Η ασταμάτητη Γαλατάσαραϊ επιβλήθηκε της Φενέρ στο ντέρμπι και περιμένει... αγριεμένη τον ΠΑΟΚ

Φενέρ - Γαλατά

© Imago

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 22:11 - 21.09.2024 / Ανανεώθηκε: 22:12 - 21.09.2024

Η Γαλατάσαραϊ «απέδρασε» από την έδρα της Φενέρ με εκκωφαντικό τρόπο (1-3) κι έκανε το 6/6 στο πρωτάθλημα πριν τη «μάχη» με τον ΠΑΟΚ.

Η Γαλατάσαραϊ έδειξε για ακόμη μία φορά τα... δόντια της και θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ πιο... αγριεμένη από ποτέ!

Στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Τουρκίας, η αντίπαλος του Δικεφάλου κοντραρίστηκε με τη Φενέρ εκτός έδρας και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη (1-3), κάνοντας το 6/6 και μένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 20ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με έναν πρωτόγνωρο τρόπο. Ο Τορέιρα εξαπέλυσε μία... οβίδα, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι κι έπειτα στην πλάτη του Λιβάκοβιτς, ο οποίος «χρεώθηκε» με αυτογκόλ.

Μόλις οκτώ λεπτά αργότερα ο Μέρτενς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και της έδωσε ένα ισχυρό προβάδισμα.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, το σκηνικό του ματς παρέμεινε ίδιο, με τη Γαλατά να πιέζει για τρίτο γκολ και να... δικαιώνεται, με τον Σάρα να «κλειδώνει» το τρίποντο στο 59ο λεπτό (0-3).

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, ήταν να βρει το γκολ της μείωσης στο 63΄, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζέκο.