«Πάρτι» της Γερμανίας στο πρώτο ημίχρονο της πρεμιέρας του Euro κόντρα στην Σκωτία (vids)

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 23:06 - 14.06.2024 / Ανανεώθηκε: 23:11 - 14.06.2024

Η Εθνική Γερμανίας έχει «αγκαλιάσει» τη νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο της πρεμιέρας, απέναντι στους Σκωτσέζους.

Ποιος είδε την Εθνική Γερμανίας και δεν τη φοβήθηκε...

Στην πρεμιέρα του Euro 2024 στο Μόναχο απέναντι στην Σκωτία, τα «Πάντσερ» μπήκαν... αγριεμένα για να ανοίξουν το σκορ και να «κλειδώσουν» το τρίποντο όσο πιο νωρίς γίνεται, με τους οικοδεσπότες του τουρνουά να φτάνουν στο 3-0 στα πρώτα 45 λεπτά.

Μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, η ομάδα του Νάγκελσμαν πήρε το προβάδισμα με τον Βιρτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Κίμιχ κι εκτέλεσε υποδειγματικά. Στο 19΄ ο Μουσιάλα με μία «οβίδα» από πλεονεκτική θέση διπλασίασε τα τέρματα των Γερμανών, ενώ το κερασάκι στην τούρτα του πρώτου ημιχρόνου (3-0) έβαλε ο Χάβερτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το ήδη δύσκολο έργο της Σκωτίας έγινε ακόμη πιο ζόρικο όταν ο Πορτέους είδε την κόκκινη κάρτα ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 45λέπτου.