«Περίπατος» της Μπράγκα κόντρα στη Ρίο Άβε πριν τον Ολυμπιακό

O Mπρούμα με φανέλα της Μπράγκα (Φωτό αρχείου) - Φωτ. IMAGO

Τζιοβάνι Ζάκαρη 00:27 - 30.09.2024 / Ανανεώθηκε: 00:33 - 30.09.2024

Λίγα 24ωρα πριν το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό, η Μπράγκα πήρε άνετη νίκη εναντίον της Ρίο Άβε, επικρατώντας με 3-0 στο ματς της 7ης αγωνιστικής της Primeira Liga.

Η Μπράγκα είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στη Ρίο Άβε, της οποίας και επικράτησε με 3-0 στο ματς της 7ης αγωνιστικής της Primeira Liga. Ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Καρβαλιάλ, λίγα 24ωρα πριν το ματς κόντρα στον Ολυμπιακό.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο 13ο λεπτό, όμως μετά από παρέμβαση του VAR ο ρέφερι θεώρησε πως δεν υπάρχει παράβαση. Στο 31' η γηπεδούχος πήρε το προβάδισμα, με τον Μαρίν να βγάζει στον Μαρτίνες και εκείνος να σουτάρει εύστοχα. Ακολούθησε στο 38' ο Γκαμπρί, ο οποίος από το όριο της περιοχής σκόραρε για το 2-0.

Στην κορυφή η ΑΕΚ, σε απόσταση αναπνοής Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και... 8ος ο Παναθηναϊκός: Η βαθμολογία της Stoiximan Super League
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

23:33 - 29.09.2024

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό και αυτό της χάρισε την κορυφή της Stoiximan Super League. Ακριβώς από κάτω ισοβαθμούν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, ενώ το «τριφύλλι» συνεχίζει να βρίσκεται εκτός πεντάδας. Αναλυτικά η βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Στο δεύτερο μέρος η Μπράγκα σφράγισε το τρίποντο, χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Ρικάρντο Όρτα. Ειδικότερα, στο 66' ο Μπρούμα τον τροφοδότησε και εκείνος έστειλε την μπάλα στη δεξιά πλευρά της εστίας. Ο τελευταίος σκόραρε λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, διαμορφώνοντας το 4-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα.