δείχνει ότι θα παιχτούν ακόμα 4 λεπτά.

90'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 70%, Ντόρτμουντ: 30%.

89'

Σουτ του Λι έξω από την περιοχή στην κίνηση, άουτ η μπάλα.

88'

ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ! Τέταρτο δοκάρι για την Παρί Σεν Ζερμέν μετά από φοβερό σουτ του Βιτίνια έξω από την περιοχή.

86'

Τεράστια ευκαιρία για την Παρί Σεν Ζερμέν! Μετά από κακό διώξιμο του Κόμπελ ο Εμπαπέ σημάδεψε το δοκάρι. Τρίτο δοκάρι για την Παρί.

84'

Κίτρινη κάρτα

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη κάρτα στον Ασράφ Χακίμι για αντιαθλητική συμπεριφορά.

85'

Ο αγώνας άρχισε πάλι.

85'

Αλλαγή

Ο Γιούλιαν Μπραντ βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Φίλιξ Ενμέτσα

85'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 68%, Ντόρτμουντ: 32%.

84'

Διακοπή στο ματς και ένταση στον αγωνιστικό χώρο, με σπρωξίματα και φωνές μεταξύ των παικτών.

83'

Μεγάλη ευκαιρία για την Παρί, με την κεφαλιά του Μαρκίνιος να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κόμπελ.

80'

Ευκαιρία για την Παρί, με τον Εμπαπέ να απειλεί από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, απέκρουσε ο Κόμπελ.

80'

Μόνιμη πολιορκία της Παρί που ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

80'

79'

Σουτ του Μπαρκολά, κόντραρε στον Ρίερσον.

77'

Βρίσκει δίχτυα η Ντόρτμουντ με τον Χούμελς, όμως ο Γερμανός ήταν πολύ εκτεθειμένος, με αποτέλεσμα να μη μετρήσει.

76'

Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ μετά από πολύ ώρα, με το σουτ του Μπραντ μέσα από την περιοχή να κοντράρει.

76'

Αλλαγή

Ο Ουόρεν Ζαΐρ - Έμερι βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Kang-In Lee

75'

Κίτρινη κάρτα για τον Ουσμάν Ντεμπελέ.

75'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 66%, Ντόρτμουντ: 34%.

74'

Δυνατό σουτ του Εμπαπέ έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

72'

Επικίνδυνο γύρισμα του Εμπαπέ, απομάκρυνε ο Μπραντ.

71'

70'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 65%, Ντόρτμουντ: 35%.

70'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς ο Χούμελς είναι πεσμένος στο έδαφος.

Το γκολ του Χούμελς για το 1-0 της Ντόρτμουντ

67'

Αλλαγή

Ο Τζέιντον Σάντσο βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Νίκλας Ζιλε

65'

Κίτρινη κάρτα για τον Ματς Χούμελς.

66'

Απευθείας εκτέλεση του Ασένσιο, στο τείχος η μπάλα.

65'

Φάουλ του Χούμελς στον Ντεμπελέ χιλιοστά έξω από την περιοχή Παραλίγο πέναλτι για την Παρί.

65'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 63%, Ντόρτμουντ: 37%.

64'

Κίτρινη κάρτα για τον Μαρσέλ Σάμπιτσερ, που σταμάτησε τον Μπαρκολά που θέλησε να χτυπήσει στην κόντρα.

63'

Αλλαγή

Ο Γκονσάλο Ράμος βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Μπράντλεϊ Μπαρκολά

63'

Αλλαγή

Ο Φαμπιάν βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Μάρκο Ασένσιο

63'

Απειλεί ξανά η Παρί, με το τελείωμα του Ράμος μέσα από την περιοχή να μην είναι καλό.

Δύο δοκάρια για την Παρί όπως και στο πρώτο ματς!

61'

Τεράτια ευκαιρία για την Παρί! Ο Μέντες επειχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή και τράνταξε το δεξί δοκάρι του Κόμπελ,

62'

Πολύ κοντά! Ο Νούνο Μέντες πιάνει το μακρινό σουτ, αλλά το δοκάρι δεν του κάνει τη χάρη...

60'

Μεγάλη ευκαιρία για την Παρί! Ο Βιτίνια βρήκε εξαιρετικά τον Ράμος, εκείνος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

60'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 62%, Ντόρτμουντ: 38%.

56'

Αλλαγή

Ο Καρίμ Αντεγιέμι βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Μάρκο Ρόις

55'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 64%, Ντόρτμουντ: 36%.

Πλέον η Παρί θέλει δύο γκολ για παράταση και τρία πρόκριση στην κανονική διάρκεια.

50'

Ο Γιούλιαν Μπραντ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

50'

ΓΚΟΟΛ για την Ντόρτμουντ, 0-1! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπραντ, ο Χούμελς νίκησε στον αέρα τον Μπεράλντο, πήρε την κεφαλιά και σκόραρε, δίνοντας προβάδισμα στους Βεστφαλούς.

50'

48'

Απίστευτη φάση για την Παρί! Μετά από προβολή του Ράμος ο Εμερί έκανε ένα σουτ από πολύ κοντινή απόσταση, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

47'

Γύρισμα επικίνδυνο του Χακίμι, διώχνει σε κόρνερ ο Σλότερμπεκ.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

45+2'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Παρί Σεν Ζερμέν - Ντόρτμουντ 0-0

45+2'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 61%, Ντόρτμουντ: 39%.

45+1'

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος.

45'

Σουτ του Φαμπιάν έξω από την περιοχή, κόντραρε στον Σλότερμπεκ η μπάλα.

45'

42'

Σουτ του Βιτίνια από πολύ μακρινή απόσταση, δεν ήταν κακό, μπλόκαρε ο Κόμπελ.

41'

Σέντρα του Εμπαπέ τώρα, μπλοκάρει ο Κόμπελ.

40'

Κακή σέντρα από τον Ρίερσον, μπλόκαρε ο Ντοναρούμα.

40'

40'

39'

Το παιχνίδι έχει σταματήσει και ο διαιτητής συνομιλεί με τους ποδοσφαιριστές.

39'

38'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς ο Φίλκρουγκ είναι πεσμένος στο έδαφος.

35'

Από μία τεράστια ευκαιρία για κάθε ομάδα! Αρχικά για την Παρί, με τον Εμπαπέ να μη βρίσκει την μπάλα γεμάτα όπως θα ήθελε και τον Χούμελς να τη σταματάει λίγο πριν περάσει τη γραμμή, ενώ στη συνέχεια ο Αντεγιέμι έφυγε στην κόντρα και με ένα εξαιρετικό σλάλομ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά του είπε όχι εντυπωσιακά ο Ντοναρούμα.

35'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 58%, Ντόρτμουντ: 42%.

32'

Έδιωξε σε κόρνερ ο Σλότερμπεκ μετά από γύρισμα του Ντεμπελέ.

31'

Σημαντική ευκαιρία για την Παρί Σεν Ζερμέν! Ο Εμπαπέ κουβάλησε την μπάλα για αρκετή ώρα, πέρασε αρκετούς αντιπάλους, έδωσε στον Ντεμπελέ, με το σουτ του Γάλλου μέσα από την περιοχή να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι.

30'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 59%, Ντόρτμουντ: 41%.

27'

Δυνατό σουτ του Βιτίνια έξω από την περιοχή, ψηλά η μπάλα.

26'

Γύρισμα του Σάντσο από τα δεξιά, κόβει ο Μπεράλδο.

25'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 57%, Ντόρτμουντ: 43%.

25'

Σέντρα του Μέντες, απομάκρυνε ο Χούμελς.

21'

Η Ντόρτμουντ κατάφερε να... χαλαρώσει λίγο τον φρενήρη ρυθμό που προσπάθησε να επιβάλλει στο πρώτο 10λεπτο η Παρί Σεν Ζερμέν.

20'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 48%, Ντόρτμουντ: 52%.

19'

Απειλεί τώρα η Ντόρτμουντ, με ένα σουτ στην κίνηση του Ρίερσον, που σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

17'

Ο Μέντες προσπάθησε με μία βαθιά μπαλιά να βγάλει σε θέση τετ α τετ τον Ντεμπελέ στην κόντρα, όμως ο Κόμπελ βγήκε και μάζεψε.

15'

Είναι πολύ προσεκτική η Ντόρτμουντ και άψογη μέχρι στιγμής στα μαρκαρίσματα της.

15'

13'

Ο Γκονσάλο Ράμος δοκίμασε ένα γυριστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

12'

Σουτ του Αντεγιέμι στην κίνηση, βάζει το πόδι του ο Μπεράλντο και αλλάζει την πορεία της μπάλας.

11'

Δυσκολεύεται πολύ να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της η Ντόρτμουντ και πόσο μάλλον να την κυκλοφορήσει...

10'

7'

Σουτ στην κίνηση από τον Εμπαπέ μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Κόμπελ.

6'

Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι, είναι για τους Παριζιάνους, που χτυπάνε μονίμως από τα δεξιά σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

5'

Κατοχή μπάλας: Παρί Σεν Ζερμέν: 60%, Ντόρτμουντ: 40%.

5'

Σέντρα του Χακίμι, στα χέρια του Κόμπελ η μπάλα.

4'

Απαντάει η Παρί με μία αδύναμη προβολή του Ράμος, μπλόκαρε ο Κόμπελ.

3'

Αδύναμη κεφαλιά του Φίλκρουγκ, μπλόκαρε ο Ντοναρούμα. Αυτή ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς πάντως.

1'

Η Παρί Σεν Ζερμέν έχει την πρώτη κατοχή.

1'

Άρχισε το ματς!

Και αρκετά καπνογόνα από τους οπαδούς της Παρί Σεν Ζερμέν, παρότι δεν επιτρέπονται από την UEFA.

Υπέροχη η ατμόσφαιρα στο «Παρκ ντε Πρενς», στο οποίο δεν πέφτει... καρφίτσα!

Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ντανιέλε Ορσάτο, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Μασιμιλιάνο Ιράτι.

Η ενδεκάδα της Ντόρτμουντ: Κομπέλ, Μάατσεν, Σλότερμπεκ, Χούμελς, Ρίερσον, Τσαν, Σάμπιτσερ, Μπραντ, Σάντσο, Αντεγιέμι, Φίλκρουγκ.

Η ενδεκάδα της Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Μπεράλντο, Μέντες, Φαμπιάν, Εμερί, Βιτίνια, Ντεμπελέ, Εμπαπέ, Ράμος.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Στο πρώτο ματς στη Γερμανία οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 1-0 χάρη σε γκολ του Φίλκρουγκ, με αποτέλεσμα να έχουν αυτοί το προβάδισμα πρόκρισης. Ωστόσο, το έργο τους παραμένει πολύ δύσκολο..

Σέντρα στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Παρί Σεν Ζερμέν και Μπουρούσια Ντόρτμουντ στο «Παρκ ντε Πρενς» για τη ρεβάνς της ημιτελικής φάσης του UEFA Champions League.