Με «καυτό» Πόνσε η ΑΕΚ... καθάρισε τον ΟΦΗ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 17:57 - 28.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:18 - 14.08.2024

Ο φορμαρισμένος Έκι Πόνσε έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ΑΕΚ επί του ΟΦΗ με 3-0 στην «OPAP Arena», πετυχαίνοντας τα δύο από τα τρία τέρματα της΄Ένωσης, που πάτησε προσωρινά κορυφή και περιμένει το αποτέλεσμα στο ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός.

Μπορεί η ΑΕΚ να εξακολουθεί να δυσκολεύεται πολύ να βρει ρυθμό στην άδεια από κόσμο Νέα Φιλαδέλφεια. Μπορεί να έκανε ένα πολύ μουδιασμένο ξεκίνημα δευτέρου ημιχρόνου και να έδωσε στον ΟΦΗ πολλά μέτρα στο γήπεδο. Όμως όσο έχει τον Έκι Πόνσε σε τέτοιο φεγγάρι, δεν μπορεί να μην κερδίσει. Ο Αργεντινός φορ μετά το χατ τρικ στο Περιστέρι, αυτή την φορά πέτυχε τα δυο από τα τρία γκολ της Ένωσης. Και οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Δικέφαλο σε μια μάλλον «σβηστή» νίκη επί των Κρητικών.

Είναι αλήθεια πως επί της ουσίας η ΑΕΚ έπαιξε καλά μόνο για ένα ημίχρονο. Στο πρώτο. Εκεί που είχε σχετικά καλή κυκλοφορία της μπάλας και που πίεσε πολύ τον ΟΦΗ. Σ’ αυτό το διάστημα κέρδισε οκτώ κόρνερ, έκανε 14 τελικές και πέτυχε και ένα γκολ. Την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν πάτησαν ούτε μια φορά στην περιοχή του Στάνκοβιτς. Και η εικόνα του ματς έδειχνε πως η Ένωση θα το «καθάριζε» με ευκολία.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ παγωμένα και μουδιασμένα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΟΦΗ με την είσοδο και του Ριέρα στο γήπεδο, πήρε μέτρα στο γήπεδο, πήρε κυκλοφορία της μπάλας και προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση. Στην μεγαλύτερη ευκαιρία όμως των φιλοξενούμενων, ο Στάνκοβιτς έκανε την απόκρουση και κράτησε το προβάδισμα της ΑΕΚ. Ενώ μια εξαιρετική μεγάλη μπαλιά του τερματοφύλακα της Ένωσης, ήταν που έβγαλε τον Πόνσε σε τετ α τετ και έφερε το 2-0 που έκρινε το ματς. Και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα, καθώς η ομάδα του Μελ από εκείνο το σημείο και μετά δεν ξαναέβγαλε αντίδραση. Ενώ ο Δικέφαλος έριξε στροφές και το τρίτο γκολ το βρήκε από ένα λάθος της άμυνας των Κρητικών.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Άμραμπατ (74’ Φερνάντες), Τσούμπερ (74’ Αραούχο), Πινέδα (74’ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (74’ Ελίασον), Πόνσε (85’ Φαν Βέερτ).

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Σωτηρίου, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Τοράρινσον, Λάρσον, Γκαγιέγος, Μπάγκιτς (77’ Αποστολάκης), Γκλάζερ (77’ Μεγιάδο), Φελίπε (74΄Θεοδωσουλάκης), Αμπάντα (46’ Ριέρα), Μπάκου (65’ Ντίκο).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο χρονικό σημείο που ο Στάνκοβιτς βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Πόνσε, ο ΟΦΗ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και η ΑΕΚ έδειχνε μουδιασμένη. Το 2-0 όμως του Αργεντινού φορ, «τελείωσε» επί της ουσίας το παιχνίδι και έκρινε τον νικητή.

Ο Έκι Πόνσε έβαλε δυο γκολ αλλά και σ’ ολόκληρο το παιχνίδι ήταν μέσα σ’ όλες τις φάσεις και ταλαιπώρησε την άμυνα του ΟΦΗ. Και ως εκ τούτου παίρνει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, δικαιωματικά, τον τίτλο του mvp. Παρόλο που και πάλι έκανε εξαιρετικό ματς ο Γκατσίνοβιτς.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Δεν το αλλάζει το κλασικό του πλέον 4-4-2 ο Ματίας Αλμέιδα για την ΑΕΚ. Όπως και στο ματς με τον Ατρόμητο, στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Πόνσε με τον Τσούμπερ, ενώ στα δυο άκρα ήταν ο Γκατσίνοβιτς με τον Άμραμπατ. Και ο Πινέδα ήταν δίπλα στον Γιόνσον στα χαφ. Από την άλλη μεριά, ο Πεπ Μελ επέλεξε ένα 4-2-3-1. Με Γκαγιέγος και Γκλάζερ στο δίδυμο των χαφ, τον Αμπάντα με τον Μπάκου να βγαίνουν στις δυο πτέρυγες, τον Φελίπε στην κορυφή της επίθεσης και τον Μπάγκιτς σε ρόλο ελεύθερο.

🔴Sportal Sunday Live με ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός και όλη τη δράση της Κυριακής

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα

• Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - ΟΦΗ 3-0
  • 90+5' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-0. Μετά από τραγικό λάθος στα μετόπισθεν του ΟΦΗ ο Φαν Βέερτ έκλεψε την μπάλα και έβαλε το.... κερασάκι στην τούρτα.
  • Παίρνει πίσω την απόφαση του ο Παπαπέτρου, κανένα πέναλτι.
  • Πάει για on field review ο Παπαπέτρου.
  • 92' Πέναλτι για την ΑΕΚ μετά από μαρκάρισμα του Μεγιάδο στον Ελίασον, εξετάζεται η φάση.
  • 88' Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες του ΟΦΗ για χέρι του Βίντα, εξετάστηκε η φάση, «παίζετε» από τον Παπαπέτρου.
  • 87' Μακρινό σουτ του Γκαγιέγος, δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.
  • 86' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει το σουτ του Ντίκο.
  • 84' Μέσα ο Φαν Βέερτ, έξω ο Πόνσε.
  • 82' Κίτρινη κάρτα για τον Μάνταλο.
  • 78' Κίτρινη κάρτα για τον Πήλιο.
  • 77' Έξω ο Γκλάζερ, μέσα ο Μεγιάδο.

Κώστας Τσίλης: Με τις τέσσερις μαζεμένες αλλαγές που έκανε ο Αλμέιδα, το ενδιαφέρον είναι στο γεγονός πως πήγε ο Ελίασον αριστερά και ο Φερνάντες δεξιά.

• 75' Έξω οι Τσούμπερ, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς και Πινέδα, μέσα οι Ελίασον, Αραούχο, Μάνταλος και Φερνάντες.

Κώστας Τσίλης: Το μισό και παραπάνω γκολ της ΑΕΚ, είναι από την ασίστ που δίνει ο Στάνκοβιτς. Εξ ου και πανηγύρισε και ο ίδιος σαν να σκόραρε, αλλά και από τον πάγκο όλοι έδειξαν προς την πλευρά του.

• 68' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Με μία φοβερή μπαλιά ο Στάνκοβιτς έβγαλε τον Πόνσε σε πολύ καλή θέση, εκείνος σε πρώτο χρόνο δεν νίκησε τον Σωτηρίου, αλλά τα κατάφερε σε δεύτερο με ένα φοβερό γκολ.
  • 65' Έξω ο Μπάκου, μέσα ο Ντίκο.

Κώστας Τσίλης: Πολύ σύντομα ο Αλμέιδα θα επέμβει από τον πάγκο, καθώς η ΑΕΚ δείχνει να δυσκολεύεται να πατήσει καλά σ' αυτό το δεύτερο ημίχρονο.

• 61' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γκατσίνοβιτς να κάνει μία ωραία ενέργεια στην κόντρα και να εξαπολύει ένα σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Σωτηρίου.
  • 57' Σουτ του Φελίπε, έβαλε το στοπ ο Πινέδα τελευταία στιγμή.
  • 54' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Θοράρινσον γύρισε εξαιρετικά στον Φελίπε, εκείνος πλάσαρε, αλλά ο Στάνκοβιτς του είπε όχι.
  • 52' Μακρινό σουτ του Κάλενς, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

Κώστας Τσίλης: Δεν έχει μπει καλά η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Αρκετά μουδιασμένα.

• 46' Κίτρινη κάρτα για τον Ριέρα.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • 46' Έξω ο Αμπάντα, μέσα ο Ριέρα.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - ΟΦΗ 1-0
  • 45' Ο Μπάκιτς προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Στάνκοβιτς από πολύ μακρινή απόσταση, δεν είχε καμία τύχη το σουτ του.
  • Το γκολ του Πόνσε για το 1-0 της ΑΕΚ
  • 41' Απειλεί η ΑΕΚ ξανά με Γκατσίνοβιτς, του οποίου το σουτ έξω από την περιοχή ήταν καλό, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.
  • 40' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γκατσίνοβιτς να εκτελεί από δύσκολη διαγώνια θέση και τον Σωτηρίου να αποκρούει.
  • 38' Σέντρα-σουτ από τον Γκατσίνοβιτς, άουτ η μπάλα.
  • 37' Δοκιμάζει ο Τσούμπερ τώρα ένα σουτ έξω από την περιοχή, στα σώματα η μπάλα.
  • 35' Σουτ του Άμραμπατ, κοντράρει στον Λαμπρόπουλο η μπάλα.

Κώστας Τσίλης: Σε 5,5 μήνες 2 γκολ ο Πόνσε, σε μια εβδομάδα 4 γκολ.

• Μετράει το γκολ, 1-0 για την ΑΕΚ!
  • Η φάση εξετάζεται από το VAR, με τους παίτκες του ΟΦΗ να φωνάζουν για φάουλ του Πήλιου πάνω στον Φελίπε στην αρχή της φάσης.
  • 28' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Η ΑΕΚ βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του ΟΦΗ, ο Τσούμπερ «έπσασε» στον Πόνσε κι εκείνος με ένα υπέροχο πλασέ νίκησε τον Σωτηρίου.

Κώστας Τσίλης: Ο Πόνσε δεν έχει βρει δίχτυα μεν, αλλά έχει πάρει όσες τελικές δεν είχε σχεδόν σ' όλα τα προηγούμενα ματς μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο

• 27' Ο Πόνσε επιχείρησε να σουτάρει κατευθείαν μετά από σέντρα του Ραντόνια, όμως έβαλαν την κόντρα οι αμυντικοί του ΟΦΗ.
  • 23' Παραλίγο να κινδυνέψει σοβαρά η ΑΕΚ, με το γύρισμα του Βίντα στον Στάνκοβιτς να μην είναι καλό, αλλά ο Αυστριακός κατάφερε να διώξει προ του Μπάκου.
  • 21' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Άμραμπατ με μία γλυκιά σέντρα βρήκε τον Πόνσε, εκείνος έπιασε μία κεφαλιά, αλλά ο Σωτηρίου απέκρουσε.

Κώστας Τσίλης: Σε αντίθεση μ' ότι έκανε με τον Ατρόμητο, που έπαιζε συνεχώς από δεξιά, σήμερα η ΑΕΚ επιμένει από αριστερά.

• 18' Σουτ του Πινέδα, κόντραρε στα σώματα η μπάλα.
  • Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
  • 15' Πρώτο κόρνερ για τον ΟΦΗ.
  • 11' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκατσίνοβιτς, η μπάλα βρέθηκε στον Πόνσε, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Σωτηρίου. Δεν θα καταγραφεί αυτή η φάση ωστόσο, καθώς υπήρξε οφσάιντ.

Κώστας Τσίλης: Έχει μια σημασία η επιλογή του Ραντόνια σε ρόλο δεξιού μπακ, όπως και σημασία έχει το γεγονός πως ο Αλμέιδα εξακολουθεί να κρατά τον Άμραμπατ ως βασικό στο δεξί άκρο της επίθεσης.

• 7' Ο Πινέδα προσπάθησε να βρει τον Ραντόνια μέσα στην περιοχή, όμως εκείνος δεν κατάφερε να κάνει επαφή με την μπάλα.
  • 5' Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για την ΑΕΚ.
  • 5' Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ σε αυτά τα πρώτα λεπτά, προσπαθώντας να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Με μπλουζάκια που γράφουν «κόκκινη κάρτα στη βία και στον εκφοβισμό» εμφανίστηκε η διαιτητική ομάδα.
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.
  • Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση των παικτών των δύο ομάδω.
  • Δείτε τα highlights της εν λόγω αναμέτρησης.
  • Στο ματς του πρώτου γύρου στην Κρήτη η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-0 από τον ΟΦΗ. Αυτή είναι και μοναδική της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.
  • Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Σωτηρίου, Λάρσον, Θοράρινσον, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Γκαλέγκος, Γκλέιζερ, Μπάκιτς, Μπακού, Αμπάντα, Φελίπε.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος Γιόνσον, Πινέδα, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ, Πόνσε.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Τάσος Παπαπέτρου, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Βασίλης Φωτιάς.
  • Σέντρα στις 16:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.
  • Από την άλλη οι Κρητικοί προέρχονται από την ήττα (1-2) από τον Παναιτωλικό μέσα στην έδρα τους για το Κύπελλο, ενώ την περασμένη αγωνιστική στο πρωτάθλημα νίκησαν τους Αγρινιώτες με 1-0.
  • Από τη μία η Ένωση προέρχεται από την εμφατική νίκη επί του Ατρόμητου στο Περιστέρι με 5-0 και θέλει να εκμεταλλευτεί οποιοδήποτε αποτέλεσμα κι αν έρθει το βράδυ στην Τούμπα στο ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον ΟΦΗ στην «OPAP Arena» για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Super League.