Απίστευτο: Γιατί η Χετάφε έχει παίξει έξι ματς σε πέντε αγωνιστικές στη La Liga

Χετάφε

©printscreen

Κωνσταντίνος Ζήκος • 20:05 - 19.09.2023 / Ανανεώθηκε: 13:23 - 14.08.2024

H Χετάφε του Μπορντάλας έχει πραγματοποιήσει ικανοποιητική εκκίνηση στη νέα σεζόν της La Liga, αφού μετά το πέρας των πρώτων πέντε αγωνιστικών βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας. Αυτό που προκαλεί όμως τεράστιο ενδιαφέρον, είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων στα παιχνίδια της, που την εμφανίζει σαν να έχει παίξει ένα έξτρα ενενηντάλεπτο.

Η Χετάφε βρίσκεται λίγο πάνω από τη μέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga(9η θέση) μετά το πέρας των πρώτων πέντε αγωνιστικών, απολογισμός που της επιτρέπει να αισθάνεται αισιοδοξία για την παραμονή στη κατηγορία, ακόμα και αν είναι πολύ νωρίς στη σεζόν. Παρατηρώντας προσεκτικά όμως τα μέχρι τώρα παιχνίδια της, φαίνεται να έχει συμβεί κάτι εντυπωσιακό.

Πιο συγκεκριμένα, τα πέντε παιχνίδια της Χετάφε στο πρωτάθλημα, αντιστοιχούν σε έξι, καθώς ο χρόνος των καθυστερήσεων που σημειώθηκε, αντιστοιχεί σε ένα έξτρα 90λεπτο. Έχει μέσο όρο καθυστερήσεων τα 17 λεπτά ανά αγώνα, ενώ ο μέσος όρος για το ημίχρονο είναι σχεδόν 9 λεπτά. Στη πρεμιέρα, αντιμετώπισε τη Μπαρτσελόνα, με τον εξτρά χρόνο να φτάνει τα 26 λεπτά. Το παιχνίδι αναδείχθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα και είχε δύο αποβολές παικτών, αλλά και αυτή στον Τσάβι.

Στη 2η αγωνιστική, ήττα με 3-0 από τη Χιρόνα, με τις καθυστερήσεις να αγγίζουν συνολικά τα 15 λεπτά. Επόμενη αναμέτρηση με την Αλαβές, την οποία και κέρδισε με το τελικό 1-0. Αριθμός καθυστερήσεων; 13 λεπτά. Ακολούθησε η ήττα στις καθυστερήσεις από τη Ρεάλ Μαδρίτης, σε παιχνίδι που κρατήθηκαν 17 λεπτά επιπλέον. Τελευταίο χρονικά παιχνίδι, η νίκη της Χετάφε με 3-2 επί της Οσασούνα, με τις καθυστερήσεις και εκεί να είναι διψήφιες, φτάνοντας τα 14 λεπτά. Συνολικά λεπτά καθυστερήσεων, 85 λεπτά. Σχεδόν ένα επιπλέον 90λεπτο για τη Χετάφε.

Με 72 λεπτά καθυστερήσεων, ακολουθούν στη σχετική λίστα, οι Μπαρτσελόνα και Γρανάδα,, ενώ παρακάτω θα δείτε την αναλυτική λίστα του επιπλέον χρόνου για όλες τις ομάδες της La Liga:

Ρεάλ Μαδρίτης: 9' + 14' + 13' + 17' + 8':  61' λεπτά
Μπαρτσελόνα: 26' + 13' + 13' + 14' + 6':  72' λεπτά
Χιρόνα: 10 + 12' + 15' + 9' + 11':  57' λεπτά
Αθλέτικ Μπιλμπάο: 9' + 7' + 14' + 7' + 9':  46' λεπτά
Βαλένθια: 16' + 4' + 12' + 11' + 11': 54' λεπτά
Ράγιο: 11' + 14' + 10' + 9' + 10': 54' λεπτά
Ατλέτικο Μαδρίτης: 16' + 11' + 10' + 11':  48'  λεπτά
Κάντιθ: 15' + 13' + 14' + 15' + 9':  66' λεπτά