ΒΟΛΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Γιώργος Σακελλαρίου Μπάμπης Τσιμπίδας 16:36 - 20.12.2023 / Ανανεώθηκε: 19:44 - 03.06.2024

Καλό σας βράδυ

Μην χάσετε την εκπομπή του Sportal

Δείτε την ΓΚΟΛΑΡΑ του Γερεμέγεφ για το 0-3

Βόλος - Παναθηναϊκός 0-3

Χρυσή αλλαγή ο Γερεμέγεφ. Μπήκε στο 62' και στο 64' με θαυμάσιο πλασέ έκανε το 0-1. Στο 66' ο Αράο με κεφαλιά έγραψε το 0-2 και ο Γερεμέγεφ με τρομερό ψαλίδι έγραψε το τελικό 0-3 στο 72'

90+5'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δείτε το 2-0 του Αράο

90'

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

Ο Παλάσιος γύρισε και ο Γερεμέγεφ εκτέλεσε με το εξωτερικό του δεξιού ποδιού, αλλά ο Κόστιτς απέκρουσε σε κόρνερ

86'

Μεγάλη ευκαιρία ο Γερεμέγεφ για το 4-0 και το χατ τρικ του ίδιου!

83'

Αλλαγή

Ο Τόνι Βιλένα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ένις Τσόκαϊ.

Διαχείριση πλέον από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, αφού χρησιμοποίησε τους Κλάινχαϊσλερ και Τσοκάι και έβγαλε τους Σένκεφελντ, Μπερνάρ και Ρούμπεν.

82'

Αλλαγή

Ο Μπαρτ Σένκεφελντ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τιν Γεντβάι.

Δείτε το 0-1 του Γερεμέγεφ

74'

Αλλαγή

Ο Παναγιώτης Μωραΐτης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φακούντο Μπερτόγλιο.

74'

Σουτ του Γκαρσία στην κίνηση, η μπάλα έφυγε άουτ

73'

Αλλαγή

Ο Μπερνάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λάζλο Κλαϊνχάισλερ.

Γύρισμα του Παλάσιος, ο Κώτσιρας με τη σειρά του γύρισε στη μικρή περιοχή και ο Γερεμέγεφ έκανε το ψαλίδι, η μπάλα κόντραρε στον Ασλανίδη και κατέληξε οριζόντιο δοκάρι και μέσα για το 3-0 του «τριφυλλιού»!

72'

Ο Γιάννης Κώτσιρας έδωσε την ασίστ για το γκολ.

72'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ βρίσκει το στόχο!

72'

ΑΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ Ο ΓΕΡΕΜΕΓΕΦ!

68'

Αλλαγή

Ο Γιώργος Μύγας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φώτης Κίτσος.

68'

Αλλαγή

Ο Χρήστος Σιέλης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κουεντάν Κορνέτ.

Να κάνουμε ειδική μνεία στον Γερεμέγεφ. Τρία γκολ σε τρεις συμμετοχές. Ειδικά όταν άνοιξε το σκορ, αμέσως μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, είχε τρία γκολ σε 30 λεπτά στο πρωτάθλημα.

68'

Αριστερό σουτ του Βιλένα εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

67'

Αλλαγή

Ο Μαξιμιλιανό Κόμπα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μίλος Ντέλετιτς.

H απόφαση του Γιοβάνοβιτς να απελευθερώσει τον Ιωαννίδη, παίζοντας με άλλον στράικερ στην κορυφή, δικαιώνεται άμεσα. Ίσως ο Σέρβος να έπρεπε να το δοκιμάσει νωρίτερα, εδικά σε τέτοια παιχνίδια.

Φάουλ του Μπερνάρ από δεξιά, κεφαλιά του Αράο στο πρώτο δοκάρι, 0-2!

66'

Ο Μπερνάρ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

66'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Γουίλιαν Αράο βρίσκει το στόχο!

66'

ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ!

Μπαλιά του Ιωαννίδη, ο Γερεμέγεφ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, απέφυγε την πίεση και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό

64'

Ο Φώτης Ιωαννίδης έδωσε την ασίστ για το γκολ.

64'

63'

Αλλαγή

Ο Τάσος Τσοκάνης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Δημήτρης Μεταξάς.

64'

ΓΚΟΛ Ο ΓΕΡΕΜΕΓΕΦ!

62'

Αλλαγή

Ο Ρουμπέν Πέρεθ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζέκα.

62'

Αλλαγή

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ.

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να μην έχει φαντασία στην ανάπτυξη τους. Γεγονός αναμενόμενο. Το κακό είναι ότι δεν βρίσκονται λύσεις μέχρι τώρα.

Η μεγάλη ευκαιρία με τον Ιωαννίδη

Αστόχησε από καλή θέση ο Ιωαννίδης

53'

Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό

51'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Νεμάνια Γκλάβτσιτς.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Η ανάπτυξη του Παναθηναϊκού δεν έχει ταχύτητα. Όλα εξαρτώνται από ατομικές ενέργειες ή εμπνεύσεις. Βέβαια, με την ψυχολογία στο ναδίρ, είναι δύσκολο η κατάσταση να ήταν πολύ καλύτερη. Αλλά κάτι πρέπει να αλλάξει στο δεύτερο ημίχρονο.

45+5'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Βόλος - Παναθηναϊκός 0-0

45'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ιωαννίδης μπήκε στη μεγάλη περιοχή από αριστερά, αλλά αντί να γυρίσει στον Παλάσιος έκανε κακό τελείωμα και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

45'

44'

Κίτρινη κάρτα για τον Τόνι Βιλένα.

42'

Κόρνερ του Γκλάβτσιτς, κεφαλιά του Μωραϊτη, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

42'

Κόρνερ για τον Βόλο.

40'

Γύρισμα του Παλάσιος στα χέρια του Κόστιτς

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν δρουν γρήγορα, δεν έχουν ηρεμία και δεν κινούνται, με αποτέλεσμα να τους εξουδετερώνουν εύκολα οι αμυντικοί του Βόλου.

Ο Ιωαννίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόστιτς, αλλά δόθηκε οφσάιντ

38'

Δεξί σουτ του Παλάσιος εντός περιοχής, κόντραρε σε σώματα

33'

Κίτρινη κάρτα για τον Μπερνάρ.

31'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Πλασέ του Ιωαννίδη από το ύψος του πέναλτι, ψηλά άουτ

Η ευκαιρία του Μλαντένοβιτς

24'

Διακοπή στο ματς, τραυματίστηκε στη φάση ο Κόστιτς

22'

Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Γέμισμα του Αράο, μπαλιά του Ιωαννίδη, προ του Παλάσιος απομάκρυνε η άμυνα. Η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στον Σιέλη, αλλά δεν δόθηκε κόρνερ

21'

Τετ α τετ του Ιωαννίδη με τον Κόστιτς, πλάσαρε ο Έλληνας φορ, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Κόστιτς και κατέληξε άουτ, αλλά η φάση δεν μετράει, διότι υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

Ο Μαντσίνι νιώθει ενοχλήσεις και δεν παίζει άνετος, ειδικά για τα σπριντ. Έχουν σηκωθεί για προθέρμανση ο Αϊτόρ, που δεν είναι απόλυτα έτοιμος για να παίξει τόσο χρόνο και ο Κλάινχαϊσλερ.

17'

Σουτ του Μωραϊτη κόντραρε σε κόρνερ

16'

Σουτ του Μαντσίνι από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Στη συνέχεια ο Βεργέτης έδειξε ότι η μπάλα βρήκε στον πεσμένο Σέρβο μπακ και έτσι αποφάσισε ότι δεν υπήρχε κόρνερ

15'

Αριστερό σουτ εντός περιοχής του Μλαντένοβιτς, απέκρουσε ο Κόστιτς.

11'

Σέντρα του Άλχο μπλόκαρε ο Λοντίγκιν

10'

Σέντρα του Μλαντένοβιτς δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά ο Παλάσιος και μπλόκαρε ο Κόστιτς

7'

Ο Παναθηναϊκός φυσικά έχει την κατοχή, αλλά δεν υπάρχει φάση έως τώρα στο ματς

4'

Χάρισε κίτρινη στον Γκαρσία ο Βεργέτης

Σέντρα στο ματς

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Ο πάγκος του Παναθηναϊκού είναι ελλιπής απόψε. 20άδα πήρε ο Γιοβάνοβιτς, με τρεις τερματοφύλακες. Οπότε, στον πάγκο έχει εφτά παίκτες, μαζί με τους Γερεμέγεφ, Κλάινχαϊσλερ και Τσοκάι, που έχουν μικρή ή καθόλου συμμετοχή μέχρι τώρα.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής Άρης - Λαμία 2-2!

5 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

1 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΣ

1 ΙΣΟΠΑΛΙΑ

3 ΝΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΓΚΟΛ: 5-11

Ο Παναθηναϊκός έχει επικρατήσει δύο φορές με 2-0 στις αναμετρήσεις του Βόλου και την περσινή σεζόν για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος έφυγε με το εντυπωσιακό 5-1 που είναι και η ευρύτερη νίκη του επί της ομάδας της Μαγνησίας, την οποία είχε κερδίσει πρώτη φορά με αυτό το σκορ και στο “Απόστολος Νικολαΐδης” στις 26 Σεπτεμβρίου 2021.

Η πρώτη φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες ήταν την σεζόν 2019-20, η οποία ήταν η πρώτη για τον Βόλο στην Super League. Στις 8 Δεκεμβρίου 2019 το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Χατζηγιοβάνη να ανοίγει το σκορ για τον Παναθηναϊκό και τον Μουνιόθ να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους πριν το τέλος του ημιχρόνου και αυτό το σκορ να παραμένει μέχρι το τέλος.

Ο Σπόραρ έχει σκοράρει στα πέντε από έξι τελευταία παιχνίδια του Παναθηναϊκού με το Βόλο σε όλες τις διοργανώσεις και δεν βρήκε δίχτυα μόνο στο φετινό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον Α’ Γύρο του πρωταθλήματος.

Είναι προφανές ότι ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι έπρεπε να προστατευτεί. Ο Ιταλός κινδυνεύει να «καεί» και ορθώς ο Γιοβάνοβιτς τον άφησε στον πάγκο και αρχίζει τον Γιούρι Λοντίγκιν. Με την προσδοκία ο ομογενής γκολκίπερ να ανταποκριθεί και να μην κάνει λάθος όπως με τη Μακάμπι Χάιφα.

Οι Πράσινοι δεν έχουν δεχθεί τέρμα στα πέντε τελευταία από το Βόλο, όπου μετρούν τέσσερις νίκες και μια λευκή ισοπαλία. Το σερί τους ξεκίνησε έπειτα από τη νίκη της ομάδας της Μαγνησίας με 3-1 στις 9 Ιανουαρίου 2022 για το πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες την περσινή σεζόν συναντήθηκαν έξι φορές, αφού βρέθηκαν δύο για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, δύο για Κύπελλο Ελλάδος και δύο για τα Playoffs της Stoiximan Super League.

Ο Παναθηναϊκός σε αυτή τη σειρά των αγώνων επικράτησε πέντε φορές και υπήρξε μια ισοπαλία στην αναμέτρηση της Λεωφόρου Αλεξάνδρας των δύο ομάδων για τα Playoffs.

Διαιτητές: Χρήστος Βεργέτης, Λάζαρος Δημητριάδης, Ιορδάνης Απτόσογλου

4ος Διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας