Η Κηφισιά έκανε την έκπληξη, πέρασε στους «16» και πέταξε εκτός Κυπέλλου τη Λαμία - Στην επόμενη φάση και η Ζάκυνθος

©intime

Τζιοβάνι Ζάκαρη 17:00 - 26.09.2024 / Ανανεώθηκε: 17:21 - 26.09.2024

Η Κηφισιά έκανε την έκπληξη κερδίζοντας με 1-0 τη Λαμία, πέρασε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson και πέταξε εκτός θεσμού την ομάδα της Φθιώτιδας.

Η Κηφισιά έκανε την έκπληξη αφού νίκησε με 1-0 τη Λαμία και πέρασε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Η αρχή του πρώτου μέρους ήταν ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να έχουν με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους για ένα γκολ. Αλλά από το 25ο λεπτό και έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν χωρίς ωστόσο να απειλούν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία.

Ο Γκέλιος το έχει ξανακάνει: Ο «ήρωας» της Athens Kallithea κόντρα στον Διαγόρα, ήταν ο εφιάλτης της Μπάγερν με τη φανέλα της Χόλσταϊν Κιλ

Ο Γιάννης Γκέλιος με δύο αποκρούσεις στη διαδικασία των πέναλτι έστειλε την Athens Kallithea στους «16» του Κυπέλλου. Αυτή όμως δεν είναι η μόνη φορά που ο Έλληνας τερματοφύλακας έχει γίνει «ήρωας» στη... ρωσική ρουλέτα.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε πιο δυνατά και στο 54ο λεπτό η Κηφισιά έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μάναλη, ο οποίος πλάσαρε και ο Ρατόν έδιωξε με το πόδι. Ο Παντελίδης είχε ακόμα μια καλή στιγμή για το 1-0 της Κηφισιάς, το οποίο τελικά ήρθε στο 80ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αθανασακόπουλου στον Τεττέι, ο Μάναλης ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0. Στο 90ο λεπτό η Λαμία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ρατόν.

Οι ενδεκάδες:

H ενδεκάδα της Λαμίας: Ράτον, Σαραμαντάς, Αντράντε, Γκοτζαμανίδης, Φουρτάδο, Σάντμπεργκ, Μπίκοφ, Ενρίκεζ, Δοϊρανλής, Σιμόνι, Γιαννούτσος

H σύνθεση της Κηφισιάς: Ξενόπουλος, Σίλα, Μαζουλουξής, Σόουζα, Σωτηράκος, Σμπώκος, Παυλάκης, Εμπό Κυριόπουλος, Παντελίδης, Μάναλης

Την ίδια ώρα η Ζάκυνθος πήρε την πρόκριση, επικρατώντας με 2-0 του Παναργειακού. Ο Στεργίου έκανε το 1-0 στο 34' και ο Γουσέτης στο 66ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.