Διπλό κορυφής για τη Λειψία - Νίκη με ανατροπή για τη Λεβερκούζεν

©imago

Δημήτρης Χούπης 18:27 - 19.10.2024 / Ανανεώθηκε: 18:28 - 19.10.2024

Η Λειψία πήρε τη νίκη με 2-0 απέναντι στη Μάιντς και ανέβηκε στην κορυφή, την ίδια ώρα που η Λεβερκούζεν νίκησε με ανατροπή 2-1 την Άιντραχτ.

Η Λειψία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μάιντς την οποία νίκησε με 2-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Bundesliga. Με αυτή τη νίκη οι «ταύροι» ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Σε ένα ματς με λίγες ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Τσάβι Σίμονς στο 20' με σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα της Μάιντς. Οι παίκτες της Λειψίας στη συνέχεια βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Όρμπαν στο 37ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος οι «ταύροι» κράτησαν με ευκολία το προβάδισμα και πήραν τη νίκη με 2-0.

Λεβερκούζεν - Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Την ίδια ώρα η Λεβερκούζεν επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Μόλις στο 9ο λεπτό οι «ασπιρίνες» κέρδισαν πέναλτι, αλλά η εκτέλεση του Μπονιφέις ήταν κακή και ο Τραπ την μπλόκαρε με άνεση. Επτά λεπτά μετά ήρθε η σειρά της Άιντραχτ να κερδίσει πέναλτι, με τον Μαρμούς όμως να ευστοχεί για το 1-0 της ομάδας τους. Ωστόσο η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε για λίγο αφού ο Άντριχ ισοφάρισε στο 25'.

Ο Μπονιφέις στο 72ο λεπτό... εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι και σκόραρε για το 2-1 της Λεβερκούζεν.