Ο Βιεϊρίνια έγραψε ιστορία με την «ασπρόμαυρη» φανέλα

Αντελίνο Βιεϊρίνια

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 23:23 - 12.11.2023 / Ανανεώθηκε: 12:01 - 14.08.2024

Μετά την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παναιτωλικό στην Τούμπα, ο Αντελίνο Βιεϊρίνια έγραψε ιστορία για ακόμη μία φορά.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναιτωλικό (2-1) με ανατροπή, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League

Μπορεί η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου να έμεινε πίσω στο σκορ έπειτα από το γκολ του Τορεχόν, ωστόσο ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να έρθει η ανατροπή, με τους Σαμάτα και Ζίβκοβιτς να οδηγούν τον Δικέφαλο στο τρίποντο

Ένα από τα πρόσωπα της αναμέτρησης ήταν κι ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο οποίος πέρασε στη θέση του Ζίβκοβιτς στα τελευταία λεπτά κι έγραψε ιστορία με τα «ασπρόμαυρα». Συγκεκριμένα, ο Πορτογάλος αρχηγός του Δικεφάλου ξεπέρασε σε συμμετοχές τον Νέτο Γκουερίνο κι έγινε ο πρώτος ξένος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ σε συμμετοχές, φτάνοντας τις 234 με τα «ασπρόμαυρα» στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Μέχρι πρότινος, ο Βιεϊρίνια μοιραζόταν την πρώτη θέση στις συμμετοχές με τον Νέτο Γκουερίνο, ωστόσο πλέον του ανήκει η... μοναξιά της κορυφής.