Πάτησε κορυφή η Ανγκόλα με βασικό τον Ζίνι

Photo by MB Media/Getty Images

Sportal newsroom 21:14 - 20.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:29 - 14.08.2024

Με τον επιθετικό της ΑΕΚ, Ζίνι, να ξεκινάει βασικός η Ανγκόλα επικράτησε 3-2 τη Μαυριτανία και έκανε άλμα πρόκρισης.

Άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Copa Africa έκανε η Ανγκόλα, η οποία πανηγύρισε τη νίκη με 3-2 επί της Μαυριτανία με τον Ζίνι της ΑΕΚ να ξεκινάει βασικός και πάτησε στην κορυφή του τέταρτου ομίλου της διοργάνωσης.

Στο 30ο λεπτό μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Μπουατού ο Ντάλα με προβολή έκανε το 0-1, όμως στο 43' ο Αμάρ έγραψε το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Ανγκόλα μπήκε πολύ δυνατά και βρήκε δύο γρήγορα γκολ με Ντάλα (50') και Ζιλμπέρτο (53'), ενώ η Μαυριτανία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Κοϊτά στο 59ο λεπτό για το τελικό 3-2.

Νωρίτερα, Αλγερία και Μπουρκίνα Φάσο ήρθαν ισόπαλες με 2-2, ενώ στις 22:00 είναι προγραμματισμένη και η αναμέτρηση της Τυνησίας με το Μάλι.