LIVE: ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 20:14 - 05.07.2024 / Ανανεώθηκε: 23:59 - 05.07.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης Πορτογαλία - Γαλλία, για τα προημιτελικά του UEFA Euro 2024.

Μοιραίος ο Φέλιξ για την Πορτογαλία, η Γαλλία με 5/5 εκτελέσεις στα πέναλτι είναι στα ημιτελικά!
EURO 2024

00:44 - 06.07.2024

Γαλλία και Πορτογαλία οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι μετά το 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Εκεί ο Ζοάο Φέλιξ ήταν ο μοναδικός που αστόχησε και έτσι οι «μπλε» προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση του Euro.

EURO 2024

121'

Το ματς τελείωσε μετά από την διαδικασία των πέναλτι.

121'

ΤΕΛΟΣ Η ΓΑΛΛΙΑ ΣΤΟΥΣ «4» ΤΟΥ EURO. Ο Τεό Ερναντέζ ευστόχησε και έστειλε τους Γάλλους (5-3) στα ημιτελικά με αντίπαλο την Ισπανία.

Άμα το βάλει ο Τεό Ερναντέζ η Γαλλία είναι στους «8».

121'

Απίστευτο πέναλτι από τον Μέντες, που το έστειλε στο παραθυράκι, 4-3

121'

4-2 η Γαλλία με τον Μπαρκολά.

121'

Το χάνει ο Φέλιξ, παραμένει το 3-2 για τη Γαλλία. Ο Πορτογάλος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

121'

Πεναλτάρα και από τον Κουντέ, 3-2 η Γαλλία

121'

Πεναλτάρα από τον Μπερνάρντο 2-2.

121'

2-1 η Γαλλία με τον Φοφανά.

121'

Μέσα και ο Κριστιάνο, 1-1.

121'

Ο Ντεμπελέ ευστοχεί και κάνει το 1-0.

121'

Αρχίζει η διαδικασία των πέναλτι!

Η Πορτογαλία όπως και στους «16» με τη Σλοβενία έτσι και τώρα θα παίξει την πρόκρισή της στη διαδικασία των πέναλτι.

121'

Τέλος αγώνα. Πορτογαλία - Γαλλία 0-0. Πάμε στα πέναλτι.

120+1'

Κατοχή μπάλας: Πορτογαλία: 63%, Γαλλία: 37%.

120'

Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Ο Μέντες έκανε ένα σουτ από ευνοϊκό σημείο αλλά ο Μενιάν μπλόκαρε εύκολα.

120'

119'

Αλλαγή

Ο Βιτίνια βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Ματέους Νούνες

115'

115' Ο Μπαρκολά έκανε ένα σουτ, εκτός εστίας η μπάλα

110'

112' Ο Ντεμπελέ έφτασε στη γραμμή της περιοχής αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

106'

Αλλαγή

Ο Ραφαέλ Λεάο βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Ζοάο Φέλιξ

106'

Αλλαγή

Ο Κίλιαν Εμπαπέ βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Μπράντλεϊ Μπαρκολά

106'

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης άρχισε!

108' Ο Κονσεϊσάο έβγαλε στο δεύτερο δοκάρι για τον Φέλιξ με την κεφαλιά του δεύτερου να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

Έχει βγει αλλαγή ο Εμπαπέ

105+1'

Το 1ο ημίχρονο της παράτασης μόλις ολοκληρώθηκε.

105' Ο Κονσεϊσάο επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να παίρνει φάλτσα και να καταλήγει εκτός εστίας

105+1'

102' ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ! O Λεάο από πολύ καλό σημείο δοκίμασε ένα σουτ στον αέρα, όμως η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε εκτός περιοχής.

100'

98' Ο Εμπαπέ έβγαλε στον Τουράμ που από το ημικύκλιο έκανε ένα κακό σουτ.

97' Ο Εμπαπέ πάτησε περιοχή, έκανε πολλές επαφές με την μπάλα και τελικά η προσπάθειά του σταμάτησε στα σώματα

95'

93' Ο Κονσεϊσάο έκανε γύρισμα στην καρδιά της περιοχής αλλά ο Ρονάλντο έκανε πολύ κακό τελείωμα.

91'

Αλλαγή

Ο Εντουάρντο Καμαβινγκά βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Γιουσούφ Φοφανά

91'

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης είναι προ των πυλών

91'

Περιμένουμε την παράταση

90+3' Ο Εμπαπέ κάνει σουτ από τον άξονα αλλά η μπάλα σταμάτησε από τον Κόστα.

90+4'

90+1' Ο Εμπαπέ έκανε φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε άουτ.

90+2'

Αλλαγή

Ο Ζοάο Παλίνια βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Ρουμπέν Νέβες

90+1'

Ο τέταρτος διαιτητής δείχνει ότι θα παιχθούν ακόμα 3 λεπτά.

90'

Κατοχή μπάλας: Πορτογαλία: 62%, Γαλλία: 38%.

88' Ο Καντέ βρέθηκε στον άξονα και έκανε το σουτ από μακριά, όμως ο Κόστα μάζεψε εύκολα.

86'

Αλλαγή

Ο Ραντάλ Κολό Μουανί βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Μαρκούς Τουράμ

86' Ο Βυτίνια κάνει ένα μακρινό σουτ το οποίο δεν ανησυχεί τον Μενιάν.

85'

Ο αγώνας άρχισε πάλι.

85'

84'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς υπάρχει παίκτης πεσμένος στο έδαφος.

84'

Κίτρινη κάρτα

Ο Γουίλιαμ Σαλιμπά δεν είχε άλλη επιλογή από το να κάνει το φάουλ και πήρε κίτρινη κάρτα.

80'

Κατοχή μπάλας: Πορτογαλία: 61%, Γαλλία: 39%.

79'

Σκληρό φάουλ του Ζοάο Παλίνια σε αντίπαλο και το όνομά του μπαίνει στο μπλοκάκι του διαιτητή.

75'

Κατοχή μπάλας: Πορτογαλία: 59%, Γαλλία: 41%.

74'

Αλλαγή

Ο Μπρούνο Φερνάντες βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Τσίκο Κονσεϊσάο

74' Ο Ντεμπελέ δοκίμασε ένα φαλτσαριστό το οποίο πέρασε άουτ.

74'

Αλλαγή

Ο Ζοάο Κανσέλο βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Νέλσον Σεμέντο

70' ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Καμαβινγκά βρέθηκε στη γωνία της μικρής περιοχής, επιχείρησε το σουτ αλλά αυτό πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι.

70'

Κατοχή μπάλας: Πορτογαλία: 60%, Γαλλία: 40%.

67'

Αλλαγή

Ο Αντουάν Γκριεζμάν βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Ουσμάν Ντεμπελέ

66' ΑΠΑΝΤΑΕΙ Η ΓΑΛΛΙΑ ΜΕ ΑΠΙΘΑΝΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Κουντέ έβγαλε στον Κολό Μουανί ο οποίος μέσα από την περιοχή και σε πλεονεκτική θέση δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο με τάκλιν σταμάτησε ο Ντίας και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

65'

63' ΤΙ ΧΑΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ! Ο Λεάο γύρισε στον Βιτίνια, αυτός με τη μία σούταρε, ο Μενιάν τη σταμάτησε και στη συνέχεια ο Ρονάλντο δεν πήρε όπως ήθελε το τακουνάκι.

61' ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΊΑ ΤΟΥ ΚΑΝΣΕΛΟ! Ο αμυντικός της Πορτογαλίας βρέθηκε δύο φορές από αριστερά, με το πρώτο σου να σταματάει από τον Μενιάν και το δεύτερο να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

60' O Λεάο πάτησε περιοχή από αριστερά, σούταρε στην κλειστή γωνία αλλά παρενέβη ο Καμαβινγκά

60'

© Imago

55' Ο Εμπαπέ είναι στο έδαφος και του έχει φύγει η μάσκα

55'

50' Ο Εμπαπέ βρέθηκε σε θέση βολής από τον άξονα και δοκίμασε το σουτ το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Μενιάν

50'

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Επιστρέφουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο σιγά σιγά

Παρέα με το Sportal βρίσκεται και η Stoiximan. Δείτε τις αποδόσεις για το τελικό αποτέλεσμα:

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Ένα πρώτο ημίχρονο που είχε λίγες αλλά καλές στιγμές, με τη Γαλλία να είναι καλύτερη στο 45λεπτο.

45+1'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45'

43'

42' H εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες κοντά στη γραμμή της περιοχής δεν ήταν καλή και πέρασε άουτ.

40'

35'

© Imago
30'

28' O Καμαβινγκά επιχείρησε ένα σουτ το οποίο ήταν αρκετά άστοχο και κατέληξε ψηλά πάνω από τα δοκάρι.

Η Πορτογαλία είχε το διάστημά της, όμως τώρα τον έλεγχο τον έχει πλήρως η Γαλλία

25'

24'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς ο Ρονάλντο ήταν πεσμένος στο έδαφος. Σηκώθηκε!

22' Ο Εμπαπέ έκανε ένα γύρισμα από αριστερά, με την μπάλα να κοντράρει και να αναγκάζει τον Κόστα σε απόκρουση.

20' O Τεό Ερναντές «όπλισε» από μακριά και δοκίμασε απευθείας ένα σουτ, το οποίο παρά τη δύναμή του σταμάτησε από τον Κόστα που απέκρουσε με υπερένταση.

20'

Κατοχή μπάλας: Πορτογαλία: 66%, Γαλλία: 34%.

16' Το σουτ του Μπρούνο Φερνάντες από τον άξονα κόντραρε σε αμυντικό της Γαλλίας και κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

15'

Κατοχή μπάλας: Πορτογαλία: 68%, Γαλλία: 32%.

Το παιχνίδι έχει ρυθμό αλλά λείπουν οι τελικές!

10'

Κατοχή μπάλας: Πορτογαλία: 69%, Γαλλία: 31%.

5'

Κατοχή μπάλας: Πορτογαλία: 48%, Γαλλία: 52%.

Χωρίς φάση τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, πιο καλά έχει μπει η Γαλλία σε αυτά

1'

Η Γαλλία κάνει τη σέντρα, ο αγώνας άρχισε

1'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

O νικητής της αποψινής αναμέτρησης θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, η οποία και πήρε την πρόκριση κόντρα στη Γερμανία.

Οι ενδεκάδες στο Πορτογαλία - Γαλλία:

Η ενδεκάδα της Πορτογαλίας: Ντιόγκο Κόστα, Πέπε, Ντίας, Παλίνια, Κανσέλο, Μέντες, Βιτίνια, Σίλβα, Φερνάντες, Λεάο, Ρονάλντο.

Η ενδεκάδα της Γαλλίας: Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Καμαβινγκά, Σαλιμπά, Ερναντές, Καντέ, Τσουαμενί, Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Κολό Μουανί.

Την ίδια ώρα, το αυτογκόλ του Βερτόνγκεν έστειλε τη Γαλλία στα προημιτελικά, η οποία και απέκλεισε το Βέλγιο.

Η Πορτογαλία προέρχεται από την πρόκριση επί της Σλοβενίας, η οποία ήρθε μέσω της διαδικασίας των πέναλτι.

Καλησπέρα σας! Με στόχο μία θέση στα ημιτελικά του UEFA Euro 2024, Πορτογαλία και Γαλλία αναμετρώνται στο «Volksparkstadion».