«Τεσσάρα» της Βραζιλίας κόντρα στην Παραγουάη - Άνετη νίκη και πρόκριση στα προημιτελικά για την Κολομβία

©imago

Δημήτρης Χούπης 08:39 - 29.06.2024 / Ανανεώθηκε: 08:39 - 29.06.2024

Η Βραζιλία επικράτησε με άνεση 4-1 της Παραγουάης, ενώ λίγο νωρίτερα η Κολομβία πήρε νίκη με 3-0 κόντρα στην Κόστα Ρίκα και προκρίθηκε στους «8» του Copa America.

Η Βραζιλία πήρε την πρώτη της νίκη στο Copa America με 4-1 απέναντι στην Παραγουάη και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο πρώτο μέρος η «Σελεσάο» σκόραρε τρία γκολ μέσα δέκα λεπτά και... καθάρισε την υπόθεση νίκη. Ο Βινίσιους στο 35' άνοιξε το σκορ, ενώ στο 43' Σάβιο έκανε δύο τα τέρματα της Βραζιλίας. Στο 45+5' ο Βινίσιους τριπλασίασε τα γκολ της ομάδας του, με τον Αλντερέτε στο 48' να μειώνει για την Παραγουάη.

Το τελικό 4-1 το διαμόρφωσε ο Πακετά στο 65ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι.

Λίγο νωρίτερα η Κολομβία πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Κόστα Ρίκα και προκρίθηκε στους «8» του Copa America.

Ο Ντίαζ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 31', ενώ ο Σάντσεζ στο 59' πέτυχε το 2-0. Τρία λεπτά μετά ο Κόρντομπα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.