Τα highlights από τη μεγάλη βραδιά της ΑΕΚ απέναντι στην Ντιναμό (vid)

©intime

Sportal newsroom 00:20 - 20.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:08 - 14.08.2024

Η ΑΕΚ επέστρεψε από την κόλαση και από 0-2 που έχανε, έκανε το ματς 2-2 από το 90+2' και έπειτα, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στα playoffs του Champions Leauge.

Η ΑΕΚ τι κι αν βρέθηκε με δύο γκολ πίσω, κατάφερε να κάνει το παιχνίδι 2-2 και να πάρει την πρόκριση στα playoffs του Champions League. Κι αυτό έγινε χάρη στα δύο γκολ του Αραούχο και του Βίντα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το σκορ για την κροατική ομάδα το άνοιξε ο Σούταλο στο 45+2', ο οποίος μετά από επέμβαση του Στάνκοβιτς έκανε σε κενή εστία το 0-1. Στο 65' ο Λιούμπισιτς διπλασίασε τα τέρματα για τη Ντιναμό, ο οποίος από κοντινή απόσταση έκανε το 0-2.

Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Big 4 συνεχίζεται: Όλο το πρόγραμμα των επόμενων αγώνων ΑΕΚ, Παναθηναϊκού, Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στην Ευρώπη
CHAMPIONS LEAGUE

00:15 - 20.08.2023

Με τέσσερις εκπροσώπους συνεχίζει η Ελλάδα στην Ευρώπη. AEK, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ετοιμάζονται να δώσουν τις επόμενες μάχες τους σε Champions, Europa και Conference League.

Ωστόσο η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 90+2' ο Αραούχο μετά από κακό διώξιμο της άμυνας των Κροατών, με ένα όμορφο σουτ έκανε το 1-2 και έστελνε το παιχνίδι στην παράταση. Παρόλα αυτά στο 90+10' ο Βίντα με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2 και έστειλε την Ένωση στα playoffs της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.