Έκλεισε τη χρονιά με νίκη η Λίβερπουλ και βλέπει τετράδα

Λίβερπουλ/©printscreen twitter

Sportal newsroom 23:59 - 30.12.2022 / Ανανεώθηκε: 10:53 - 20.08.2024

Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε με 2-1 της Λέστερ για τη 18η αγωνιστική της Premier League.

Η Λίβερπουλ ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της για το 2022. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επιβλήθηκε με 2-1 της Λέστερ για τη 18η αγωνιστική της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «κόκκινους» στο 4ο λεπτό όταν προηγήθηκαν με γκολ του Ντιούσμπερι. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ανέβασε στροφές κι έχασε ευκαιρίες με τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ενώ ακυρώθηκε γκολ του Αιγύπτιου επιθετικού στο 27'.

Ο Βόουτ Φάες στο 38' έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έκανε το 1-1 ενώ η Λίβερπουλ είχε δοκάρι με τον Νούνιες στο 45ο λεπτό. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο 24χρονος Βέλγος αμυντικός της Λέστερ πέτυχε δεύτερο αυτογκόλ και η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε την ανατροπή.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα. Η Λίβερπουλ έφτασε τους 28 βαθμούς σε 16 αγώνα και βρίσκεται στην έκτη θέση. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ξεκινάει τη νέα χρονιά με εκτός έδρας ματς με αντίπαλο την Μπρέντφορντ.

Η Λέστερ είναι στη 13η θέση με 17 βαθμούς. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς υποδέχεται τη Φούλαμ στις 3 Ιανουαρίου.