Έριξε τεσσάρα στην Αλ Αχλί και πέρασε στον τελικό η Ρεάλ

Αλ Αχλί - Ρεάλ Μαδρίτης / Photo by David Ramos - FIFA/FIFA via Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 22:58 - 08.02.2023 / Ανανεώθηκε: 10:05 - 20.08.2024

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 4-1 της Αλ Αχλί και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, όπου θα αντιμετωπίσει την Αλ Χιλάλ.

Έκανε... πάρτι η Ρεάλ Μαδρίτης! Η «Βασίλισσα» πανηγύρισε τη νίκη με 4-1 επί της Αλ Αχλί, με τους Βαλβέρδε, Βινίσιους και Ροντρίγκο να το παίρνουν πάνω τους.

Έτσι, οι Μαδριλένοι πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αλ Χιλάλ, η οποία έκανε το «μπαμ» χθες (8/2) και απέκλεισε τη Φλαμένγκο.

Οι «μερένχες» άνοιξαν το σκορ στο 42ο λεπτό με τον Βινίσιους, με την έναρξη της επανάληψης, στο 46', ο Βαλβέρδε έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ο Μαλούλ έβαλε ξανά στο ματς τους τυπικά γηπεδούχους, μειώνοντας με εύστοχο πέναλτι στο 65', αλλά οι Ροντρίγκο και Αρίμπας με δυο γκολ στις καθυστερήσεις (92', 98') διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.