Νίκη στο ρελαντί η Μπάγερν, εξάσφαιρη η Χόφενχαϊμ

Sportal newsroom 21:03 - 12.05.2024 / Ανανεώθηκε: 09:53 - 29.05.2024

Η Μπάγερν νίκησε άνετα 2-0 τη Βόλφσμπουργκ, ενώ η Χόφενχαϊμ διέλυσε 6-0 την Ντάρμσταντ.

Με δύο τέρματα στα πρώτα 13 λεπτά η Μπάγερν επικράτησε εύκολα της Βόλφσμπουργκ στο Μόναχο με 2-0 σε αναμέτρηση για την 33η αγωνιστική της Bundeliga.

Το σκορ άνοιξε στο 4’ ο Ζβόναρεκ με δεξί διαγώνιο σουτ, ενώ στο 13’ ο Γκορέτσκα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Με αυτή τη νίκη οι Βαυαροί επέστρεψαν στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος στην οποία είχε ανέβει προσωρινά η Στουτγκάρδη.

Νωρίτερα, σαρωτική ήταν η Χόφενχαϊμ και διέλυσε εκτός έδρας τη Ντάρμσταντ, που έχει ήδη υποβιβαστεί, με το εντυπωσιακό 6-0 και συνεχίζει την προσπάθεια να προλάβει το «τρένο» της συμμετοχής στα κύπελλα Ευρώπης της επόμενης αγωνιστικής σεζόν.

Να σημειωθεί πως έως το 50ο λεπτό είχε πετύχει και τα έξι γκολ της! Στο 2’ ο Μπεμπού έκανε το 1-0, στο 6’ ο Μπέιερ το 2-0, στο 22’ ο Καντεράμπεκ το 3-0, στο 26’ ο Κάμπακ σημείωσε το 4-0 και στο 44’ πάλι ο Μπέιερ πέτυχε το 5-0. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 51’ ο Μπεμπού.