Άνετες προκρίσεις με... πεντάρες στους «16» του Καραμπάο Καπ για Λίβερπουλ και Άρσεναλ

©imago

Δημήτρης Χούπης 00:35 - 26.09.2024 / Ανανεώθηκε: 00:35 - 26.09.2024

Άνετες προκρίσεις στους «16» του Καραμπάο Καπ πήραν οι Άρσεναλ και Λίβερπουλ, οι οποίες επικράτησαν αμφότερες με 5-1 της Μπόλτον και της Γουέστ Χαμ αντίστοιχα.

Η Λίβερπουλ τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να το ανατρέψει και να πάρει εύκολη νίκη με 5-1 απέναντι στη Γουέστ Χαμ, αλλά και την πρόκριση στους «16» του Καραμπάο Καπ.

Τα «σφυριά» άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Κουανσά στο 21', αλλά τέσσερα λεπτά μετά ο Ζότα με κεφαλιά ισοφάρισε για την ομάδα του Άρνε Σλοτ. Στο δεύτερο μέρος όμως οι «κόκκινοι» έδωσαν ρεσιτάλ βάζοντας τέσσερα γκολ με τον Χάκπο να πετυχαίνει δύο εξ αυτών.

Ο Γκάμπριελ προειδοποιεί την Μάντσεστερ Σίτι: «Τους περιμένουμε στο γήπεδο μας»
PREMIER LEAGUE

13:05 - 24.09.2024

Ο αμυντικός της Άρσεναλ, Γκάμπριελ, μετά την ισοπαλία στο Έτιχαντ κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι, στέλνει προειδοποίηση στους «πολίτες» πως θα πάρει την εκδίκησή του στον επόμενο αγώνα μεταξύ τους, στο Έμιρεϊτς.

Στο 49' ο Ζότα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-1 και ο Σαλάχ στο 74' πέτυχε το τρίτο γκολ της Λίβερπουλ. Ο Χάκπο στο 90' σκόραρε για το 4-1 και τρία λεπτά μετά ο Ολλανδός διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Άρσεναλ - Μπόλτον

Λίγο νωρίτερα η Άρσεναλ νίκησε με 5-1 της Μπόλτον έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον 17χρονο Ίθαν Ενγουάνερι. Στο 16' ο Ράις άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Βόρειου Λονδίνου και ο νεαρός επιθετικός των «κανονιέρηδων» έκανε δύο τα τέρματα της Άρσεναλ στο 37ο λεπτό.

Ο ίδιος έκανε το 3-1 στο 49' και ο Στέρλινγκ στο 64' πέτυχε και τέταρτο γκολ για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα. Ο Χάβερτς στο 77ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 5-1.