Της αμύνης οι... επιθετικοί «καθάρισαν» με τριάρα τον Παναιτωλικό

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 21:34 - 08.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:52 - 14.08.2024

Η ΑΕΚ δίχως να ιδρώσει και με τους αμυντικούς της να βρίσκουν δίχτυα συνεχώς, «καθάρισε» τον Παναιτωλικό με 3-0 στην «OPAP Arena» και μείωσε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά της από την κορυφή.

Η αλήθεια είναι πως θεωρητικά το ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια έμοιαζε να είναι το πιο εύκολο, από τα συνεχόμενα που είχε να δώσει η ΑΕΚ από τις 17 Σεπτέμβρη και μετά. Και αποδείχθηκε και στην πράξη, καθώς οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα δεν ζορίστηκαν σχεδόν καθόλου, να πετύχουν την πιο άνετη φετινή τους νίκη. Βεβαίως για να φτάσει σ’ αυτό το 3-0, χρειάστηκε να βρουν δίχτυα δυο κεντρικοί αμυντικοί της. Αλλά αυτό περισσότερο είχε να κάνει με το γεγονός πως οι μεσοεπιθετικοί και επιθετικοί της ΑΕΚ, δεν βρήκαν στόχο. Και ειδικά ο Αραούχο που έκανε τις μισές τελικές απ’ όσες συνολικά έκανε η Ένωση, αλλά χωρίς να σκοράρει.

Πάντως έτσι κι αλλιώς ήταν ένα ματς το οποίο η ΑΕΚ το έλεγξε από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Μια απόκρουση του Στάνκοβιτς σε σουτ του Ντουάρτε μέσα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν ότι μοναδικό είχε να επιδείξει ο Παναιτωλικός σε επιθετική κινητικότητα. Αντίθετα η ΑΕΚ έκανε ένα πιεστικό πρώτο τέταρτο στο ματς. Έκανε και ένα δυνατό φινάλε στο πρώτο ημίχρονο με δυο γκολ. Και πάτησε και γκάζι προς το τέλος όταν έγιναν οι αλλαγές του Αλμέιδα, πετυχαίνοντας ένα γκολ και βγάζοντας και δυο δοκάρια.

Περισσότερο απ’ όλα ο Αλμέιδα, εκτός φυσικά από την σημαντική νίκη στο φινάλε ενός τεράστιου αγωνιστικού Γολγοθά, ήταν το γεγονός πως έχει βάλει για τα καλά τις στατικές φάσεις στο επιθετικό παιχνίδι της ΑΕΚ. Δυο γκολ και ένα δοκάρι πήρε στο ματς από κόρνερ.

Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς (63’ Μουκουντί), Χατζισαφί (77’ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον ,Πινέδα, Μάνταλος, Αραούχο 83’ Αραούχο), Ελίασον (77’ Άμραμπατ), Πισάρο (77’ Ζίνι).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μλάντεν, Ντουάρτε (73’ Στάγιτς), Μαλής, Τορεχόν, Πέρες, Ξενιτίδης(57’ Φρεντ), Μπουζούκης (46’ Λιάβας), Σενγκέλια (81’ Βοϊλης), Χατζηθεοδωρίδης (73’ Μπαλτασάρα), Πέδρο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Έτσι κι αλλιώς η ΑΕΚ έπαιζε από την αρχή του ματς τον Παναιτωλικό, σαν την γάτα με το ποντίκι. Επομένως όταν έβαλε τα δυο μαζεμένα γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, εκεί έληξε η σεμνή τελετή.

MVP

Δυο ασίστ έδωσε ο Νίκλας Ελίασον, με τις οποίες πήγε το ματς από το «κλειστό» 0-0, στο καθαρό 2-0 που επί της ουσίας «τελείωσε» την υπόθεση νίκη για την ΑΕΚ. Επομένως στον Σουηδό πάει ο τίτλος του mvp.

Ο Παυλίδης με γκολάρα έστειλε κορυφή την Άλκμααρ, στα μπαράζ υποβιβασμού τον Άγιαξ και στην... ανεργία τον Στάιν!
REST OF THE WORLD

17:32 - 08.10.2023

Το κάκιστο σερί του Άγιαξ συνεχίζεται στο ολλανδικό πρωτάθλημα, με τον Αίαντα να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Άλκμααρ και να βυθίζεται στην προτελευταία θέση. Άνοιξε το σκορ ο Παυλίδης.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Με το καθιερωμένο πλέον rotation, αλλά ίδιο σχηματισμό, η ενδεκάδα που επέλεξε ο Ματίας Αλμέιδα. Με τον Γιόνσον και τον Πινέδα να είναι στις δυο θέσεις των χαφ, τον Ελίασον με τον Πισάρο στα δυο άκρα της επίθεσης και τον Μάνταλο ως ελεύθερο πίσω από τον φορ Αραούχο. Από την άλλη μεριά ο Γιάννης Πετράκης, στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Παναιτωλικού, επέλεξε ένα 4-3-3. Με τον Πέρες, τον Μπουζούκη και τον Ξενιτίδη στην τριάδα των χαφ και τον Ζοάο Πέδρο στην κορυφή της επίθεσης.

• Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Παναιτωλικός 3-0
  • Βρίσκει και τέταρτο γκολ η ΑΕΚ με τον Μάνταλο, αλλά ακυρώνεται για οφσάιντ.
  • 95' Δοκάρι για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Μουκουντί!
  • Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 90' Μεγάλη ευκαιρία και για τέταρτο γκολ, με τον Άμραμπατ να μην νικά τον Καπίνο από θέση τετ α τετ.
  • 89' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-0! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ, ο Μουκουντί με μία προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Κώστας Τσίλης: Ο Αραούχο έδωσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Μάνταλο για πρώτη φορά μετά την σεζόν 2021-22

• 83' Μέσα ο Πόνσε, έξω ο Αραούχο.
  • 80' Δυνατό σουτ του Φρ. Ντουάρτε, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στάνκοβιτς.

Κώστας Τσίλης: Με την τριπλή αλλαγή του Αλμέιδα, ο Πινέδα πιγαίνει και πάλι να παίξει αριστερό μπακ

• 77' Άμραμπατ, Ζίνι και Γκατσίνοβιτς αντί των Ελίασον, Πισάρο και Χατζισαφί.
  • 73' Έξω οι Ντουάρτε και Χατζηθεοδωρίδης, μέσα οι Στάγιτς και Μπαλντασάρα.
  • 73' Σουτ του Αραούχο στην κίνηση, άουτ η μπάλα.

΄Κώστας Τσίλης: Ο Βίντα έδειξε να ζαλίζεται και μάλιστα πήγαν κοντά του και αναπληρωματικοί της ΑΕΚ για να δουν τι συμβαίνει. Επέστρεψε όμως ο Κροάτης και δείχνει να είναι καλά.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ έχει κατεβάσει ρυθμούς και σύντομα θα υπάρξει παρέμβαση από τον πάγκο για να φρεσκαριστεί η ενδεκάδα και να ξαναπατήσει γκάζι.

• Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός του ματς...
  • 58' Στη θέση του Κάλενς ο Μουκουντί.
  • 57' Στη θέση του Ξενιτίδη ο Ντουάρτε
  • 53' Ο Ξενιτίδης μοίρασε κάθετα για τον Χατζηθεοδωρίδη, καθάρισε με φοβερό τάκλιν ο Γιόνσον.

Κώστας Τσίλης: Ο Αραούχο έχει κάνει τις μισές τελικές προσπάθειες από τις συνολικές της ΑΕΚ

• 51' Σουτ του Αραούχο τώρα, που ψάχνει το γκολ, μπλοκάρει ο Καπίνο.
  • 49' Σουτ του Ρότα, μπλοκάρει ο Καπίνο.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Το 2-0

Το 1-0

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου: AEK - Παναιτωλικός 2-0
  • 45' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Αραούχο! Ο Αργεντινός επιθετικός έκλεψε, έκανε ένα φοβερό σλάλομ, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 44' Ασύλληπτη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Αραούχο αστόχησε από πολύ κοντινή απόσταση, βάζοντας περισσότερη δύναμη στο σουτ του απ' ότι θα έπρεπε.
  • 41' Πρώτη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό και είναι τεράστια! Μετά από μεγάλο λάθος του Χατζισαφί, ο Σενγκέλια βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν νίκησε τον Στάνκοβιτς. Στη συνέχεια ο Ζοάο Πέδρο πήρε το ριμπάουντ, αλλά αστόχησε.
  • 40' Μακρινό σουτ του Χατζισαφί στην κίνηση, άουτ η μπάλα.

Κώστας Τσίλης: Για τον Βίντα ήταν το 47ο γκολ στην καριέρα του και το τρίτο φετινό, πρώτο στο πρωτάθλημα

• 36' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Ελίασον και Πισάρο συνεργάστηκαν άψογα, με τον πρώτο να κάνει ένα φοβερό γύρισμα και τον Ρότα να πλασάρει σε κενή εστία, δίνοντας έτσι προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ένωση.
  • 34' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Μετά το ματς με τον Άγιαξ, ο Βίντα ξαναχτυπά και με μια κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
  • 33' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Καπίνο να μπλοκάρει εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Αραούχο μέσα από την περιοχή.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ παίζει επί της ουσίας χωρίς καθαρό σέντερ φορ και αυτό την υποχρεώνει να ψάχνει συνδυασμούς μ' όλους τους παίκτες της, για να μπει στην αντίπαλη περιοχή

• 25' Πολύ άστοχο σουτ από τον Αραούχο, άουτ η μπάλα.
  • 21' Μακρινό σουτ του Γιόνσον, πάνω από τη συμβολή των δοκών η μπάλα.
  • 18' Σουτ του Αραούχο στην κίνηση με κατεύθυνση προς την εστία, κοντράρει στα σώματα η μπάλα.
  • 13' Τεράστια ευκαιρία για την Ένωση! Ο Ελίασον με μία ωραία σέντρα βρήκε τον Μάνταλο, του οποίου η κεφαλιά πέρασε ξυστά από το δοκάρι.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ ψάχνει ένα γκολ νωρίς, πιέζει, αλλά χρειάζεται πιο γρήγορες συνεργασίες κοντά στην περιοχή του Παναιτωλικού

• 10' Νέα ευκαιρία, μεγαλύτερη αυτή τη φορά, με το σουτ του Μάνταλου από διαγώνια θέση να περνά δίπλα από το δοκάρι.
  • 9' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το γυριστό σουτ του Αραούχο μέσα από την περιοχή να καταλήγει άουτ.
  • 7' Πολιορκία της ΑΕΚ σε αυτά τα πρώτα λεπτά, με τους «κιτρινόμαυρους» να ψάχνουν το γρήγορο γκολ.

Κώστας Τσίλης: Έχουν ενδιαφέρον δυο δίδυμα. Στο κέντρο της άμυνας με Κάλενς και Βίντα που παίζουν πρώτη φορά μαζί και στην επίθεση με Αραούχο και Μάνταλο

• 2' Γύρισμα του Πισάρο, διώχνουν οι Αγρινιώτες.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ στη σέντρα!
  • Σε μία υπέροχη κίνηση προχώρησαν οι παίκτες του Παναιτωλικού, αφήνοντας λουλούδια στο σημείο που βρίσκεται το πανό του δολοφονημένου οπαδού της ΑΕΚ, Μιχάλη Κατσουρή.
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.
  • Και μία άκρως ερωτική στιγμή έλαβε χώρα στην «OPAP Arena»...
  • Φυσικά, το παρών στην «OPAP Arena» έχει δώσει και ο διοικητικός ηγέτης της ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισσανίδης. Όπως πάντα άλλωστε...
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο και κάνουν την προθέρμανση τους.
  • Η ενδεκάδα του Παναιτωλικού: Καπίνο, Μαλής, Μλάντεν, Ντουάρτε, Τορεχόν, Ξενιτίδης, Πέρες, Μπουζούκης, Σενγκέλια, Ζοάο Πέδρο, Χατζηθεοδωρίδης.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον, Πισάρο, Μάνταλος, Αραούχο.
  • Στις ενδεκάδες τώρα...
  • Πριν δούμε τις ενδεκάδες, ας ρίξουμε μία ματιά στο κλίμα που επικρατεί λίγη ώρα πριν την έναρξη του ματς έξω από την «OPAP Arena».
  • Σέντρα στις 19:30, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 2.
  • Και από την άλλη ο Παναιτωλικός, που βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, μετρώντας τρεις ήττες και τρεις ισοπαλίες και θα παλέψει για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο ντεμπούτο του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο της ομάδας.
  • Από τη μία η Ένωση, που έρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με τον Άγιαξ για το Europa League, ενώ στο τελευταίο της παιχνίδι στο πρωτάθλημα γνώρισε την ήττα από τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» και θέλει να επιστρέψει στις νίκες.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εξ αναβολής αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Παναιτωλικό στην «OPAP Arena» για την 1η αγωνιστική της Stoiximan Super League.