Άνετες προκρίσεις στους «16» του Καραμπάο για Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι

©imago

Δημήτρης Χούπης 23:53 - 24.09.2024 / Ανανεώθηκε: 23:53 - 24.09.2024

Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι είχαν εύκολες προκρίσεις απέναντι σε Γουότφορντ και Μπάροου τις οποίες νίκησαν με 2-1 και 5-0 αντίστοιχα.

Η Μάντσεστερ Σίτι με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα επικράτησε με 2-1 της Γουότφορντ και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Καραμπάο Καπ.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Ντοκού άνοιξε το σκορ για τους «πολίτες», με τον Βέλγο να κάνει μια ωραία ατομική ενέργεια και με σουτ από το όριο της περιοχής να σκοράρει για το 1-0. Η συνέχεια άνηκε στους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα, ο οποίος είδε την ομάδα του να βρίσκει και δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο.

Ποιος είδε τον Χάαλαντ και δεν φοβήθηκε - Τα έβαλε με Αρτέτα και Ζεσούς: «Μην με ακουμπάς, είσαι κλόουν» (vid)
PREMIER LEAGUE

14:58 - 23.09.2024

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ αφού πρώτα τα έβαλε με τον 17χρονο της Άρσεναλ, Μάιλς Λιούις Σκέλι, λογομάχησε τόσο με τον Μικέλ Αρτέτα αλλά και με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Στο 38ο λεπτό ο Νούνιες βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία πέτυχε το 2-0. Στο 86ο λεπτό ο Τομ Ινς διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Τσέλσι - Μπάροου

Την ίδια ώρα η Τσέλσι στο Λονδίνο είχε ακόμα πιο εύκολο βράδυ, νικώντας με 5-0 την Μπάροου. Στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα ο Ενκουνκού βρήκε δύο τέρματα στο 8' και το 15'.

Στο 28ο λεπτό ο Φάρμαν σκόραρε άθελά του στο τέρμα της ομάδας του και οι «μπλε» μπήκαν στα αποδυτήρια με τρία γκολ προβάδισμα. Ο Νέτο στο 48' πέτυχε το 4-0 και στο 75ο λεπτό ο Ενκουνκού πέτυχε χατ τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Η Λέστερ δυσκολεύτηκε αρκετά αφού πήρε την πρόκριση απέναντι στη Γουόλσολ, την οποία νίκησε με 3-0 μέσω της διαδικασίας των πέναλτι.

Η Άστον Βίλα λίγο αργότερα πήρε μια «σβηστή» νίκη με 2-1 απέναντι στη Γουίκομ. Ο Μπουεντία στο 55', ο Ντουράν στο 84' λεπτό και ο Κονέ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.