Αγχωτική νίκη για τη Γιουβέντους κόντρα στη Λάτσιο των 10 παικτών

Γιουβέντους - Λάτσιο

© Imago

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 23:46 - 19.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:48 - 19.10.2024

Η Γιουβέντους ζορίστηκε κόντρα στη Λάτσιο, όμως στο φινάλε βρήκε τη λύση.

Το ντέρμπι στο Τορίνο είχε ένταση, σκληρές μονομαχίες, αποβολή κι ένα γκολ στα τελευταία λεπτά που έκρινε τα πάντα.

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Serie A, η Γιουβέντους υποδέχτηκε τη Λάτσιο κι επέστρεψε στις νίκες (1-0), εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες μόλις στο 24ο λεπτό, με τον Ρομανιόλι να αντικρίζει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Αυτή η εξέλιξη έδωσε... φτερά στα πόδια των ασπρόμαυρων, οι οποίοι πίεσαν ψηλά και σπατάλησαν ευκαιρίες. Η ομάδα της Ρώμης έδειχνε να αντέχει στην υπεροχή των γηπεδούχων, όμως ένα αυτογκόλ στο 85ο λεπτό άλλαξε τα πάντα. Ο Καμπάλ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μάριο Χίλα άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Με αυτό το τρίποντο η Γιουβέντους ανέβηκε στην κορυφή φτάνοντας τους 16 πόντους, σε ισοβαθμία με τη Νάπολι που έχει ματς λιγότερο.

Νωρίτερα, η Μίλαν υποδέχτηκε την Ουντινέζε και πήρε τη νίκη με 1-0, σε ένα επεισοδιακό ματς που είχε σχεδόν τα πάντα.