Η Αλ Ιτιχάντ του Μπενζεμά «λύγισε» την Αλ Καλίτζ των Δώνη, Φορτούνη και Κουρμπέλη με ανατροπή

Μπενζεμά

© Imago

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 23:49 - 27.09.2024 / Ανανεώθηκε: 23:53 - 27.09.2024

Η Αλ Καλίτζ του Γιώργου Δώνη άνοιξε νωρίς το σκορ στην αναμέτρηση με την Αλ Ιτιχάντ, ωστόσο στη συνέχεια ο Καρίμ Μπενζεμά και η παρέα του ανέλαβαν δράση.

Στη «μάχη» που το ελληνικό ενδιαφέρον ήταν κάτι παραπάνω από έντονο, νικητής βγήκε ο Καρίμ Μπενζεμά και η παρέα του. Η Αλ Ιτιχάντ υποδέχτηκε την Αλ Καλίτζ του Γιώργου Δώνη για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σαουδικής Αραβίας και κατάφερε να ξεπεράσει νωρίς το «σοκ» που υπέστη, επικρατώντας εύκολα (4-1).

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας στη βασική ενδεκάδα τους Κουρμπέλη και Φορτούνη, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5΄ με τον πρώην εξτρέμ του ΠΑΟΚ, Κάλεντ Νάρεϊ, όμως αυτό το τέρμα δεν αποτέλεσε αρκετό.

Οι κιτρινόμαυροι πάτησαν το πόδι στο γκάζι στη συνέχεια και με τον Καρίμ Μπενζεμά έφεραν το ματς στα ίσα στο 49΄. Ο Αουάρ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 56ο λεπτό, το σκορ ανέβασε σε 3-1 ο Μπερχβάιν στο 68ο λεπτό, ενώ το τελευταίο γκολ σκόραρε ο Αλ Γκαμντί στις καθυστερήσεις του αγώνα έπειτα από ασίστ του Μπενζεμά (90 +5).

Φανέλα βασικού πήρε και ο Μάριος Μιτάι, που βρέθηκε στο πλευρό του Καντέ στη μεσαία γραμμή της Αλ Ιτιχάντ.