Η Τορίνο «έκλεψε» το τρίποντο από την Φιορεντίνα και κοιτάζει Ευρώπη (0-1)

Παίκτες Τορίνο / Gabriele Maltinti / Getty Images

Sportal newsroom 23:44 - 21.01.2023 / Ανανεώθηκε: 10:28 - 20.08.2024

Το Τορίνο έκλεψε σημαντικό τρίποντο κόντρα στην Φιορεντίνα και σκαρφάλωσε στην 7η θέση, «γλυκοκοιτάζοντας» πλέον ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

H Τορίνο επέστρεψε στις νίκες και η Φιορεντίνα στις ήττες, με την αναμέτρηση των δύο ομάδων να λήγει με σκορ 0-1, στο Αρτέμιο Φράνκι. Η φιλοξενούμενη χρειάστηκε μόλις ένα γκολ κόντρα σε έναν αντίπαλο που φέτος δεν διανύει την καλύτερη περίοδο του, ωστόσο παραμένει μεγάλο όνομα.

To γκολ ήρθε στο 33ο λεπτό, έπειτα από μία όμορφη συνεργασία των ποδοσφαιριστών του Τορίνο. Ο Βοΐοβα υποδέχτηκε τη μπάλα και την πρόσφερε στον Μίραντσουκ, ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτόν τον τρόπο οι «Ταύροι» σκαρφάλωσαν στην 7η θέση και πλέον μπαίνουν σε τροχιά Ευρώπης, αφήνοντας πίσω τους «Βιόλι» που κατέληξαν 9οι.