Άνετο διπλό του Άγιαξ στο Αζερμπαϊτζάν - Έκανε «σεφτέ» στις νίκες η Ρόμα

©imago

Δημήτρης Χούπης 21:46 - 24.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:46 - 24.10.2024

Ο Άγιαξ πέρασε «αέρας» από το Αζερμπαϊτζάν νικώντας με 3-0 την Κάραμπαγκ, την ίδια ώρα που η Ρόμα δυσκολεύτηκε απέναντι στη Ντιναμό Κιέβου που τη νίκησε με 1-0.

Ο Άγιαξ έφυγε με το «διπλό» από το Αζερμπαϊτζάν νικώντας με 3-0 την Κάραμπαγκ για την 3η αγωνιστική του Europa League.

Μόλις στο 2ο λεπτό η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν άνοιξε το σκορ με τον Καφαρκουίλιεφ, αλλά μετά από εξέταση της φάσης στο VAR το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 16' η Κάραμπαγκ έμεινε με δέκα λόγω της αποβολής του Ρομαό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Άγιαξ και πήρε το προβάδισμα με τον Τέιλορ στο 36'. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο «Αίαντας» είχε ευκαιρία για το 2-0 την οποία όμως δεν την εκμεταλλεύτηκε.

Στο 73ο λεπτό η ομάδα του Άμστερνταμ «καθάρισε» τη νίκη με την εκτέλεση πέναλτι του Βέκχορστ και τρία λεπτά μετά ο Άκπομ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ρόμα - Ντιναμό Κιέβου

Η Ρόμα πήρε την πρώτη της νίκη στο Europa League επικρατώντας με 1-0 της Ντιναμό Κιέβου στο Ολίμπικο.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς πολλές φάσεις με την ομάδα της Ρώμης να ανοίγει το σκορ στο 23ο λεπτό με την εκτέλεση πέναλτι του Ντόβμπικ. Στη συνέχεια η Ρόμα κρατούσε το προβάδισμα, αλλά στο 43' η Ντιναμό κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Βολόσιν του οποίου όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα κράτησε το προβάδισμα και τελικά πήρε τη νίκη με 1-0 επί της ουκρανικής ομάδας.