Ο Αστέρας διέλυσε με «τριάρα» τον Ατρόμητο και παρέμεινε στην εξάδα

Άγγελος Φραγκισκάτος 19:30 - 28.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:18 - 14.08.2024

Με πρωταγωνιστή τον Κρεσπί, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε κόντρα στον Ατρόμητο με 3-1, για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας κόντρα στον Ατρόμητο με 3-1, για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Αρκάδες ήταν ο Κρεσπί, ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας του.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 29 βαθμούς, ενώ οι Περιστεριώτες είναι στην 8η με 23 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Βέργος πήρε την κάθετη πάσα από τον Έντερ, έφυγε στην αντεπίθεση, όμως το πλασέ του από διαγώνια θέση πέρασε άουτ.

Ωστόσο τρία λεπτά μετά η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς είχε την απάντηση και πήρε το προβάδισμα. Ο Μιριτέλο έδωσε στον Καλτσά, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έβγαλε την σέντρα και ο Ρεγκίς με κοντινό τελείωμα έκανε το 1-0 για τους Αρκάδες. Στο 34ο λεπτό ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Έντερ από τον Μουνάφο μέσα στην περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βέργος, ο οποίος έστειλε τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Γραμματικάκη, χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και στο 38' άγγιξαν το γκολ, όταν ο Καλτσάς έκανε το γέμισμα, με στόχο τον Κρεσπί, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Βέργος έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, όμως ο Γραμματικάκης μπλόκαρε σταθερά. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0. Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε δυναμικά και διπλασίασέ τε τέρματα του με τον Ρεγκίς. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καστάνιο έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Ρεγκίς με κοντινό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στο 64ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια με το αυτογκόλ του Καστάνιο. Ο Ντιρκς έβγαλε τη σέντρα, ο Ντε Μποκ νίκησε τον Λύρατζη στον αέρα, η μπάλα κόντραρε στον Καστάνιο και κατέληξε στα δίχτυα του Γραμματικάκη για το 1-2 των Περιστεριωτών.

Στο 77ο λεπτό ο Αστέρας Τρίπολης βρήκε δίχτυα με τον Καλτσά. Ο Ζουγλής μπήκε στην περιοχή, έδωσε δίπλα του και η μπάλα έφτασε στον Έλληνα που έκανε το διαγώνιο σουτ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1 των Αρκάδων.

Χωρίς αμφιβολία ο Κρεσπί. Ο Ισπανός ποδοσφαιριστής ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τον Αστέρα, καθώς πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας του.

Οι ενδεκάδες

Αστέρας Τρίπολης: Γραμματικάκης, Λυρατζης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες (74' Χουχούμης), Μουνάφο (83' Χριστόπουλος), Γιαμπλόνσκι (69' Βαλιέντε(, Καλτσάς, Μπαρτόλο (70' Ζουγλής), Κρέσπι (84' Γκος), Μιριτέλο.

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Κυβρακίδης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούντε, Έντερ, Έρλινγκμαρκ (63' Ντιρκς), Ρομπάιγ (66' Αντζιέλσκι), Βαλένσια, Βέργος.

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Οκτώ θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 81' Μεγάλη στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Κούντε επωφελήθηκε από την απομάκρυνση του Τζούκανοβιτς, κοντρόλαρε την μπάλα και με ωραίο σουτ τράνταξε το οριζόντιο του Γραμματικάκη.
  • Ο Ζουγλής μπήκε στην περιοχή, έδωσε δίπλα του και η μπάλα έφτασε στον Καλτσά που έκανε το διαγώνιο σουτ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 77' ΓΚΟΟΟΛ για τους Αρκάδες.
  • 74' Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Χουχούμης στη θέση του ο Άλβαρες.
  • 69' Μαζεμένες αλλαγές για τους Αρκάδες. Έξω Γιαμπλόνσκι, Μπαρτόλο, μέσα οι Βαλιέντε και Ζουγλής.
  • 67' Ακόμη μία αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ρομπάιγ δίνει τη θέση του στον Αντζιέλσκι.
©Intime
  • Ο Ντιρκς έβγαλε τη σέντρα, ο Ντε Μποκ νίκησε τον Λύρατζη στον αέρα, η μπάλα κόντραρε στον Καστάνιο και κατέληξε στα δίχτυα του Γραμματικάκη για το 1-2 των Περιστεριωτών.
  • 64' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ατρόμητο με το αυτογκόλ του Καστάνιο.
  • 63' Ο Έρλινγκμαρκ εκτός, μέσα ο Ντιρκς.
  • Μετράει κανονικά το γκολ του Ρεγκίς.
  • Η φάση ελέγχεται στο VAR.
  • Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καστάνιο έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Ρεγκίς με κοντινό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.
  • 52' ΓΚΟΟΟΛ για τον Αστέρα.
  • 47' Ο Καλτσάς έκανε την σέντρα, αλλά ο Τσιντώντας μπλόκαρε.
  • Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Αστέρας Τρίπολης - Ατρόμητος 1-0.
  • Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 42' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Βέργος έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, όμως ο Γραμματικάκης μπλόκαρε σταθερά.
©Intime
  • 38' Μεγάλη στιγμή για τον Αστέρα. Ο Καλτσάς έκανε το γέμισμα, με στόχο τον Κρεσπί, όμως η κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα.
  • 38' Ο Ντε Μποκ πήρε την κεφαλιά μέσα από τη περιοχή, αλλά ήταν εκτεθειμένος .
  • 36' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρτόλο.
  • 35' Ο Βέργος έκανε κάκιστη εκτέλεση και έστειλε την μπάλα άουτ.
  • 34' Πέναλτι για τον Ατρόμητο.
  • Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
  • 29' Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.
  • Ο Ντε Μποκ έκανε επιθετικό φάουλ στον Καστάνιο.
  • 26' Κόρνερ για τον Ατρόμητο.
  • Το γκολ μετράει κανονικά.
  • Ο Μιριτέλο έδωσε στον Καλτσά, ο δεύτερος έβγαλε την σέντρα και ο Ρεγκίς με κοντινό τελείωμα έκανε το 1-0 για τους Αρκάδες.
©Intime
  • 19' ΓΚΟΟΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης με τον Κρεσπί.
  • 16' Καλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Βέργος πήρε την κάθετη πάσα από τον Έντερ, έφυγε στην αντεπίθεση, όμως το πλασέ του από διαγώνια θέση πέρασε άουτ.
  • Συνεχίζεται κανονικά το ματς.
  • 9' Μικρή διακοπή στο ματς, καθώς ο Τζαβέλλας δεν πατάει καλά. Μπήκε στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό επιτελείο, προκειμένου να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον παίκτη.
  • 8' Ο Μπαρτόλο έκανε την σέντρα, όμως η μπάλα κατέληξε πλάγιο.
  • Απομάκρυναν την μπάλα οι αμυντικοί του Ατρόμητου.
  • 2' Κόρνερ για τον Αστέρα.
  • Σέντρα στο ματς.
  • Οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».
  • Διαιτητής: Σιδηρόπουλος
  • Βοηθοί: Μωϋσιάδης, Καραλής
  • VAR: Τζήλος
  • Τέταρτος: Κατοίκος
  • Σε πέντε λεπτά ξεκινάει η αναμέτρηση.
  • Aτρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας - Κυβρακίδης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ-Κούντε, Έντερ, Έρλινγκμαρκ-Ρομπάιγ, Βαλένσια, Βέργος
  • Aστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης - Λύρατζης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες - Μουνάφο, Γιαμπλόνσκι - Καλτσάς, Μπαρτόλο, Κρέσπι - Μιριτέλο.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Οι Αρκάδες βρίσκονται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 26 βαθμούς, ενώ οι Περιστεριώτες είναι στην 8η με τρείς βαθμούς λιγότερο.
  • Στην αντίπερα όχθη, ο Ατρόμητος μεσοβδόμαδα νίκησε εκτός έδρας στον θεσμό του Κυπέλλου (2-1) τον Παναθηναϊκό και αν μη τι άλλο πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στην Τρίπολη, ξεχνώντας παράλληλα και τη συντριβή από την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα, την περασμένη Κυριακή.
  • Εν πολλοίς το σημερινό παιχνίδι παίζει καταλυτικό ρόλο για το ποια απ' τις δύο ομάδες θα «πλασαριστεί» καλύτερα στην εξάδα με στόχο τη συμμετοχή στα παιχνίδια των playoffs της Stoximan Super League.
  • H ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς προέρχεται από την ήττα στη Λεωφόρο την περασμένη Κυριακή και θέλει να επανέλθει στις νίκες κόντρα σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο, τον Ατρόμητο.
  • Σέντρα στις 17:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Nova Sports Prime HD.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τον Ατρόμητο στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», για την 20η της Stoiximan Super League.