Ήττα για την Αγγλία από την Ισλανδία στο τελευταίο φιλικό πριν από το Euro - Τριάρα της Πολωνίας επί της Ουκρανίας

©Photo by Marc Atkins/Getty Images

Δημήτρης Χούπης 23:55 - 07.06.2024 / Ανανεώθηκε: 23:55 - 07.06.2024

Η Αγγλία γνώρισε την ήττα με 0-1 στο Γουέμπλεϊ στο τελευταίο φιλικό πριν από το Euro, την ίδια ώρα η Πολωνία νίκησε με 3-1 την Ουκρανία.

Η Αγγλία στο τελευταίο φιλικό πριν από το Euro 2024 γνώρισε φιλική ήττα με 0-1 από την Ισλανδία στο Γουέμπλεϊ.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα το έβαλε ο Θορτέινσον στο 12ο λεπτό. Στη συνέχεια τα «Τρία Λιοντάρια» είχαν τις στιγμές τους για να ισοφαρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν, ενώ και οι Ισλανδοί από τη μεριά τους είχαν μερικές ευκαιρίες για να κάνουν δύο τα τέρματά τους.

Πολωνία - Ουκρανία

Την ίδια ώρα η Πολωνία νίκησε με ευκολία 3-1 της Ουκρανίας. Η παρέα του Λεβαντόφσκι μέσα σε 20' στο πρώτο μέρος κατάφερε να σκοράρει τρία γκολ και να... καθαρίσει το παιχνίδι.

Η... μαχήτρια Ελλάδα «λύγισε» στο φινάλε από τη Γερμανία
ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ

23:38 - 07.06.2024

Η Ελλάδα έδωσε σκληρή μάχη στο Γκλάντμπαχ, όμως η Γερμανία βρήκε τον τρόπο να τη... λυγίσει στο φινάλε. Μπορεί ο Μασούρας να έδωσε το προβάδισμα στο φιλικό του Γκλάντμπαχ, όμως Χάβερτς και Γκρος διαμόρφωσαν το τελικό 2-1.

Αρχικά στο 11' ο Βαλουκίεβιτς άνοιξε το σκορ και πέντε λεπτά μετά ο Ζιελίνσκι έκανε δύο τα τέρματα της Πολωνίας. Στο 30' ο Ρόμαντσουκ πέτυχε το 3-0 και ο Ντόβμπικ στο 41ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.