Πήρε το ντέρμπι στο... παρά πέντε η Μαρσέιγ, 2-1 τη Λιόν

Λιόν - Μαρσέιγ

© RMC Sport

Sportal newsroom 00:51 - 24.04.2023 / Ανανεώθηκε: 16:53 - 14.08.2024

Χρειάστηκαν πάνω από 90 λεπτά για να φτάσει στη νίκη η Μαρσέιγ, όμως τελικά επικράτησε της Λιόν (2-1) με γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Μαρσέιγ πήρε τη νίκη κόντρα στη Λιόν και πανηγύρισε με αυτόν τον τρόπο το τρίποντο στο ντέρμπι. Για να συμβεί αυτό, ωστόσο, η ομάδα της Μασαλίας χρειάστηκε 90+2 λεπτά, χάρη σε αυτογκόλ του Γκούστο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Η Μαρσέιγ προηγήθηκε στο 44' με τον Ουντέρ, ωστόσο το ματς ήρθε στα ίσα χάρη στον Λακαζέτ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η φιλοξενούμενη τελικά πήρε τη νίκη και ανέβηκε στην 2η θέση, με +2 έναντι της 3ης Λανς και -9 σε σχέση με την πρωτοπόρο Παρί.

Νωρίτερα, η Μονπελιέ επικράτησε της Ρεν με 1-0 και αφού μέχρι εκείνη την ώρα αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Σαβανιέ στο 53'. Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μαβιντίτι, ο οποίος στο 84ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.