Άνετη επικράτηση για την Αγγλία - Αγχωτικές νίκες για Ουκρανία και Τουρκία

Σακά και ο Κέιν

©Photo by Robin Jones/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:47 - 16.06.2023 / Ανανεώθηκε: 15:32 - 14.08.2024

Η Αγγλία επικράτησε άνετα κόντρα στη Μάλτα με 4-0, ενώ Τουρκία και Ουκρανία είχαν αγχωτικές νίκες απέναντι σε Λετονία και Βόρεια Μακεδονία.

Οι αναμετρήσεις της τρίτης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2024 δεν έκρυβαν ιδιαίτερες εκπλήξεις.

Η Αγγλία επιβλήθηκε άνετα εκτός έδρας κόντρα στη Μάλτα με 4-0, μένοντας αήττητη στον όμιλό της. Μόλις στο 8' οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με το αυτογκόλ του Απάπ

Στο 28', ο Άρνολντ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας. Ο Κέιν με εύστοχη πέναλτι έκανε το 3-0,  ο οποίος έφτασε τα 50 με το εθνόσημο, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 83' ο Κάλουμ Γουίλσον.

Η Ουκρανία επικράτησε με 3-2 κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία και πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη στον όμιλο. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μπάρντι, ενώ ο Ελμάς στο 39' πέτυχε το 2-0.

Οι Ουκρανοί έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο μέρος και μείωσαν στο σκορ με τους Ζαμπάρνι (62') και Κονόπλια (67'). Λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Μούσλιου, Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και πήραν τη νίκη, χάρη στο γκολ του Τσιγκάνκοβ

Η Τουρκία επιβλήθηκε κόντρα στη Λετονία με 3-2 και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του τέταρτου ομίλου. Ο Μπαρντακτσί στο 22' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ωστόσο οι Λετονοί κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίδια με τον Εμσίς

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα χάρη στο γκολ Ουντέρ, όμως οι Λετονοί ισοφάρισαν με τον Τόμπερς. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Τουρκία κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με το τέρμα του Καχβετσί