Ο Γκέλιος γλίτωσε στα πέναλτι την Athens Kallithea και της χάρισε την πρόκριση στη Ρόδο

©intime

Γιώργος Σακελλαρίου 19:45 - 25.09.2024 / Ανανεώθηκε: 20:43 - 25.09.2024

Η Athens Kallithea με δύο αποκρούσεις του Γκέλιου απέκλεισε τον Διαγόρα Ρόδου με 4-3 στα πέναλτι.

Στις 13 Γενάρη του 2021 ο Γιάννης Γκέλιος έκανε όλη την Γερμανία να παραμιλάει.

Ήταν παίκτης της Χόλσταϊν Κίελ, η οποία έπαιζε τότε στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας. Αντίπαλός της στη δεύτερη κατηγορία, για τη φάση των «32» η τεράστια Μπάγερν Μονάχου. Ο 32χρονος, πλέον, Σερραίος γκολκίπερ έπιασε το πέναλτι του Ρότσα και η μικρή Χόλσταϊν με 8-7 είπε αντίο στη Μπάγερν του Λεβαντόφσκι (έπαιξε αλλαγή και χτύπησε πέναλτι), του Μίλερ και των Κίμιχ, Σανέ, Μουσιάλα, Γκνάμπρι.

Ο Γκέλιος, λοιπόν, έδειξε ότι στα πέναλτι έχει την ικανότητα και στο Κύπελλο Ελλάδας. Πάλι για τη φάση των «32». Στη Ρόδο με αντίπαλο τον Διαγόρα, η Athens Kallithea ζορίστηκε. Στα 90 λεπτά δεν βρήκε γκολ, όπως και στην παράταση. Έτσι, το ματς πήγε στα πέναλτι κι εκεί ο Έλληνας γκολκίπερ με δύο αποκρούσεις χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του με 4-3.

Στο 39’ ακυρώθηκε γκολ του Σαπουντζή για οφσάιντ και στο 45' γυριστό του Βαλμπουενά σε σέντρα του Βασιλόγιαννη έφυγε ψηλά άουτ. Στο 52’ ο Τσιλιγγίρης δεν είχε πρόβλημα στην κεφαλιά του Λουκίνα, ενώ στο 93' απέκρουσε μακρινό σουτ του Τζιάνι.

Στο 100' ο Ουλντρίκις δεν κατάφερε να σκοράρει απο κοντά, ενώ και στο 118' ο Τσιλιγγίρης νίκησε τον Τζιάνι.