Το στατιστικό υπόβαθρο της ρεβάνς του «Ντραγκάο» (vids)

Ίντερ

Photo by Stefano Guidi/Getty Images/Ideal Images

Κώστας Τσιακλής • 16:30 - 14.03.2023 / Ανανεώθηκε: 17:53 - 14.08.2024

Η Πόρτο αντιμετωπίζει την Ίντερ στη ρεβάνς του 1-0 των Ιταλών, με την παράδοση να είναι υπέρ των «νερατζούρι».

Πόρτο και Ίντερ συγκρούονται την Τρίτη (14/03, 22:00) στη ρεβάνς της νίκης με 1-0 των Ιταλών στο Μιλάνο, για τη φάση των «16» του Champions League. Η Ίντερ έχει προβάδισμα πρόκρισης και καλείται να διαχειριστεί το αποτέλεσμα, όπως άλλωστε κάνει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι «νερατζούρι» έχουν προκριθεί σε 16 από τις 17 φορές που απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης στον πρώτο αγώνα. Η μοναδική φορά στην οποία αποκλείστηκαν ήταν την περίοδο 2005-2006, όταν επικράτησαν με 2-1 της Βιγιαρεάλ στο πρώτο ματς και ηττήθηκαν με 0-1 στη ρεβάνς της Ισπανίας, μένοντας εκτός λόγω του κανονισμού τον εκτός έδρας γκολ.

Την ίδια ώρα, η ιταλική ομάδα μετράει και δύο προκρίσεις σε ισάριθμα ζευγαρώματα με πορτογαλικές ομάδες στα νοκ-άουτ του Champions League. Η πρώτη πρόκριση ήταν στα προκριματικά της σεζόν 2002-2003, όταν η Ίντερ νίκησε με 2-0 τη Σπόρτινγκ στην Ιταλία (χάρη σε γκολ των Ντε Μπιάτζιο και Ρεκόμπα) και εξήλθε ισόπαλη με σκορ 0-0 στη Λισαβόνα.

Η δεύτερη πρόκριση ήταν κόντρα στη φετινή αντίπαλο, Πόρτο, την περίοδο 2004-2005. Τότε οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν (όπως και φέτος) στη φάση των «16». Στον πρώτο αγώνα οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στην Πορτογαλία. Στη ρεβάνς ένα χατ τρικ του Αντριάνο ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στους Ιταλούς (3-1).

Από την άλλη, η Πόρτο έχει καταφέρει να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα μόλις σε δύο από τις 14 φορές που κλήθηκε να το κάνει στο Κύπελλο Πρωταθλητριών/Champions League.

Η πιο πρόσφατη ανατροπή των «δράκων» είναι το 2019 κόντρα στη Ρόμα, στη φάση των «16». Οι Ρωμαίοι είχαν επικρατήσει με 2-1 στο Ολίμπικο, χάρη σε δύο γκολ του Ζανιόλο. Στον επαναληπτικό, η Πόρτο νίκησε με το ίδιο σκορ και έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου προκρίθηκε με το πέναλτι του Άλεξ Τέλες στο 117’.

Η πρώτη πρόκριση με ανατροπή της Πόρτο ήταν στο Κύπελλο Πρωταθλητριών, τη σεζόν 1986-1987 απέναντι στη Βιτκόβιτσε Τσεχίας. Οι Τσέχοι επικράτησαν με 1-0 στο πρώτο ματς, ωστόσο ο τελευταίος λόγος ανήκε στους Πορτογάλους, οι οποίοι νίκησαν με 3-0 στη ρεβάνς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τη συγκεκριμένη περίοδο η Πόρτο έφτασε μέχρι και την κατάκτηση του τροπαίου αφού στη συνέχεια απέκλεισε (και) τις Μπρόντμπι και Ντινάμο Κιέβου και επικράτησε στον τελικό της Μπάγερν Μονάχου με  2-1 (με γκολ των Μάντζερ και Ζουαρί).

Μέσα στις 12 αποτυχίες των Πορτογάλων είναι και ο αποκλεισμός από την ΑΕΚ την περίοδο 1978-1979. Η Ένωση συνέτριψε στην πρώτη αναμέτρηση με 6-1 την Πόρτο, με τα γκολ των Μπάγεβιτς (2), Μάυρου, Νικολάου, Κωνσταντίνου και Αρδιζόγλου. Στη ρεβάνς η Πόρτο λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή αφού επικράτησε με το εμφατικό 4-1.

Όσο αφορά στα ζευγαρώματα με ιταλικές ομάδες στα νοκ άουτ η Πόρτο μετράει τρεις προκρίσεις και δύο αποκλεισμούς. Ο ένας εκ των αποκλεισμών ήταν αυτός με την Ίντερ που προαναφέραμε ενώ η πιο πρόσφατη κόντρα, ήταν αυτή με τη Γιουβέντους το 2020-2021, η οποία στέφθηκε με επιτυχία (2-1,2-3 και πρόκριση στα εκτός έδρας γκολ).