Τιμώρησε τον μέτριο Άρη η «αλύγιστη» Κηφισιά

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 19:32 - 01.10.2023 / Ανανεώθηκε: 13:04 - 14.08.2024

Το γκολ του Λορέν Μορόν δεν ήταν αρκετό για τον Άρη, που είδε την Κηφισιά να βγάζει αντίδραση -για ακόμη μια φορά φέτος- και να φεύγει από το «Κλ. Βικελίδης» με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Κηφισιά, πολύ... soft για να νικήσει ο Άρης! Οι «κιτρινόμαυροι» παρότι ήταν καλύτεροι στο πρώτο κομμάτι του αγώνα και προηγήθηκαν, μετά έριξαν αρκετά την απόδοση τους και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, που αρνήθηκε να χάσει για ακόμη μια φορά φέτος και έφυγε από το «Κλ. Βικελίδης» με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι Θεσσαλονικείς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφορούσαν την μπάλα και προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να γίνουν επικίνδυνοι. Και παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και απλά πάλευαν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους τους αντιπάλους τους, ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή στιγμή του ματς. Στο 6' ο Τετέι βρήκε με μία σέντρα τον Οζέγκοβιτς κι εκείνος έπιασε μια κεφαλιά, την οποία μπλόκαρε ο Κουέστα.

Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν έπειτα από τέσσερα λεπτά, όταν ο Σουλεϊμάνοφ με ένα φοβερό σουτ έβαλε πολύ δύσκολα στον Αναγνωστόπουλο, αλλά η εν λόγω φάση δεν καταγράφηκε, επειδή υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Στην πρώτη τους ευκαιρία όμως, που καταγράφηκε διότι ήταν κανονική, ευτύχισαν να προηγηθούν. Στο 23ο λεπτό μετά από σέντρα του Φεράρι, ο Σουλεϊμάνοφ έστρωσε στον Μορόν κι εκείνος με ένα υποδειγματικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Άρης παρέμεινε κυρίαρχος και μετά το γκολ, όμως δεν δημιούργησε ευκαιρίες, ώστε να βρει και δεύτερο, ενώ η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ανέβασε την πίεση της λίγο πριν την ανάπαυλα, δίχως να καταφέρει κάτι ωστόσο.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού ήταν αρκετά διαφορετική σε σχέση με αυτή του πρώτου. Όπως και ο ρυθμός του ματς, ο οποίος ήταν πολύ πιο υψηλός. Στο 51' οι Θεσσαλονικείς έχασαν τεράστια ευκαιρία να «κλειδώσουν» τη νίκη, με τον Μορόν να μη νικά τον Ανγνωστόπουλο από θέση τετ α τετ, ενώ από 'κει κι έπειτα η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ανέβηκε αρκετά και στο 63' «άγγιξε» την ισοφάριση, όταν ο Μπράμπετς έκανε ένα τραγικό λάθος, που έφερε σε θέση τετ α τετ τον Οζέγκοβιτς, το πλασέ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου απάντησε και σε αυτή την ευκαιρία, όμως το πλασέ του Κάρλσον μέσα από τον περιοχή ήταν πολύ αδύναμο και λίγο αργότερα πλήρωσε το γεγονός πως δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν να «σφραγίσει» τη νίκη. Συγκεκριμένα, στο 75ο λεπτό ο Μασούρας με μάι εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Οζέγκοβιτς κι εκείνος με μία κεφαλιά νίκησε τον Κουέστα, κάνοντας έτσι το 1-1 για τους φιλοξενούμενους, που κυνηγούσαν ώρα το γκολ της ισοφάρισης.

Από 'κει και έπειτα, ο Άρης άρχισε να τρέχει και να μην φτάνει όμως. Το μόνο που κατάφερε ήταν να χάσει μία μεγάλη ευκαιρία στο 90+6' με τον Κάρλσον, με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμένει μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Όντουμπάτζο (83’ Μοντόγια), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Φεράρι, Βερστράτε (83’ Σαμόρα), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (57’ Κάρλσον), Πάρδο (57’ Χριστοδουλόπουλος), Μενέντες (69’ Ντουκουρέ), Μορόν.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γ. Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Μποτία (84’ Κωνσταντακόπουλος), Βαφέας, Τσάπαν, Λούμορ, Παπασάββας (69’ Πέιος), Ίλιεφ (63’ Μπιφουμά), Αντερέγκεν (63’ Κρισιούμα), Οζέγκοβιτς (84’ Γκόμπελιτς), Τετέι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Άρης δεν ήταν το ίδιο σοβαρός στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν στο πρώτο και αυτό η Κηφισιά το εκμεταλλεύτηκε, ανέβασε την πίεση της από το 60' και έπειτα και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

MVP

Ο Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση και με τις εντυπωσιακές του επεμβάσεις συνέβαλε αρκετά στο να πάρει αποτέλεσμα η ομάδα του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Μετά από έντεκα μήνες αυτή είναι η πρώτη ισοπαλία για τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης».

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

• Τέλος παιχνιδιού: Άρης - Κηφισιά 1-1
  • 90+6' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη, με το πλασέ του Κάρλσον να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι.
  • 90+5' Φάουλ για καλό σημείο έξω από την περιοχή για Κηφισιά τώρα.
  • 94' Μπλοκάρει εύκολα ο Αναγνωστόπουλος την εκτέλεση του Κάρλσον.
  • 93' Φάουλ για τον Άρη σε πολύ καλό σημείο πλάγια έξω από την περιοχή.
  • 91' Σέντρα του Γκόμπελιτς, προλαβαίνει τα χειρότερα ο Κουέστα με σωστή έξοδο.
  • Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 89' Κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντακόπουλο τώρα και φάουλ για τον Άρη αρκετά έξω από την περιοχή.
  • 86' Κίτρινη κάρτα στον Γκόμπελιτς.
  • 84' Έξω οι Μποτία και Οζέγκοβιτς μέσα οι Κωνσταντακόπουλος και Γκόμπελιτς.
  • 83' Γέμισμα από τον Λάζαρο με εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά του Φαμπιάνο και άουτ η μπάλα.
  • 82' Ο Άρης πιέζει, προκειμένου να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Όμως οι προσπάθειες του μέχρι στιγμής είναι ανορθόδοξες.
  • 75' ΓΚΟΟΛ για την Κηφισιά, 1-1! Ο Μασούρας με μάι εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Οζέγκοβιτς κι εκείνος με μία κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.
  • 73' Ο Τετέι επιχειρεί ένα σουτ έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
  • 70' Σουτ του Κρισιούμα, κοντράρει στα σώματα.
  • 69' Έξω ο Παπασάββας, μέσα ο Πέιος για την Κηφισιά. Ντουκουρέ αντί Μενέντες για τον Άρη.
  • 65' Απαντάει ο Άρης, που χτύπησε στην κόντρα, όμως το πλασέ του Κάρλσον μέσα από τον περιοχή ήταν πολύ αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Αναγνωστόπουλος.
  • 63' Τεράστια ευκαιρία για την Κηφισιά! Ο Μπράμπετς έκανε ένα τραγικό λάθος, που έφερε σε θέση τετ α τετ τον Οζέγκοβιτς, το πλασέ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 63' Έξω ο Ίλιεφ, μέσα ο Μπιφουμά.
  • 62' Κίτρινη κάρτα στον Βαφέα για φάουλ πάνω στον Μορόν.
  • 57' Χριστοδουλόπουλος και Κάρλσον αντί Πάρδο και Σουλεϊμάνοφ.
  • 55' Κίτρινη κάρτα στον Μποτία για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μορόν.
  • 51' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη, με τον Μορόν να μη νικά τον Ανγνωστόπουλο από θέση τετ α τετ.
  • 50' Επικίνδυνο γύρισμα από Μασούρα, έδιωξε η άμυνα του Άρη.
  • 49' Κίτρινη κάρτα στον Παπασάββα για φάουλ πάνω στον Φεράρι.
  • 47' Γύρισμα του Βαφέα από τα δεξιά, μπλόκαρε ο Κουέστα.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου μέρους. Ο Άρης προηγείται 1-0 με το γκολ του Μορόν στο 23'
  • 45'+2' Σουτ του Παπασάββα κόντραρε, το ίδιο και στη συνέχεια του Αντερέγκεν
  • 7-4 οι τελικές
  • 45' Ο Άρης έχει τον απόλυτο έλεγχο, αλλά δεν έχει κάνει φάση μετά το 1-0
  • Το ποστάρισμα της Super League για το 1-0
  • 32' Ο Μορόν έπεσε στη μεγάλη περιοχή από μαρκάρισμα του Τσάπαν, αλλά δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση
  • 28' Δεξί μακρινό σουτ του Φεράρι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
  • 23' Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά πάσα στο δεύτερο δοκάρι του Σουλεϊμάνοφ και ο Μορόν πέτυχε με πλασέ πριν σκάσει η μπάλα στο έδαφος το 1-0. Εκπληκτικό γκολ από τον Ισπανό φορ του Άρη
  • 23' ΓΚΟΛ Ο ΑΡΗΣ!!!
  • 17' Σέντρα του Μενέντες, κεφαλιά του Σουλεϊμάνοφ χωρίς ισορροπία, άουτ η μπάλα
  • 13' Αριστερό μακρινό σουτ του Σουλεϊμάνοφ, μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος.
  • 10' ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά αριστερό σουτ του Σουλεϊμάνοφ, αλλά υπάρχει οφσάιντ στη φάση. Ο Μενέντες που έκανε τη σέντρα ήταν εκτεθειμένος.
  • 8' Αριστερό σουτ του Μενέντες, η μπάλα κόντραρε στον συμπαίκτη του τον Φαμπιάνο κι ενώ είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα!