Ο Ελίασον «υπέγραψε» το διπλό της ΑΕΚ στην Τρίπολη!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 18:00 - 22.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:33 - 14.08.2024

Η ΑΕΚ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νίκλας Ελίασον, που άνοιξε το σκορ και «σέρβιρε» το δεύτερο γκολ, πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη, επικρατώντας του Αστέρα με 3-0.

Σε μια έδρα που παραδοσιακά η ΑΕΚ δυσκολεύεται και που πέρυσι σε σεζόν νταμπλ δεν κέρδισε καν, πήγε μ’ ένα γεμάτο με τρανταχτά ονόματα απουσιολόγιο. Παρόλα αυτά έφερε το ματς εκεί που ήθελε και τελικά το πήρε με 3-0 μάλλον με περίπατο. Κυρίως διότι ο Νίκλας Ελίασον, που πέρυσι στο ίδιο γήπεδο είχε σπάσει το πόδι του, έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ στο φινάλε του πρώτου ημίχρονου. Εκεί γύρισε ο… διακόπτης του ματς και για τα δυο ομάδες. Με την ΑΕΚ να καθαρίζει την «μπουγάδα» στο δεύτερο ημίχρονο μ’ άλλα δυο γκολ και τον Αστέρα που έμεινε με δέκα παίκτες, να μην έχει τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι βέβαια πως η εικόνα του ματς στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειχνε πως η ΑΕΚ θα μπορούσε να ξεμπερδέψει εύκολα. Αφενός διότι έδειχνε να έχει μεγάλη δυσκολία να βρει αγωνιστικό ρυθμό και να κτίσει επιθέσεις. Αφετέρου διότι έκανε ορισμένα εύκολα λάθη, από τα οποία κινδύνεψε μεν, αλλά δεν τα πλήρωσε δε. Κυρίως διότι στην πιο μεγάλη στιγμή του ο Αστέρας, βρήκε απέναντι του έναν ανίκητο Στάνκοβιτς. Όμως στο φινάλε αυτού του μέτριου ημιχρόνου για την ΑΕΚ, η ξυραφιά του Τσούμπερ και η οξυδέρκεια του Ελίασον, άλλαξαν τα δεδομένα ως προς το σκορ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αλμέιδα έριξε στο ματς τον Πινέδα και η ΑΕΚ απέκτησε και ταχύτητα και δημιουργία και εμπνεύσεις στην μεσαία γραμμή. Ήδη από την αρχή της παρουσίας του Μεξικανού στο γήπεδο η Ένωση έδειχνε να αλλάζει ταχύτητα και να πατάει γκάζι. Και όταν πλέον ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτες, οι κεφάτοι Ελίασον, Τσούμπερ και Πινέδα, μαζί με τον Ζίνι που ήρθε από τον πάγκο, έστησαν ένα μικρό πάρτι. Με την ΑΕΚ να φτάνει με χαρακτηριστική ευκολία στο 3-0, χωρίς να κινδυνεύει καθόλου και χωρίς να ξοδέψει και πολλές δυνάμεις, ενόψει Μασσαλίας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Ρουμπέν Γκαρσία, Άλβαρεζ, Μουνάφο (73’ Σουρλής), Γκρόζντανιτς (46’ Αλάγκμπε), Ρεγκίς, Καλτσάς(55’ Χριστόπουλος), Μπαρόλο (73’ Ζούγκλης), Μιριτέλο (82’ Μάντζης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί (72’ Μοχαμάντι), Γιόνσον (72’ Φαν Βέερτ), Σιμάνσκι (64’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (64’ Ζίνι), Αραούχο (46’ Πινέδα), Ελίασον, Τσούμπερ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Το γεγονός πως η ΑΕΚ σ’ ένα παιχνίδι που δεν είχε καλό αγωνιστικό ρυθμό, κατάφερε να πάει με προβάδισμα στο ημίχρονο και όχι να κυνηγάει όπως συνέβη στο Ηράκλειο, ήταν το κλειδί για να κερδίσει το παιχνίδι. Το γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ήταν η καθοριστική στιγμή.

Μετά τις δυο ασίστ που έδωσε ο Ελίασον στο τελευταίο παιχνίδι της ΑΕΚ πριν την διακοπή, τώρα έβαλε ένα γκολ και έδωσε και μια ασίστ στο πρώτο ματς μετά την διακοπή. Και ως εκ τούτου κλέβει στο νήμα τον τίτλο του mvp από τον Τσούμπερ που

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Με το καθιερωμένο πλέον σχεδόν καθαρό 4-4-2, πήγε ο Ματίας Αλμέιδα και στο ματς με τον Αστέρα. Με τον Σιμάνσκι και τον Γιόνσον να είναι το δίδυμο στα χαφ, τον Τσούμπερ και τον Ελίασον στα δυο άκρα της επίθεσης και τον Μάνταλο να παίζει πολύ κοντά στον φορ Αραούχο. Από την άλλη μεριά ο Μίλαν Ράσταβατς διατήρησε και αυτό το 4-2-3-1 το οποίο συνηθίζει. Με Γκρόζντανιτς και Μουνάφο στα χαφ, Καλτσάς, Μπαρτόλο και Ρεγκίς η τριάδα πίσω από τον φορ και τον Μιριτέλο στην κορυφή της επίθεσης

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Τέλος παιχνιδιού: Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΚ 0-3
  • Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά..
  • 86' ΓΚΟΟΛ, για την ΑΕΚ, 0-3! Ο Τσούμπερ με ένα υπέροχο πλασέ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 82' Μάντζης αντί Μιριτέγιο για τον Αστέρα.

Κώστας Τσίλης: «Προφανώς δουλεμένο στην προπόνηση το κόρνερ που πηγαίνει σε ακραίο μπακ. Γκολ σήμερα ο Μοχαμάντι, γκολ στο Μπράιτον ο ΣΙντιμπέ».

• 77' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-2! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον ο Μοχαμάντι νίκησε τον Παπαδόπουλο με μία φοβερή κεφαλιά και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ένωση.

Κώστας Τσίλης: «Ο Αλμέιδα έκανε αλλαγές όχι για διαχείριση, αλλά για να βάλει δεύτερο γκολ. Με Φαν Βέερτ στην επίθεση και τον Τσούμπερ δίπλα του, τον Ζίνι και τον Ελίασον στα δυο άκρα και τον Πινέδα δίπλα στον Γαλανόπουλο στα χαφ».

• 72' Σουρλής και Ζουγλής αντί των Μπαρτόλο και Μουνάφο.
  • 72' Στη θέση του Γιόνσον ο Φαν Βέερτ, στη θέση του Χατζισαφί ο Μοχαμάντι.
  • 70' Σέντρα σουτ από τον Τσούμπερ, αποκρούει ο Παπαδόπουλος.
  • 68' Έφυγε στην κόντρα η ΑΕΚ, ο Ρότα «σέρβιρε» στον Τσούμπερ, όμως εκείνος δεν πρόλαβε να κάνει το σουτ.
  • 67' Κίτρινη κάρτα στον Γιόνσον.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ δείχνει να βρίσκει ρυθμό και αυτό σε μεγάλο βαθμό έχει να κάνει με την παρουσία του Πινέδα».

• 66' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Γιόνσον να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 65' Γαλανόπουλος και Ζίνι στη θέση των Μάνταλου και Σιμάνσκι.
  • 59' Ένα λάθος του Γιόνσον πήγε να βάλει σε μπελάδες την ΑΕΚ, όμως η άμυνα της Ένωσης καθάρισε.
  • 55' Χριστόπουλος στη θέση του Καλτσά.
  • 53' Ενοχλήσεις ο Χατζισαφί, κατά πάσα πιθανότητα θα αποχωρήσει κι αυτός.
  • 52' Ο Σιδηρόπουλος έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Καστάνιο για φάουλ που έκανε πάνω στον Τσούμπερ.
  • 52' Κόκκινη κάρτα στον Καστάνιο! Με δέκα παίκτες συνεχίζει ο Αστέρας Τρίπολης.

Κώστας Τσίλης: «Και πριν το ματς, πάντα σύμφωνα με την ΑΕΚ, είχαν επιθετική συμπεριφορά προς τον κόσμο που ήταν στην ουρά για να μπουν στο γήπεδο».

Κώστας Τσίλης: «Από την ΑΕΚ αυτό που λένε είναι πως ότι έγινε στο ημίχρονο ήταν ευθύνη της αστυνομίας που χωρίς προφανή λόγο κτύπησαν ακόμα και γυναίκες και έκαναν χρήση δακρυγόνων».

• 49' Κίτιρνη κάρτα στον Κάλενς.

Κώστας Τσίλης: «Με την αλλαγή του Αραούχο, που περιμένουμε να δούμε αν ήταν αναγκαστική, ο Τσούμπερ έχει πάει στην κορυφή της επίθεσης».

• 46' Πινέδα αντί Αραούχο για την ΑΕΚ.
  • 46' Αλάγκμπε αντί Γκρόζντανιτς για τον Αστέρα.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο.
  • Η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική και ο Σιδηρόπουλος θα περιμένει να ηρεμήσει η κατάσταση, προκειμένου να αρχίσει το δεύτερο μέρος.
  • Η αστυνομία πέταξε το δακρυγόνο έξω από τη θύρα που βρίσκεται ο κύριος όγκος των οπαδών της ΑΕΚ.
  • Οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά μετέπειτα επέστρεψαν στα αποδυτήρια.
  • Ενδέχεται να υπάρξει μία μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς έχει γίνει χρήση δακρυγόνων από ταΜΑΤ.
  • Εντωμεταξύ οι φίλοι της ΑΕΚ έχουν μετατρέψει το ±Θ. Κολοκοτρώνης» σε «OPAP Arena»

Κώστας Τσίλης: «Το πρώτο σημαντικό είναι πως σ' ένα ματς που η ΑΕΚ δεν έχει ρυθμό, προηγείται στο σκορ και δεν κυνηγάει όπως το Ηράκλειο. Και το δεύτερο είναι πως ο Ελίασον σκόραρε στο γήπεδο που πέρυσι έσπασε το πόδι του».

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να βρίσκει γκολ με τον Ελίασον λίγο πριν το σφύριγμα για την ανάπαυλα και να προηγείται με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης.
  • 45+4' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1! Ο Τσούμπερ με ένα υπέροχο γέμισμα βρήκε τον Ελίασον κι εκείνος με ένα πλασέ από κοντινή απόσταση άνοιξε το σκορ για την Ένωση λίγα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα.
  • 45+1' Κίτρινη κάρτα στον Ρότα για φάουλ πάνω στον Ρεγκίς.
  • 45' Κίτρινη κάρτα σε Μάνταλο και Καστάνιο για μεταξύ τους αψιμαχία.
  • 42' Στο έδαφος βρέθηκε ο Σιμάνσκι μετά από κακή πτώση στο έδαφος. Όλα καλά όμως με τον Πολωνό...
  • 39' Φοβερή μπαλιά του Μάνταλου στον Ελίασον, όμως ο Καστάνιος έβαλε την κόντρα και γλίτωσε τους Αρκάδες.
  • 37' Μετά από ωραίο κλέψιμο του Σιμάνσκι, ο Τσούμπερ εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Κώστας Τσίλης: «Και βέβαια και πάλι υπάρχουν πολλά εύκολα λάθη».

• 31' Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης μετά από ένα ακόμη λάθος στα μετόπισθεν της ΑΕΚ! Ο Ρεγκίς βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως ο Στάνκοβιτς του είπε όχι.
  • Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
  • 29' Γύρισμα του Μάνταλου, απομακρύνουν οι Αρκάδες και κόρνερ για την Ένωση.
  • Συνεχίζει κανονικά ο Βίντα. Πάντως αξίζει να σημειωθεί πως ο Μήτογλου κάνει προθέρμανση έπειτα από εντολή Αλμέιδα.
  • 26' Πρόβλημα ξανά με τον Βίντα, που βρίσκεται στο έδαφος!
  • 25' Νέο λάθος από τον Χατζισαφί και νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Καλτσά πάλι, που αυτή τη φορά αστόχησε από θέση τετ α τετ.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ δεν κρατάει καθόλου την μπάλα και είναι λογικό να έχει πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της».

• 23' Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα, που χτύπησε στην κόντρα και μετά από λάθος του Χατζισαφί ο Καλτσάς βρέθηκε σε καλή θέση και με ένα δυνατό σουτ τράνταξε το δοκάρι.
  • 22' Λάθος από τον Παπαδόπουλο, παραλίγο να στοιχίσει, όμως η μπάλα κόντραρε στον Αραούχο και κατέληξε άουτ.

Κώστας Τσίλης: «Αναγκαστικά η μπάλα θα πάει πολύ περισσότερο στα δυο άκρα της ΑΕΚ».

• 16' Κίτρινη κάρτα στον Μουνάφο για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Αραούχο.
  • 13' Κεφαλιά του Τζουκάνοβιτς μετά από κόρνερ, άουτ η μπάλα.

Κώστας Τσίλης: «Χρειάζεται χρόνο μέσα στο ματς η ΑΕΚ για να μπορέσει να βρει τον αγωνιστικό ρυθμό της. Κάτι που είναι πιο δύσκολο, γιατί της λείπουν οι κουμανταδόροι της στο σημερινό ματς».

• 12' Σέντρα του Ελίασον, κεφαλιά του Χατζισαφί και άουτ η μπάλα.
  • 11' Κίτρινη κάρτα στον Γκρόζντανιτς.
  • Συνεχίζει κανονικά ο Βίντα προς το παρών.
  • 9' Πρόβλημα με τον Βίντα, που δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό τιμ.
  • 8' Έγινε επικίνδυνος ο Αστέρας, με τον Καλτσά να κάνει μία καλή σέντρα, αλλά τον Μιριτέλο να μην βρίσκει την μπάλα.
  • 7' Σουτ του Τσούμπερ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.
  • 1' Έναρξη στο ματς.
  • Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη.
  • Διαιτητής: Σιδηρόπουλος
    Βοηθοί: Κωσταράς, Δημητριάδης
    4ος: Τσέτσιλας
    VAR: Ευαγγέλου, Νικολαΐδης
  • Η ενδεκάδα του Αστέρα Τρίπολης: Παπαδόπουλος – Γκαρθία, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες – Γκρόζντανιτς, Μουνάφο – Καλτσάς, Μπαρτόλο, Κρέσπι – Μιριτέλο.
  • Στον πάγκο των γηπεδούχων βρίσκονται οι: Σγουρής, Χριστόπουλος, Καρμόνα, Χουχούμης, Βαλιέντε, Αλάγκμπε, Σουρλής, Ζουγλής, Μάντζης.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Μάνταλος, Τσούμπερ, Ελίασον, Αραούχο.
  • Στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο είναι οι: Αθανασιάδης, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Σιντιμπέ, Πινέδα, Γαλανόπουλος, Άμραμπατ, Φαν Βέερτ, Ζίνι.
  • Στην αντίπερα όχθη, η Ένωση βρίσκεται στην 4η θέση με 14 πόντους και στο -5 από την κορυφή, ενώ πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω των εθνικών ομάδων, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν εύκολα τη νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό, στο εξ αναβολής ματς της πρεμιέρας.
  • Από τη μία, οι Αρκάδες βρίσκονται στη 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με οκτώ πόντους, ενώ την περασμένη αγωνιστική πριν από τη διακοπή έμειναν ισόπαλοι στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο (0-0).
  • Σε μία παραδοσιακά δύσκολη «έξοδος» για την Ένωση, το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα καλείται να επιστρέψει στις εκτός έδρας νίκες μετά την ήττα στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ (2-0).
  • Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 16:00.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εκτός έδρας αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Αστέρα Τρίπολης για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Super League.