Ίντερ - Μίλαν

© Imago

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 23:42 - 22.09.2024 / Ανανεώθηκε: 23:52 - 22.09.2024

Η Μίλαν επικράτησε της Ίντερ με 2-1, χάρη στο γκολ του Γκάμπια στο φινάλε.

Σε ένα ντέρμπι με αρκετή ένταση, ευκαιρίες και αμφίρροπες μονομαχίες, η Μίλαν πήρε το τρίποντο με... buzzer beater!

Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν στο «Τζουζέπε Μεάτσα» για την 5η αγωνιστική της Serie A και το σύνολο του Πάουλο Φονσέκα επικράτησε με 2-1, με τον Γκάμπια να βάζει την υπογραφή του και να κρίνει τη «γιγαντομαχία».

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, οι «Ροσονέρι» μπήκαν δυναμικά και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Πούλισικ με ένα τρομερό σλάλομ πάτησε περιοχή κι εκτέλεσε υποδειγματικά, δίνοντας το προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια η Ίντερ πήρε μέτρα κι ανέβηκε ψηλά για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με την πίεσή της να αποδίδει καρπούς.

Στο 28ο λεπτό ο Ντιμάρκο συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Λαουτάρο Μαρτίνες κι από τα αριστερά πλάσαρε ιδανικά στην απέναντι γωνία για το 1-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του ντέρμπι ήταν εξαιρετικός. Οι δύο ομάδες σπατάλησαν ευκαιρίες κι έδωσαν τις δικές τους «μάχες», με μοναδικό στόχο να βρουν το «χρυσό» γκολ της νίκης, το οποίο βρήκε η Μίλαν στο τέλος.

Ο Ματέο Γκάμπια βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή στο 89΄, νίκησε τους πάντες στην εναέρια μονομαχία και με μία δυνατή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «ροσονέρι» σε ντέρμπι Ντε λα Μαντονίνα, μετά από 6 σερί ήττες!

Νωρίτερα, η Ρόμα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Ουντινέζε με 3-0.