Ο Λαουτάρο «ξελάσπωσε» την Αργεντινή και την έστειλε στα προημιτελικά του Copa America

©imago

Δημήτρης Χούπης 08:21 - 26.06.2024 / Ανανεώθηκε: 08:23 - 26.06.2024

Η Αργεντινή νίκησε με 1-0 τη Χιλή χάρη στο γκολ του Λαουτάρο στο 88' και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Copa America. Λίγο νωρίτερα ο Καναδάς επικράτησε με το ίδιο σκορ του Περού και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Η Αργεντινή με... ήρωα τον Λαουτάρο Μαρτίνες επικράτησε με 1-0 της Χιλής για τη 2η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Copa America και προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης.

Γιατί σφύριξε το Σκωτία - Ουγγαρία διαιτητής από την Αργεντινή; - Έξαλλοι οι Σκωτσέζοι, πότε του τα είχε «χώσει» ο Μπρούνο Φερνάντες
EURO 2024

10:55 - 24.06.2024

Στη Σκωτία είναι έξαλλοι με τον διαιτητή Φακούντο Τέγιο, λέγοντας πως τους αρνήθηκε πέναλτι στο ματς. Γιατί όμως ένας Αργεντινός ρέφερι βρίσκεται στο EURO; Και τι είχε πει γι' αυτόν ο Μπρούνο Φερνάντες;

Το μοναδικό γκολ του αγώνα το έβαλε ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 88ο λεπτό. Ο επιθετικός της Ίντερ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια και τις κόντρες στην άμυνα της Χιλής και εξ επαφής έκανε το 1-0.

Με αυτή τη νίκη η «Αλμπισελέστε» παραμένει στην κορυφή με έξι βαθμούς και πέρασε στα προημιτελικά του Copa America, προκειμένου να υπερασπιστεί στον τίτλο που είχε πάρει πριν από τρία χρόνια.

Λίγο νωρίτερα για τον ίδιο όμιλο ο Καναδάς πήρε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση, επικρατώντας με 1-0 του Περού και πήρε προβάδισμα πρόκρισης. Το νικητήριο γκολ το έβαλε ο Τζόναθαν Ντέιβιντ στο 74ο λεπτό μετά από υποδειγματική αντεπίθεση.