Η Αταλάντα «λύγισε» τη Ρόμα και... βλέπει Champions League

Αταλάντα - Ρόμα

© PrtScr

Sportal newsroom 23:41 - 12.05.2024 / Ανανεώθηκε: 09:27 - 29.05.2024

Η Αταλάντα επιβλήθηκε της Ρόμα (2-1) κι έγινε το μεγάλο φαβορί για την 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα...

Η Αταλάντα πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη, η οποία είχε τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον!

Στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Serie A, η ομάδα του Μπέργκαμο υποδέχτηκε τη Ρόμα και πήρε το τρίποντο (2-1), χάρη στο πολύ καλό πρόσωπο που παρουσίασε στο πρώτο μέρος.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο ματς και μέσα σε δύο λεπτά πήραν ισχυρό προβάδισμα.

Στο 18΄ ο Ντε Κετελάερε πάτησε περιοχή κι εκτέλεσε υποδειγματικά για το 1-0, ενώ στο 20΄ ο ίδιος παίκτης είχε εύκολο έργο, πλασάροντας σε κενή εστία.

Το μόνο που κατάφεραν οι «Τζαλορόσι» ήταν να βρουν το γκολ της μείωσης, με τον Πελεγκρίνι στο 66ο λεπτό από την «άσπρη βούλα» (2-1).

Με αυτήν τη νίκη, η Αταλάντα έγινε το αφεντικό για την 5η θέση, καθώς με ματς λιγότερο βρίσκεται στο +3 από την 6η Ρόμα.