Απίθανη πρόκριση του Καναδά στα ημιτελικά του Copa America - Πέταξε εκτός τη Βενεζουέλα στη διαδικασία των πέναλτι (vids)

Οι πανηγυρισμοί των ποδοσφαιριστών του Καναδά

©Imago

Ελένη Ανδρικοπούλου 09:22 - 06.07.2024 / Ανανεώθηκε: 09:38 - 06.07.2024

Ο Καναδάς επικράτησε στα πέναλτι 4-3 (1-1 η κανονική διάρκεια) της Βενεζουέλας και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Copa America. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή για μία θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

Ιστορική πρόκριση για τον Καναδά! Στην πρώτη του συμμετοχή στο Copa America κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά, επικρατώντας της Βενεζουέλας στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κ.δ, 4-3 πεν.). Στην ημιτελική φάση θα αντιμετωπίσει (ξανά) την Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι! Σημειώνεται ότι οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες και στο ματς της πρεμιέρας του πρώτου ομίλου.

Ζόρικο αουτσάιντερ η Ελβετία κόντρα στην Αγγλία, με άγνοια κινδύνου η Τουρκία απέναντι στην Ολλανδία!
BET

08:35 - 06.07.2024

Συνεχίζεται η δράση στα γήπεδα της Γερμανίας και το ενδιαφέρον παραμένει αμείωτο στα προημιτελικά του Euro 2024. Δύο αναμετρήσεις στο πρόγραμμα του Σαββάτου και χρονικά προηγείται αυτή της Αγγλίας με την Ελβετία, που κάνει σέντρα στις 19:00 στο Ντίσελντορφ.

Ο Καναδάς μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει προβάδισμα πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, ο Σάφελμπεργκ στο 13ο λεπτό με όμορφο πλασέ «εκτέλεσε» τον Ρόμο στην κλειστή του γωνία κι έκανε το 1-0.

Η Βενεζουέλα δεν τα παράτησε, ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα χάρη στο απίθανο γκολ του Ροντόν στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο 34χρονος επιθετικός όχι μόνο σημείωσε το γκολ της διοργάνωσης - κι ένα από τα καλύτερα της χρονιάς- αλλά έγινε κι ο πρώτος σκόρερ της Βενεζουέλας στο Copa America.

Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, καθώς δεν άλλαξε κάτι έως το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Εκεί ο Κρεπό το πήρε... πάνω του. Οι Βενεζουελανοί έχασαν τρία πέναλτι, ο 30χρονος πορτιέρε έκανε δύο αποκρούσεις κι ο Καναδάς εξασφάλισε την ιστορική του πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa America, βρίσκοντας στον δρόμο του την Αργεντινή (10/07, 03:00).