Ο Άρης με buzzer beater του Φαμπιάνο στο 97' λύγισε τον Χόβαν και τον Πανσερραϊκό!

Γιώργος Σακελλαρίου 22:06 - 21.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:34 - 14.08.2024

Ο Άρης με γκολ του Φαμπιάνο στο 97' νίκησε 1-0 τον Πανσερραϊκό. Έχασαν τα άχαστα οι Θεσσαλονικείς μετά το 80'.

Ο Άρης έφτασε μία ανάσα από μία ακόμα γκέλα εντός έδρας και την εσωστρέφεια.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν την ισοπαλία εντός έδρας με την Κηφισιά και υποδέχθηκαν τον Πανσερραϊκό, μία ακόμα ομάδα που ανέβηκε φέτος στην κατηγορία. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου για 80’ λεπτά ταλαιπωρούσε τη μπάλα και τον κόσμο της κόντρα στον μαχητικό, αλλά όχι απειλητικό επιθετικά Πανσερραϊκό.

Ο Άρης, όμως, μετά το 80’ ξύπνησε, έψαξε το γκολ επίμονα, με κάθε τρόπο, έχασε τα άχαστα και πριν μετρήσει μία ακόμα απώλεια βαθμών, ήρθε ο λυτρωτής Φαμπιάνο. Ο Βραζιλιάνος, ο οποίος είναι εξαιρετικός στις στατικές φάσεις με τρομερή κεφαλιά, σε κόρνερ του επίσης θετικού Σουλεϊμάνοφ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε μία σημαντική νίκη στην ομάδα του με 1-0.

Μπλόκαρε ο Άρης

Οι Θεσσαλονικείς μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και τη γκέλα με την Κηφισιά ήθελαν απεγνωσμένα τη νίκη. Πνίγηκαν, όμως, στο άγχος τους, τη στιγμή που ο Πανσερραϊκός ήταν και πάλι συμπαγής, διαβασμένος κι έκλεισε τους χώρους.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 3’. Ο Μορόν επιχείρησε από το κέντρο να αιφνιδιάσει τον Χόβαν, αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ στο 7’ ο Φεράρι σούταρε εκτός περιοχής με το αριστερό και απέκρουσε ο Χόβαν. Στο 12’ μόνος του ο Μορόν στο ύψος της μικρής έχασε το κοντρόλ και δεν μπόρεσε να εκτελέσει σε γύρισμα του Σουλεϊμάνοφ. Τα λιοντάρια είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 22’, αλλά το σουτ του Χατζηστραβού εντός περιοχής έδιωξε ο Κουέστα.

Ο Άρης είχε την κατοχή σε τεράστιο βαθμό (71%-29% στο ημίχρονο), αλλά όχι και φαντασία. Το άγχος και η έλλειψη ποιοτικών ενεργειών ήταν στοιχεία φανερά στο παιχνίδι της ομάδας του Μάντζιου. Όταν πήρε μπροστά ο Σουλεϊμάνοφ, τότε οι Θεσσαλονικείς άρχισαν ν’ απειλούν με περισσότερη συχνότητα.

Στο 28’ δεξί σουτ του Μενέντες από το ύψος του πέναλτι, έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 38’ άγγιξαν το γκολ οι γηπεδούχοι. Ο Σουλεϊμάνοφ έκανε εκπληκτική προσποίηση, βγήκε τετ α τετ με τον Χόβαν κι εκτέλεσε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 40’ φάουλ του Βερστράτε, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι και στο 45’+2’ αριστερό σουτ του Σουλεϊμάνοφ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με τελικές 7-2 για τον Άρη.

Ίδιο σκηνικό κι αλλαγές

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Άρης είχε τον έλεγχο, αλλά ο Μορόν ήταν εγκλωβισμένος και οι μεσοεπιθετικοί του δεν μπόρεσαν να τον βρουν. Οι Σερραίοι έκλεισαν κάθε χώρο και στο δεύτερο ημίχρονο περιόρισαν αισθητά και τον Σουλεϊμάνοφ. Οι πλαγιοκοπήσεις ήταν άγνωστες για τον Άρη κι έτσι ο Μάντζιος έριξε στη μάχη τους Οντουμπάγιο, Παναγίδη, αλλά και τον Νταρίντα.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τους φιλοξενούμενους. Στο 50’ σε ωραία αντεπίθεση το σουτ του Άλεξιτς στην κίνηση έφυγε άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή του Άρη ήταν στο 70’, όταν το δεξί σουτ του Ζαμόρα κατέληξε στα χέρια του Χόβαν.

Ξύπνησε ο Μορόν, απίθανες ευκαιρίες!

Το παιχνίδι ήταν κακό, αλλά όσο περνούσε η ώρα ο Άρης ανέβαζε τις γραμμές και αναζητούσε επίμονα το γκολ. Σ’ εκείνο το σημείο, μπήκε ουσιαστικά στο ματς και ο Μορόν. Στο 80’ είχε την πρώτη πολύ καλή. Ο Ισπανός φορ έκανε το συρτό δεξί σουτ εντός περιοχής και ο Χόβαν απέκρουσε στη δεξιά γωνία.

Στο 82’ ο Μορόν άγγιξε ξανά το γκολ. Σέντρα από αριστερά του Σουλεϊμάνοφ, καρφωτή κεφαλιά του Μορόν στην καρδιά της άμυνας, μπλόκαρε ο Χόβαν.

Στο επόμενο λεπτό ο Ισπανός είχε δοκάρι! Σέντρα του Φερράρι από αριστερά, φοβερή κεφαλιά του Μορόν, κατέληξε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού!

Στο 84’ ο Άρης πάλι έφτασε μία ανάσα από το γκολ σε ένα εκρηκτικό τετράλεπτο. Γύρισμα από δεξιά του Μορόν, ο Ζαμόρα μόνος με τον Χόβαν με το δεξί έστειλε τη μπάλα άουτ! Στο 88’ σουτ του Παναγίδη, μπλόκαρε ο Χόβαν.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν επιθέσεις κατά κύματα και στο 91’ είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία. Μόνος του στην καρδιά της άμυνας ο Φαμπιάνο πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι! Στο 94΄ο φοβερός Χόβαν απέκρουσε εντυπωσιακά το αριστερό σουτ του Σουλεϊμάνοφ.

Λυτρωτής ο Φαμπιάνο!

Ο Άρης τελικά δικαιώθηκε στο 97’. Κέρδισε κόρνερ, το εκτέλεσε ο Σουλεϊμάνοφ και ποιος άλλος, ο Φαμπιάνο με τρομερή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία για το 1-0, βάζοντας φωτιά στις εξέδρες.

Έξαλλοι οι Καρυπίδης και Μάντζιος, διαμαρτυρήθηκαν στον Περράκη στο ημίχρονο!
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

21:09 - 21.10.2023

Ο διοικητικός ηγέτης της ΠΑΕ Άρης, Θόδωρος Καρυπίδης, αλλά και ο τεχνικός της ομάδας, Άκης Μάντζιος, εξέφρασαν τις διαμαρτυρίες τους με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με τον Πανσερραϊκό.

O MVP

O Άντριαν Χόβαν έκανε τρομερή επέμβαση στο 94’. Έως τότε οι παίκτες του Άρη είτε ήταν άστοχοι είτε τον σημάδευαν. Ενέπνεε εμπιστοσύνη στην ομάδα του, αλλά στο 97’ ήταν αδύνατον να κάνει κάτι και ο Φαμπιάνο του «έκλεψε» το βραβείο του MVP. Εξαιρετικοί για τους Σερραίους οι Στάικος, Μπέργκστρομ, από τον Άρη ξεχώρισε ο Σουλεϊμάνοφ, ο Παναγίδης βοήθησε και ο Μορόν άργησε να πάρει μπροστά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Άρης ολοκλήρωσε το ματς με 22 τελικές, έναντι 6 του Πανσερραϊκού. Η κατοχή ήταν 74%-26%.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στο γκολ του Φαμπιάνο φυσικά. Ο Άρης μετά το 80’ έψαχνε το γκολ με κάθε τρόπο και το βρήκε στο φινάλε.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Κωνσταντίνος Περράκης έδειξε εννέα κίτρινες κάρτες και κατάφερε να εκνευρίσει τις δύο ομάδες και κυρίως τον Άρη. Στο πρώτο ημίχρονο προσπέρασε το σκληρό μαρκάρισμα του Στάικου στον Πάρδο, ενώ και ο Τζήλος στο VAR δεν τον κάλεσε.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Φερράρι, Φαμπιάνο, Μοντόγια (58’ Οντουμπάγιο), Πάρδο (66’ Ζαμόρα), Τζούρασεκ (58’ Νταρίντα), Μενέντες (59’ Παναγίδης), Βερστράτε, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης (46’ Μασκανάκης), Πηλέας, Χατζηστραβός (65’ Σοφιανός), Μορέιρα (86’ Θυμιάνης), Στάικος, Μούργος (77’ Ουεντραόγκο), Δεληγιαννίδης, Άλεξιτς (86’ Γούλερι).

TO LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ! Άρης-Πανσερραϊκός 1-0!
  • ΓΚΟΛ Ο ΆΡΗΣ! Στο 97' ο Φαμπιάνο με κεφαλιά σε κόρνερ του Σουλεϊμάνοφ έκανε το 1-0!
  • 94' Φοβερός Χόβαν απλεκρουσε το αριστερό σουτ του Σουλεϊμάνοφ
  • 91' Νέα μεγάλη ευκαιρία ο Άρης. Μόνος του στην καρδιά της άμυνας ο Φαμπιάνο πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 88' Σουτ του Παναγίδη, μπλόκαρε ο Χόβαν
  • 86' ο Γούλερι στη θέση του Άλεξιτς και ο Θυμιάνης αντί του Μορέιρα
  • 84' Νέα απίθανη ευκαιρία ο Άρης. Γύρισμα από δεξιά του Μορόν, ο Ζαμόρα μόνος με τον Χόβαν με το δεξί έστειλε τη μπάλα άουτ!
  • Δοκάρι ο Άρης! Στο 83' σέντρα του Φερράρι, φοβερή κεφαλιά του Μορόν, κατέληξε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού!
  • 82' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης. Σέντρα από αριστερά του Σουλεϊμάνοφ, καρφωτή κεφαλιά του Μορόν στην καρδιά της άμυνας, μπλόκαρε ο Χόβαν.
  • Πολύ καλή στιγμή για τον Άρη. Συρτό δεξί σουτ του Μορόν, ο Χόβαν απέκρουσε στη δεξιά γωνία.
  • 77' ο Ουεντραόγκο αντί του Μούργου
  • Δεξί σουτ του Ζαμόρα στα χέρια του Χόβαν.
  • 66' Ο Ζαμόρα στη θέση του Πάρδο
  • 65' Ο Σοφιανός στη θέση του Χατζηστραβού
  • 63' Κόρνερ του Σουλεϊμάνοφ, κεφαλιά του Φαμπιάνο αρκετά μέτρα άουτ
  • 59' Μέσα και ο Παναγίδης αντί του Μενέντες
  • 58' Ο Οντουμπάγιο στη θέση του Μοντόγια και ο Νταρίντα στη θέση του Τζούρασεκ
  • 57' Κίτρινη ο Βερστράτε
  • 50' Ωραία αντεπίθεση του Πανσερραϊκού, σουτ του Άλεξιτς στην κίνηση έφυγε ψηλά άουτ
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • 7-2 οι τελικές, 71%-29% η κατοχή υπέρ του Άρη.
  • Ένταση στο φινάλε. Κίτρινη στον Μάντζιο. Διαμαρτυρήθηκε και ο μεγαλομέτοχος του Άρη Θεόδωρος Καρυπίδης.
  • Τέλος ημιχρόνου. Άρης - Πανσερραϊκός 0-0
  • 45'+2' Αριστερό σουτ του Σουλεϊμάνοφ έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 40' Φάουλ του Βερστράτε, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι
  • 38' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης. Ο Σουλεϊμάνοφ έκανε εκπληκτική προσποίηση, βγήκε τετ α τετ με τον Χόβαν κι εκτέλεσε δίπλα από το δεξί δοκάρι
  • 35' Άργησε να εκτελέσει ο Μούργος και χάθηκε η ευκαιρία. Αρχίζει να γίνεται πιο απειλητικός ο Πανσερραϊκός
  • 35' Κίτρινη στον Δεληγιαννίδη
  • 34' Σουτ του Δεληγιαννίδη έφυγε άουτ, αλλά υπήρχε οφσάιντ στη φάση
  • 32' Κακό σουτ του Σουλεϊμάνοφ ήταν άστοχο
  • 28' Δεξί σουτ του Μενέντες από το ύψος του πέναλτι, έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 22' Σουτ του Χατζηστραβού, έδιωξε ο Κουέστα.