Η ΑΕΚ «έπνιξε» τον ΠΑΟΚ στο άνετο 2-0 της OPAP Arena

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 21:35 - 30.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:21 - 14.08.2024

Η ΑΕΚ ήταν σαφώς ανώτερη από τον ΠΑΟΚ, πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση και χάρη στα γκολ των Πινέδα και Ελίασον πήρε εύκολα τη νίκη με 2-0.

Φαίνεται πως η 30η του Οκτώβρη θα καθιερωθεί ως η ημερομηνία που η ΑΕΚ όχι απλώς κερδίζει με 2-0 τον ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, αλλά κάνει και ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της μέσα στη σεζόν. Έγινε πέρυσι και η ΑΕΚ κέρδισε με 2-0, που έμοιαζε και φτωχό σκορ βάσει εικόνας. Έγινε και φέτος, που και πάλι η ΑΕΚ κέρδισε με 2-0, με το σκορ αυτό πραγματικά να την αδικεί, με βάση τα όσα έκαναν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Βλέπετε, η Ένωση είχε και δοκάρι, είχε και ένα σωρό χαμένες ευκαιρίες, την ίδια στιγμή που ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη τελική του προσπάθεια, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ΑΕΚ από το πρώτο λεπτό του ματς, πήρε τον έλεγχο και δεν τον έχασε ούτε λεπτό. Με τον Πόνσε, στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι, με τον Πινέδα και τον Ελίασον και τον Μάνταλο, έβαζε πρέσινγκ στο οποίο ο ΠΑΟΚ δεν είχε καθόλου απαντήσεις. Και από την στιγμή που η ΑΕΚ έβαζε την μπάλα στα πόδια της, από εκεί και πέρα ήταν εύκολα να «τρυπά» τον αντίπαλο της και από την πλευρά του Βιεϊρίνια και απ’ αυτή του Μπάμπα. Από πρέσινγκ η ΑΕΚ βρήκε την φάση του πρώτου γκολ, που βεβαίως ολοκληρώθηκε με μαγικό συνδυασμό του Μάνταλου με τον σκόρερ Πινέδα. Από πρέσινγκ κρατούσε τον ΠΑΟΚ πολύ μακριά από την περιοχή της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λουτσέσκου προσπάθησε σταδιακά να κάνει διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο. Όμως τίποτα δεν φαινόταν να μπορεί να αλλάξει την εικόνα του ματς. Κυρίως διότι η ΑΕΚ συνέχιζε και με τον Γιόνσον και κυρίως με τον Σιμάνσκι να ελέγχει την μεσαία γραμμή, αλλά και να παίρνει και να κρατά μπάλες στα πόδια της. Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε καν τρόπο να βγάλει σωστά την μπάλα στην επίθεση. Πάλι με πρέσινγκ και με κλέψιμο μπάλας, η ΑΕΚ έκανε δυο τα γκολ της στο δεύτερο ημίχρονο. Απλώς το κλέψιιμο το έκανε ο Σιμάνσκι που έδωσε και την ασίστ.

Και όταν το ματς έγινε 2-0, εκεί φαινόταν να έχουν τελειώσει και τα πάντα. Ως προς τον νικητή. Όχι ως προς το σκορ. Διότι όσο ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να κτίσει σωστά επιθέσεις και πολλές φορές ακόμα και να κρατήσει την μπάλα, η ΑΕΚ όσο ο Αλμέιδα έφερνε παίκτες από τον πάγκο, τόσο ξαναπατούσε το γκάζι. Και στο τελευταίο τέταρτο του ματς, αν οι παίκτες της Ένωσης είχαν καλύτερα τελειώματα στις φάσεις που έφτιαξαν, το σκορ θα είχε ξεφύγει πολύ από το τελικό 2-0.

Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Γιόνσον (65’ Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι (83’ Γκατσίνοβιτς), Μάνταλος (64’ Τσούμπερ), Πινέδα, Ελίασον (82’ Άμραμπατ), Πόνσε (83’ Πισάρο).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Βιεϊρίνια (46’ Σάστρε), Νάσμπεργκ (60’ Κουλιεράκης), Ενγκόνγκ, Μεϊτέ, Οζντόεφ (75’ Σβάμπ), Ζίφκοβιτς, Κωσταντέλιας, Ντεσπότοφ, (60’ Τάισον) Σαμάτα (75’ Μπράντον)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ έκανε σήμερα ίσως το καλύτερο φετινό παιχνίδι της. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ ίσως έκανε το χειρότερο του. Ήταν τεράστια η διαφορά σ’ όλο το ματς η εικόνα ανάμεσα στις δυο ομάδες. Και ουσιαστικά αυτό ήταν που έκρινε το ματς.

Είναι δύσκολο σ’ ένα τέτοιο ματς που έκανε η ΑΕΚ να βρεθεί ο πολυτιμότερος παίκτης ή για την ακρίβεια να ξεχωρίσει κάποιον. Στο… νήμα και Πινέδα που έκανε σούπερ ματς και έβαλε και τον Βίντα που ήταν αλάνθαστος και τον Μάνταλο που έκανε «όργια», τους κερδίζει ο Σιμάνσκι. Διότι ο Πολωνός έδειχνε να βρίσκεται παντού μέσα στο γήπεδο και να κάνει τα πάντα.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Φυσικά και ο Ματίας Αλμέιδα σχηματισμό δεν αλλάζει. Μόνο πρόσωπα. Αυτή την φορά στην κορυφή της επίθεσης της ΑΕΚ ήταν ο Πόνσε, με τον Μάνταλο να παίζει κοντά του. Αριστερά στην επίθεση ήταν ο Πινέδα και δεξιά ο Ελίασον, ενώ ο Γιόνσον με τον Σιμάνσκι ήταν τα δυο χαφ. Από την άλλη μεριά, σταθερός ήταν ο σχηματισμός και του Ραζβάν Λουτσέσκου, με τον Σαμάτα στην κορυφή και τον Κωσταντέλια να κινείται σε ρόλο ελεύθερο στον άξονα. Στα δυο άκρα της επίθεσης ήταν ο Ζίφκοβιτς με τον Ντεσπότοφ, ενώ το δίδυμο των χαφ ήταν ο Μεϊτέ με τον Οζντόεφ.

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-0
  • 96' Σουτ του Σβαμπ, κοντράρει στον Πινέδα η μπάλα.
  • 94' Κίτρινη κάρτα στον Γκατσίνοβιτς.
  • 93' Κίτρινη κάρτα στον Πινέδα.
  • 92' Φοβερό σουτ του Πισάρο, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
  • 90' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 89' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Τσούμπερ έξω από την περιοχή να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 88' Κίτρινη κάρτα στον Τόμας μετά από μαρκάρισμα του πάνω στον Μουκουντί.

Μάνος Τσαλγατίδης: Για να λέμε την αλήθεια η εμφάνιση του ΠΑΟΚ είναι τραγική.

• 87' Κίτρινη κάρτα σε Γαλανόπουλο και Τάισον.
  • 84' Απειλεί ξανά η Ένωση, με Γκατσίνοβιτς, αποκρούει ο Κοτάρσκι.
  • 83' Άμραμπατ, Πισάρο και Γκατσίνοβιτς αντί των Ελίασον, Πόνσε και Σιμάνσκι.
  • 82' Σουτ του Γαλανόπουλου, άουτ η μπάλα.
  • 80' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Μουκουντί να καταλήγει στην αγκαλιά του Κοτάρκσι.
  • 80' Κίτρινη κάρτα στον Σάστρε για μαρκάρισμα πάνω στον Πινέδα.
  • 75' Στη θέση του Οζντόεφ ο Σβαμπ και σε αυτή του Σαμάτα ο Τόμας.
  • 73' Πόνσε και Κουλιεράκης βρέθηκαν στο έδαφος μετά από μεταξύ τους μονομαχία. Συνεχίζουν κανονικά αμφότεροι.

Κώστας Τσίλης: Ο Αλμέιδα ζητά από τους παίκτες του να μην κλειστούν στην περιοχή τους

• 65' Απειλεί με το καλημέρα ο Τσούμπερ, με το σουτ του να περνάει άουτ.
  • 64' Τσούμπερ και Γαλανόπουλος αντί Μάνταλου και Γιόνσον.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται πίσω στο σκορ από δύο τραγικά λάθη και δείχνει γενικότερα εκτός ματς.

Κώστας Τσίλης: Δεύτερο συνεχόμενο γκολ του Ελίασον στο πρωτάθλημα, μετά απ' αυτός της Τρίπολης

• 59' Κουλιεράκης και Τάισον αντί Νάσμπεργκ και Ντεσπόντοφ.
  • 54' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Ο Σιμάνσκι με ένα φοβερό γύρισμα βρήκε τον Ελίασον, ο οποίος με ένα πανέμορφο σουτ εκτέλεσε τον Κοτάρσκι και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ένωση.

Κώστας Τσίλης: Πολύ χαμηλότερα είναι τα μέτρα που παίζει πλέον η ΑΕΚ

• 52' Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ σε μαρκάρισμα του Ντεσπόντοφ πάνω στον Ελίασον. Τίποτα από τον Μπριχ.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • 46' Σάστρε αντί Βιεϊρίνια.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 1-0

Κώστας Τσίλης: Είναι ίσως το καλύτερο πρώτο ημίχρονο της ΑΕΚ στην φετινή σεζόν

• Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ θα ψάξει πολλές προσπάθειες από τον Ελίασον πάνω στον Μπάμπα που έχει και κίτρινη.

• 40' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ελίασον βρήκε ξανά τον Πόνσε, εκείνος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • Όλα καλά με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ.
  • 37' Όλο το γήπεδο φωνάζει ρυθμικά το όνομα του Μάνταλου.
  • 36' Στο έδαφος ο Μάνταλος. Πέταξε μόνος του έξω την μπάλα και έπεσε κάτω, πιάνοντας το πόδι του.
  • Απόλυτα κυρίαρχος στο ματς η ΑΕΚ, με τον ΠΑΟΚ να κυνηγά τις αντεπιθέσεις, αλλά να μην του βγαίνει.

Μάνος Τσαλγατίδης: Δείγμα της κακής εμφάνισης του ΠΑΟΚ έως τώρα είναι το γεγονός πως δεν έχει κάνε τελική έως τώρα.

• 32' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάνσκι για μαρκάρισμα στον Μπαμπά.

Κώστας Τσίλης: Πινέδα κάνει εξαιρετικό ματς οργανωτικά

• 29' Κίτρινη κάρτα στον Μπαμπά. Έχει δει και ο Ζίβκοβιτς μία νωρίτερα.
  • 28' Συνεχίζει κανονικά ο Αργεντινός.
  • 27' Ο Πόνσε δέχεται τις πρώτες βοήθειες, καθώς βρίσκεται στο έδαφος μετά από μονομαχία του με τον Μπαμπά.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει χρόνο μπροστά του, αλλά πρέπει να ηρεμήσει και να καθαρίσει το μυαλό του.

• 21' Γύρισμα του Κωνσταντέλια, διώχνει η άμυνα της Ένωσης.

Κώστας Τσίλης: Είναι τρομερή η εκτέλεση Πινέδα, αλλά η μπαλιά που έχει βγάλει ο Μάνταλος είναι παγκόσμιας κλάσης. Δεύτερο συνεχόμενο γκολ για Πινέδα

• 16' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Ο Μάνταλος με μία πολύ γλυκιά σέντρα βρήκε τον Πινέδα, που έκανε εξαιρετική κίνηση στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και ο Μεξικανός με μία κεφαλιά νίκησε τον Κοτάρσκι και έδωσε προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους».

Κώστας Τσίλης: Έχει σημασία για την ΑΕΚ πως έχει μπει καλά στο ματς ο Πόνσε

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ δεν έχει μπει καλά για την ώρα και δεν είναι συγκεντρωμένος 100% στο παιχνίδι.

• 12' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον βρήκε τον Πόνσε με ωραία σέντρα κι εκείνος με μία κεφαλιά τράνταξε το δοκάρι.
  • 11' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για την Ένωση.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ το ψάχνει πολύ σ' αυτό το ξεκίνημα να κτυπήσει με τον Πόνσε, πάνω στον Νάσμπεργκ.

• 5' Εξαιρετικά επικίνδυνο γύρισμα του Ελίασον, όμως δεν ήταν κανείς στην καρδιά της περιοχής να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
  • 3' Ωραίο γέμισμα του Ζίβκοβιτς, απομακρύνει με γροθιές ο Στάνκοβιτς.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε, με την ΑΕΚ στη σέντρα!
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Φοβερή ατμόσφαιρα από τους φίλους της ΑΕΚ για ακόμη μία φορά...
  • Τέλος η προθέρμανση για τις δύο ομάδες, μετράμε αντίστροφα για την έναρξη του αγώνα.
  • Απομένουν 15 λεπτά για τη σέντρα.
  • Σιγά σιγά γεμίζει και η «OPAP Arena».
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν το ζέσταμα τους αυτή τη στιγμή στον αγωνιστικό χώρο της «OPAP Arena».
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο έμπειρος Γερμανός, Φέλιξ Μπριχ, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο συμπατριώτης του, Περλ Γκίντερ.
  • Το κλίμα έξω από την «OPAP Arena» λίγο πριν το ντέρμπι Δικεφάλων.
  • Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Εκόνγκ, Νάσμπεργκ, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ, Ζίβκοβιτς, Σαμάτα.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον, Μάνταλος, Πόνσε.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 19:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 2.
  • Στην αντίπερα όχθη, ο ΠΑΟΚ αγνοεί την ήττα στο πρωτάθλημα από τις 3 Σεπτεμβρίου και το ματς με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, ενώ στην Ευρώπη το σύνολο του Ράζβαν Λουτσέσκου έχει ξεκινήσει ιδανικά τον όμιλο, έχοντας κάνει το απόλυτο στις τρεις πρώτες αγωνιστικές (3/3).
  • Από τη μία η ΑΕΚ προέρχεται από δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα κόντρα σε Παναιτωλικό και Αστέρα Τρίπολης, ενώ την περασμένη Πέμπτη (26/10) γνώρισε την ήττα στη Μασσαλία από τη Μαρσέιγ (3-1).
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στην «OPAP Arena».