Έχουμε πρωτάθλημα: Η Άρσεναλ «έσπασε» την κατάρα κέρδισε τη Σίτι και η κορυφή είναι λονδρέζικη

©Photo by Ryan Pierse/Getty Images

Δημήτρης Χούπης 20:26 - 08.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:52 - 14.08.2024

Η Άρσεναλ πήρε μια μεγάλη νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι με 1-0 χάρη στο γκολ του Μαρτινέλι και ανέβηκε στην πρώτη θέση μαζί με την Τότεναμ.

Η Άρσεναλ χάρη στο γκολ του Μαρτινέλι στο 86' επικράτησε της Μάντσεστερ Σίτι με 1-0 και «έπιασε» την Τότεναμ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μάντσεστερ Σίτι στα πρώτα 20' λεπτά απείλησε τρεις φορές την εστία του Ράγια, με τον Γκβαρντιόλ, τον Άκε και τον Άλβαρες. Στο 5ο λεπτό ο Κροάτης στόπερ έπιασε μια κεφαλιά, την οποία σταμάτησε στη γραμμή ο Ράις και αμέσως μετά ο Άκε από ευνοϊκό σημείο έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, ωστόσο οι «κανονιέρηδες» δεν έφταναν με ευκολία στην αντίπαλη εστία. Στο 40' ο Γκβάρντιολ έκανε μία σέντρα, η μπάλα πέρασε από όλους, με τον Χάαλαντ να μην προλαβαίνει να πιάσει την κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Έντερσον. Στο 50' οι «κανονιέρηδες» είχαν διπλή ευκαρία, αρχικά με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Έντεγκααρντ, στην οποία ο Έντερσον δεν έκανε καλή έξοδο, αλλά κανένας δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό μετά ο Μαρτινέλι από πλάγια θέση έκανε ένα σουτ, αλλά ο Βραζιλιάνος μπλόκαρε εύκολα.

Γκέλα της Λίβερπουλ απέναντι στην Μπράιτον - Ισοπαλία στο Molineux για Γουλβς και Άστον Βίλα
PREMIER LEAGUE

18:03 - 08.10.2023

Η Μπράιτον ανάγκασε τη Λίβερπουλ στη δεύτερη σερί γκέλα στο πρωτάθλημα, αφού το παιχνίδι ήρθε ισόπαλο 2-2, την ίδια ώρα που Γουλβς και Άστον Βίλα ήρθαν επίσης ισόπαλες 1-1.

Μετά τα μισά του δεύτερου μέρους οι «πολίτες» πήραν την μπάλα στα πόδια τους, αλλά ούτε αυτοί δεν κατάφεραν να πλησιάσουν εύκολα την εστία του Ράγια. Στο 86' η Άρσεναλ βρήκε το γκολ με τον Μαρτινέλι, ο οποίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Άκε και κατέληξε στα δίχτυα του Έντερσον.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (9ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τέλος αγώνα

• Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
  • 86'  ΓΚΟΟΟΟΛ Η ΑΡΣΕΝΑΛ 1-0. Ο Μαρτινέλι έκανε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα παικτών της Σίτι και κατέληξε στα δίχτυα.
  • 74'  Κακό σουτ του Έντεγκααρντ η μπάλα πήγε αρκετά ψηλά.
  • 70' Χωρίς καμία ιδιαίτερη φάση ο αγώνας μέχρι στιγμής
  • 63' Κακό σουτ του Ζιτσένκο, η μπάλα πήγε αρκετά πάνω από το δοκάρι.
  •  61' Η Άρσεναλ στο δεύτερο ημίχρονο πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Αλλά δεν έχει απειλήσει την εστία του Έντερσον ιδιαίτερα.
  • 55' Ο Ενκέτια μπήκε στην περιοχή, αλλά κλείστηκε κατευθείαν από τρεις αμυντικούς της Σίτι.
  • 50' Ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Έντεγκααρντ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Έντερσον έκανε κακή έξοδο, αλλά κανείς δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό μετά ο Μαρτινέλι έκανε ένα σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ μπλόκαρε εύκολα.
  • Έναρξη δεύτερου μέρους
  • Τέλος ημιχρόνου
  • 40'  Απειλητική σέντρα του Γκβάρντιολ, η μπάλα πέρασε από όλους, με τον Χάαλαντ να μην την προλαβαίνει να τη στείλει μέσα.
  • 38'  Δύο σουτ του Έντεγκααρντ και τα δύο πήγαν σε σώματα
  • 33'  Κακό σουτ του Άλβαρες, η μπάλα πήγε αρκετά ψηλά.
  • 31' Πέρασε ανεκμετάλλευτο το φάουλ της Άρσεναλ
  • 26' Πρώτη καλή φάση για την Άρσεναλ. Ο Ενκέτια έκανε ένα σουτ στην απέναντι γωνία και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Έντερσον.
  • 23' Κι άλλο λάθος των παικτών της Άρσεναλ στο δικό τους τρίτο. Η Μάντσεστερ Σίτι τους πιέζει αρκετά και δεν τους αφήνει να κάνουν παιχνίδι.
  • 20'  Δυσκολεύεται αρκετά η Άρσεναλ να βγάλει την μπάλα από το δικό της τρίτο
  • 17' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σίτι. Ο Ράγια καθυστέρησε να δώσει την μπάλα, ο Άλβαρες πίεσε, πήρε την κόντρα αλλά η μπάλα πήγε έξω.
  • 14' Ακίνδυνη είναι μέχρι στιγμής η Άρσεναλ
  • 8' Πρώτο κόρνερ για την Άρσεναλ
  • 5' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Σίτι. Την κεφαλιά του Γκβαρντιόλ την έκοψε στη γραμμή ο Ράις και αμέσως μετά ο Άκε σούταρε ψηλά από ευνοϊκό σημείο.
  • Έναρξη αγώνα
  • Την προηγούμενη αγωνιστική η Άρσεναλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπόρνμουθ, την οποία νίκησε 4-0. Από την άλλη η Μάντσεστερ Σίτι γνώρισε την ήττα με 1-2 από τη Γουλβς.