Η Ουρουγουάη νίκησε τον Καναδά στα πέναλτι και πήρε την τρίτη θέση στο Copa America

©imago

Δημήτρης Χούπης 08:32 - 14.07.2024 / Ανανεώθηκε: 08:32 - 14.07.2024

Η Ουρουγουάη κατέκτησε την τρίτη θέση στο Copa America αφού νίκησε με 4-3 (2-2 κ.δ.) τον Καναδά στη διαδικασία των πέναλτι του μικρού τελικού.

Η τρίτη θέση του Copa America ανήκει στην Ουρουγουάη. Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα επικράτησε με 4-3 του Καναδά στη διαδικασία των πέναλτι του μικρού τελικού (2-2 κ.δ.) της διοργάνωσης σε ένα «χορταστικό παιχνίδι.

Η «Σελέστε» άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Μπεντανκούρ, αλλά ο Καναδάς απάντησε στο 22' με τον Κονέ. Στο 80' η ομάδα από τη Βόρεια Αμερική ανέτρεψε το σκορ στο 80' με τον Τζόναθαν Νταβίντ, αλλά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουρουγουάη ισοφάρισε με τον Σουάρεζ και έστειλε τον μικρό τελικό στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» και εκεί οι παίκτες του Μαρσέλο Μπιέλσα ήταν πιο εύστοχοι με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με 4-3 και την τρίτη θέση στο τουρνουά.