Πρόκριση στο ρελαντί για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ/©Photo by Naomi Baker/Getty Images

Sportal newsroom 00:10 - 09.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:45 - 14.08.2024

Χάρη στα γκολ του Ντιόγκο Νταλότ και του Μπρούνο Φερνάντες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-0 της Γουίγκαν εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι «κόκκινοι διάβολοι» στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Νιούπορτ Κάουντι- Ίστλι.

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε κι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πήρε την πρόκριση στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν με 2-0 της Γουίγκαν στο DW Stadium και πήραν το εισιτήριο στην επόμενη φάση του θεσμού.

Η ομάδα του Έρικ τεν Χαχ σκόραρε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και πήρε... σβηστά τη νίκη και την πρόκριση. Το σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό του ματς ο Ντιόγκο Νταλότ με υπέροχο πλασέ μετά από ασίστ του Μάρκους Ράσφορντ. Το 0-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 74΄ ο Μπρούνο Φερνάντες κέρδισε το πέναλτι από τον Σο, ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έκανε το 0-2, που παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στη φάση των «32» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νιούπορτ Κάουντι- Ίστλι.

Τα έβαλε με το VAR και προκρίθηκε η Τότεναμ, τα ξαναλένε Μπρέντφορντ και Γουλβς
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

23:56 - 05.01.2024

Η Τότεναμ έβλεπε την τύχη να μην είναι με το μέρος της, εντούτοις πανηγύρισε τελικά την πρόκριση κόντρα στη Μπέρνλι. Την ίδια ώρα, Μπρέντφορντ και Γουλβς έδωσαν νέο ραντεβού, με φόντο τους «64» του FA Cup.