Έμειναν στο «μηδέν» σε ένα... φτωχό ματς Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης

Ατρόμητος - ΟΦΗ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 19:54 - 02.10.2023 / Ανανεώθηκε: 13:02 - 14.08.2024

Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στο Περιστέρι (0-0) και για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έμειναν χωρίς νίκη. Σημαντικότερη στιγμή στο ματς της 7ης αγωνιστικής της Super League η κόκκινη στον Κούντε, που προκάλεσε τη διαμαρτυρία των γηπεδούχων.

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες σημαντικές στιγμές, Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης πήραν από έναν βαθμό στο Περιστέρι και συνέχισαν αμφότερες δίχως νίκες για δεύτερο σερί ματς (0-0). Πιο σημαντική στιγμή του αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League η αποβολή του Κούντε, η οποία και προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τους παίκτες του Κόουλμαν να πατούν καλύτερα στο γρασίδι. Μάλιστα, στο 7ο λεπτό έκαναν το 1-0 με τον Αντζιέλσκι, του οποίου το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Για τον ίδιο λόγο δεν μέτρησε και το τέρμα του Καλτσά, ο οποίος στο 15’ σκόραρε για το 0-1. Μετά το 20λεπτο οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το έδαφος που τους είχαν «κλέψει» οι φιλοξενούμενοι και έγιναν πιεστικοί, ψάχνοντας το προβάδισμα. Αυτό τελικά δεν ήρθε και το 0-0 παρέμεινε.

Στο β’ ημίχρονο ο Ατρόμητος συνέχισε να πιέζει για το γκολ, όμως το έργο του «χάλασε» ο Κούντε. Ο έμπειρος μέσος δέχθηκε κόκκινη κάρτα με αποτέλεσμα να αφήσει με 10 την ομάδα του. Όπως ήταν αναμενόμενο, αυτό έδωσε μέτρα στους φιλοξενούμενους και η πίεση έγειρε προς την απέναντι μεριά. Ωστόσο ο Αστέρας αδυνατούσε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, παρόλο που είχε τελικές.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους και στις αρχές του δευτέρου, ο Ατρόμητος ήταν αρκετά πιεστικός και έψαχνε το γκολ. Όμως η κόκκινη κάρτα στον Κούντε αποσυντόνισε τελείως τους συμπαίκτες του, που βρέθηκαν από κυνηγοί σε θέση άμυνας.

MVP:

Ο Παναγιώτης Τσιντώτας! Μεγάλη στιγμή το ματς δεν είχε, ωστόσο όσες φορές χρειάστηκε να παρέμβει το έκανε ο Έλληνας γκολκίπερ. Είχε αρκετές επεμβάσεις, ήταν σταθερός και φρόντισε η ομάδα του να μην χάσει σε ένα σημείο όπου ο Αστέρας είχε τον έλεγχο.