Στο 101' ο Μποτία υπέγραψε το επικό θρίλερ του Κηφισιά - Πανσερραϊκός

©intime

Τζιοβάνι Ζάκαρη 20:07 - 17.09.2023 / Ανανεώθηκε: 13:26 - 14.08.2024

Σε ένα «μυθικό» παιχνίδι, ο Μποτία έσωσε τον βαθμό για την Κηφισιά στο 101', διαμορφώνοντας το τελικό 4-4 της αναμέτρησης με τον Πανσερραϊκό. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα 0-3, όμως το φινάλε του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Ματς επιπέδου Premier League ήταν αυτό στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος», εκεί όπου η Κηφισιά ισοφάρισε τον Πανσερραϊκό λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Αλμπέρτο Μποτία, στο 101ο λεπτό.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τα «λιοντάρια» να δείχνουν από νωρίς την πρόθεσή τους, η οποία δεν ήταν άλλη από μία άνετη επικράτηση. Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Δεληγιαννίδης επιχείρησε μία βολίδα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα του Κρίστινσον. Ακολούθησε στο 12ο λεπτό ο Στάικος, ο οποίος με απίθανο σουτ έκανε το 0-2 και έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο της ομάδας του.

Τη χαριστική βολή πριν το φινάλε του 45λέπτου έδωσε ο Μπέργκστρομ στο 22΄, με μία καρφωτή κεφαλιά εντός της περιοχής. Εντούτοις, υπήρχε και ένα αρνητικό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την κόκκινη του Χάγιεκ.

Στο β’ μέρος η Κηφισιά πήρε την ελπίδα της, όταν ο Ματσούκας έδωσε πέναλτι για χέρι του Δεληγιαννίδη. Όμως με συνδρομή του VAR ο ρέφερι πήρε πίσω την απόφασή του. Ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 56’, όταν ο Κωνσταντακόπουλος με απίθανη ατομική προσπάθεια μείωσε σε 1-3.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου όσο πέρναγε η ώρα έψαχνε και δεύτερο γκολ, όμως απέναντι της έβρισκε μία καλά οργανωμένη άμυνα. Όμως σε μία στιγμή αδράνειας ο Οζέγκοβιτς υποδέχθηκε τη σέντρα του Ματέο Σάντος και μείωσε σε 2-3, στο 71’ λεπτό. Αυτό μετέφερε το άγχος στους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία.

Εκείνος που λύτρωσε τους φιλοξενούμενους ήταν ο Πηλέας, ο οποίος στο 78’ - έπειτα από μία φάση διαρκείας - έκανε το 2-4.Ή τουλάχιστον έτσι φαινόταν σε πρώτο χρόνο. Αυτό διότι η Κηφισιά βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν με κεφαλιά ο Τετέι έκανε το 3-4 στο 90+6’. Ο άνθρωπος του αγώνα ονομαζόταν Αλμπέρτο Μποτία, ο οποίος εκμεταλλευόμενος μία κόντρα στη μικρή περιοχή μπήκε στην πορεία της μπάλας και διαμόρφωσε το τελικό 4-4.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Το γκολ του Τετέι στο 90+6' έφερε ξανά τον πανικό στους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία. Αυτό το άγχος σε συνδυασμό με την αδράνεια στην άμυνα εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και έφτασαν σε αυτή την «μυθική» ισοπαλία.

MVP:

Ο Αλμπέρτο Μποτία! Μπορεί ανασταλτικά να είχε κάποια ζητήματα, ωστόσο και μονομαχίες κέρδισε και από τα πόδια του ξεκίνησε το 1-3. Το αποκορύφωμα φυσικά, ήταν το γκολ που πέτυχε στο 101'

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ SUPER LEAGUE:

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Δείτε το live του αγώνα:

•  90+11' ΓΚΟΟΟΛ για την Κηφισιά! Απίθανο φινάλε! Η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Πανσερραϊκού, έφτασε στον Μποτία και εκείνος ισοφάρισε σε 4-4
  • 90+10' Η προσπάθεια του Οζέγκοβιτς κατέληξε σε κόρνερ
  • 90+6' ΓΚΟΟΟΛ για την Κηφισιά! Η κεφαλιά του Τετέι κατέληξε στα δίχτυα του Χοβάν.
  • 90+2' Η προσπάθεια του Τετέι δεν αγχώνει τον Χόβαν
  • Έντεκα τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 82' Η προσπάθεια του Ματέο Σάντος κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
  • 78' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Πανσερραϊκό! Σε μία φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Πηλέα και εκείνος με απίθανο σουτ έκανε το 2-4
  • 76' Μετά από περίπου τέσσερα λεπτά, το γκολ μέτρησε κανονικά μέσω VAR
  • 72' ΓΚΟΟΟΟΛ η Κηφισιά! Η σέντρα του Ματέο Σάντος κατέληξε στον Οζέγκοβιτς και εκείνος μέσα στην περιοχή έκανε το 2-3
  • 61'  Σέντρα του Ματέο Σάντος, «έκοψε» η άμυνα του Πανσερραϊκού
  • 56' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Κηφισιά! Ο Μποτία τροφοδότησε τον Κωνσταντακόπουλο και εκείνος με μία απίθανη ατομική ενέργεια έκανε το 1-3
  • 47' Μέσω VAR ο διαιτητής παίρνει πίσω την απόφασή του
  • 46' Πέναλτι για την Κηφισιά! O Αντερέγκεν έκανε μία κεφαλιά, η οποία κατέληξε πάνω στον Δεληγιαννίδη, με τον διαιτητή να δείχνει τη λευκή βούλα
  • Έναρξη στο β' μέρος
  • Τέλος στο πρώτο ημίχρονο
  • 45+5' Το σουτ του Σάντος σταμάτησε στον Χόβαν
  • 45+3' Το μακρινό σουτ του Παπασάββα δεν ανησύχησε τον Χόβαν
  • Πέντε λεπτά καθυστερήσεων
  • 45' Ο Παρράς έκανε ένα μακρινό σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι
  • 43' Κόκκινη για τον Πανσερραϊκό! Ο Χάγιεκ μάρκαρε τον Οζέγκοβιτς και με την παρέμβαση του VAR ο διαιτητής του έδειξε την κόκκινη
  • 39' Ο Μούργος δοκίμασε ένα σουτ το οποίο κατέληξε ψιλά
  • 36' Δοκάρι για την Κηφισιά! Ο Μασούρας επιχείρησε ένα σουτ το οποίο κατέληξε στη δεξιά δοκό του Χοβάν
  • 33' Ο Αναστασίου είναι φανερά απογοητευμένος από τους παίκτες του και πραγματοποιεί τριπλή αλλαγή
  • 33' Ο Οζέγκοβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ το οποίο πέρασε πάνω από δοκάρι του Χοβάν
  • 26' Μακρινό σουτ του Πηλέα το οποίο περνάει εκτός εστίας
  • Απίθανος Πανσερραϊκός ετοιμάζεται να φύγει από το «Μιχάλης Κρητικόπουλος» με θριαμβευτικό τρόπο, διαλύοντας την Κηφισιά
  • 22' ΓΚΟΟΟΛ για τον Πανσερραϊκό! Με καρφωτή κεφαλιά ο Μπέργκστρομ σκόραρε για το 0-3 της ομάδας του
  • Ο Πανσερραϊκός έχει μπει δυναμικά στο ματς, έχει αποσυντονίσει εντελώς την Κηφισιά και πριν καν περάσουν 15 λεπτά έχει σκοράρει δύο γκολ.
  • 12' ΓΚΟΟΟΛ για τον Πανσεραϊκό! Ο Στάικος επιχείρησε ένα απίθανο σουτ το οποίο με τη συνδρομή του δοκαριού κατέληξε στα δίχτυα
  • 10' Δοκάρι για τον Πανσερραϊκό με ένα απίθανο σουτ του Άλεξιτς, όμως ο βοηθός έδειξε οφσάιντ
  • 4' ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ! Η μπάλα έφτασε στον Δεληγιαννίδη και αυτός με το «καλημέρα» έκανε το 0-1, επιχειρώντας μία βολίδα
  • Το παιχνίδι διεξάγεται στην Καισαριανή
  • Διαιτητές: Μιχαήλ Ματσούκας, Μιχαήλ Παπαδάκης, Χρήστος Κορώνας 4ος Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης
  • Η ενδεκάδα της Κηφισιάς
  • Η ενδεκάδα του Πανσερραϊκού
  • Η Κηφισιά έχει δύο ήττες με ΠΑΣ Γιάννινα (3-0) και ΠΑΟΚ (2-1) και μία νίκη (2-1) με τον Ατρόμητο. Οι Σερραίοι στην πρεμιέρα έχασαν 2-0 από τον Ολυμπιακό, έφεραν 1-1 με την ΑΕΚ στην OPAP Arena και ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τον Παναιτωλικό στην Τούμπα
  • Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Κηφισιάς με τον Πανσερραϊκό. Οι δύο ομάδες που ανέβηκαν στην κατηγορία.