Το πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στην ΑΕΚ και πήρε πίσω χωρίς VAR (vid)

AEK - Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ

PrtScr

Sportal newsroom 14:52 - 04.07.2023 / Ανανεώθηκε: 15:08 - 14.08.2024

Στο 21ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μοχαμάντι, αλλά τελικά το πήρε πίσω - χωρίς να υπάρχει VAR - και έδωσε φάουλ.

Η ΑΕΚ δίνει το πρώτο της φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, κόντρα στην Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ με τον Ματίας Αλμέιδα να έχει την ευκαιρία να δει κάποια πράγματα και να προχωρήσει σε δοκιμές με τους ποδοσφαιριστές που έχει στη διάθεση του.

Στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μοχαμάντι, αλλά τελικά το πήρε πίσω και έδωσε φάουλ, χωρίς ωστόσο να το αξιοποιούν οι «κιτρινόμαυροι». Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ρέφερι άλλαξε την απόφασή του, χωρίς να υπάρχει VAR στην αναμέτρηση.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 29ο λεπτό η Λοκομοτίβα άνοιξε το σκορ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Μαρσινάι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.