Η... πεντάστερη Αταλάντα «διέλυσε» την Τζένοα

Αταλάντα - Τζένοα

© Imago

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 21:04 - 05.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:06 - 05.10.2024

Η Αταλάντα επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα με εκκωφαντικό τρόπο και χάρη στο... σόου του Ρετέγκι.

Ποιος είδε την Αταλάντα και τον Ρετέγκι και δεν τους φοβήθηκε!

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Serie A, η ομάδα του Μπέργκαμο υποδέχτηκε την Τζένοα και τη «διέλυσε» (5-1), επιστρέφοντας στις νίκες στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά κι έψαξαν ένα γρήγορο γκολ, το οποίο ήρθε στο 24ο λεπτό.

Ο Ρετέγκι βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με μία προβολή από πλεονεκτική θέση άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 50ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα (2-0), παίρνοντας το ριμπάουντ.

Η Αταλάντα έδειχνε ασταμάτητη, στήνοντας ένα ατελείωτο «πάρτι». Στο 60΄ ο Έντερσον διαμόρφωσε το 3-0 με ένα όμορφο σουτ, ενώ λίγο αργότερα (74΄) ο Ρετέγκι πέτυχε χατ τρικ μέσω της άσπρης βούλας.

Στο 80΄ ο Μάρτεν Ντε Ρουν έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων (5-0), ενώ το μόνο που κατάφερε η Τζένοα ήταν να βρει το γκολ της μείωσης με τον Εκχάτορ στο 83΄ (5-1).

Με αυτό το αποτέλεσμα η Αταλάντα ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 10 πόντους.