Τα γκολ της Ελβετίας που «σκότωσαν» την Ιταλία (vids)

Sportal newsroom 20:57 - 29.06.2024 / Ανανεώθηκε: 20:57 - 29.06.2024

Η Ελβετία νίκησε 2-0 την Ιταλία και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro 2024. Δείτε τα γκολ.

Μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στο φετινό Euro έκανε η Ελβετία. Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν επικράτησε 2-0 της Ιταλίας στη φάση των «16» και εκθρόνισε τη «σκουάντρα ατζούρα», που απογοήτευσε με την απόδοσή της.

Οι τυπικά γηπεδούχοι Ελβετοί άνοιξαν το σκορ στο 37ο λεπτό. Ο Βάργκας βρήκε εξαιρετικά τον Φρόιλερ μέσα στην περιοχή, εκείνος έκανε ένα κοντρόλ και μετέπειτα «εκτέλεσε» τον Ντοναρούμα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Ελβετία διπλασίασε τα τέρματά της στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 46' Βάργκας με ένα τρομερό πλασέ σπάνιας ομορφιάς νίκησε τον Ντοναρούμα και έκανε το 2-0 κόντρα στην Ιταλία.