© Sportal

LIVE ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 18:30 - 26.04.2023 / Ανανεώθηκε: 16:49 - 14.08.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Άρη και του Ολυμπιακού για την έκτη αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. Σε σχόλιο του Αλέξη Σαββόπουλου και του Διονύση Βερβελέ.

Διονύσης Βερβελές: Πάει κι αυτό. Τρίτη συνεχόμενη ήττα. Προπονητή... αύριο, ξεκαθάρισμα ρόστερ και πάμε παρακάτω. Δεν αξίζει κάτι περισσότερο για απόψε. Τι να γράψεις, ότι του Μπιέλ είναι ίδια φάση με το πέναλτι του Βίντα; Χάνουν τα λόγια τους τη... σημασία γιατί οι "ερυθρόλευκοι" δίνουν δικαιώματα... Καλό βράδυ σε όλους, καλή επιτυχία στην ομάδα μπάσκετ!

• Τέλος στο ματς
  • 90+6' Απίθανη ευκαιρία χαμένη από τον Ελ Αραμπί ο οποίος ανενόχλητος στην περιοχή στέλνει την μπάλα στα χέρια του Κουέστα
  • 90+2 Σέντρα του Φορτούνη, για λίγο δεν βρίσκει την μπάλα ο Ανδρούτσος
  • 87' Μακρινό σουτ του Ραμόν το οποίο καταλήγει άουτ

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Αρης έχει επιλέξει να αμύνεται μετά το 2-0 και το γρήγορο γκολ του Ολυμπιακού τον έχει φέρει να παίρνει μέτρα πίσω και να ψάχνει μα βγει στο ανοικτό γήπεδο

• 73' Ωραίο σουτ του Νταμπό το οποίο καταλήγει στα χέρια του Πασχαλάκη

Διονύσης Βερβελές: Τρία λεπτά για ένα πέναλτι που φαίνεται από το πρώτο ριπλέι. Μειώνει ο Ολυμπιακός σε 2-1, άντε να δούμε αν υπάρξει οξυγόνο στον πλανήτη Ολυμπιακός!

• 70' ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Μπακαμπού ευστοχεί από τα 11 μέτρα

Διονύσης Βερβελές: Το μενού έχει κι ένα "τσαφ" του Μπα, ένα ακόμη για την ακρίβεια και η ζωή συνεχίζεται! 2-0 ο Άρης, απίστευτα λάθη από τους "ερυθρόλευκους" και το μαρτύριο συνεχίζεται...

• 69' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό
  • 67' Φωνάζουν για χέρι και πέναλτι οι παίκτες του Ολυμπιακού σε επαφή του Μαζικού - Εξετάζει τη φάση ο Μάκελι με τον VAR
  • 65' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Άρη! Τραγικό λάθος του Μπα, ο Νταμπό το εκμεταλλεύτηκε και οι «κίτρινοι» σκόραραν
  • 64' Ο Φορτούνης κουβάλησε την μπάλα, έφτασε στον άξονα αλλά τελικά αστόχησε στο σουτ του
  • 60' Μακρινό σουτ του Χουάνγκ το οποίο δεν ανησυχεί καθόλου τον Κουέστα
  • 55' Δοκάρι για τον Άρη αλλά η φάση ακυρώνεται ως οφσάιντ
  • 49' Καλή στιγμή για τον Άρη ο οποίος πήγε να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως ο Πασχαλάκης έμεινε εκτός εστίας, όμως η προσπάθεια του Πάλμα κατέληξε σε άουτ

Διονύσης Βερβελές: Ο Ανιγκό δεν κάνει αμέσως τις αλλαγές, δίνει κι άλλο χρόνο σε αυτούς που εμπιστεύθηκε. Ετοιμάζει Μπιέλ, Σαμασέκου, Χουάνγκ κατά τα άλλα για να μπουν... κάποια στιγμή. Σε λίγο δηλαδή!

• Έναρξη στο δεύτερο μέρος
  • Μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού και τα τώρα δεδομένα του αγώνα, ο Άρης ξεφεύγει στο +7 από τον Βόλο

Αλέξης Σαββόπουλος Καλύτερος στο πρώτο 25λεπτο ο Ολυμπιακός, κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα με κυριότερη εκφραστή τον Φορτούνη αλλά σταμάτησε πάνω στον Κουέστα. Ο Άρης ισορρόπησε στη συνέχεια, και μετά το υπέροχο γκολ του Πάλμα κυριάρχησε

Διονύσης Βερβελές: Μάλιστα. Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Τι κι αν φρέσκαρε την ομάδα, τι κι αν μπήκαν νέα πρόσωπα, ένας Ολυμπιακός κάκιστος, λες και... τελείωσε η χρονιά. Πρόβλημα νοοτροπίας πλέον, τι να... συζητάμε!

• Τέλος στο πρώτο ημίχρονο
  • 44' Μεγάλο λάθος του Εμβιλά, η μπάλα φτάνει στον Ματέο Γκαρσία του οποίου η προσπάθεια καταλήγει στον Πασχαλάκη

Αλέξης Σαββόπουλος: Ακόμη ένα αριστούργημα του Πάλμα στη φετινή σεζόν βάζει πλώρη για καλύτερο γκολ της σεζόν Μήνυμα στους Savopoulos Alex

Διονύσης Βερβελές: Αυτό έλειπε από το φετινό μενού, να δεχθεί γκολ από απευθείας χτύπημα κόρνερ. Ευθύνη του Πασχαλάκη, "έχασε" τη φάση και 1-0 ο Άρης... Μοιάζει με μαρτύριο κάθε στιγμή πλέον για τους φίλους του Ολυμπιακού!

• 36' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Άρη με τον Πάλμα να στέλνει απευθείας την μπάλα στην εστία του Πασχαλάκη, μετά από εκτέλεση κόρνερ

Διονύσης Βερβελές:  «Μουδιασμένος» δείχνει ο Ολυμπιακός, αργή κυκλοφορία της μπάλας, σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας μέχρι στιγμής.

• 30' Γύρισμα του Εμπακατά προς τη μικρή περιοχή, εκεί που πρόλαβε και μάζεψε ο Πασχαλάκης
  • 25' Γύρισμα του Νταρίντα το οποίο καταλήγει στα χέρια του Πασχαλάκη

Αλέξης Σαββόπουλος: Για μια ακόμη φορά ο Καμαρά εκνευρίζεται από τα δυνατά μαρκαρίσματα και δεν μπορεί να συγκρατήσει τα νεύρα του παίρνοντας νωρις κάρτα

• 19' Ο Μπακαμπού διέσχισε την αριστερή πλευρά του Άρη, έδωσε πάσα στον Μασούρα και το σουτ του δεύτερου κατέληξε στον Κουέστα
  • 15' Ένταση μετά από μαρκάρισμα του Καμαρά πάνω στον Ανδρούτσο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να πιάνονται για λίγο στα χέρια
  • 13' Φωνές για πέναλτι από τον Άρη σε μαρκάρισμα του Ανδρούτσου πάνω στον Πάλμα - Τίποτα λένε VAR και Μάκελι
  • 11' Απευθείας σουτ του Νταρίντα εκτός περιοχής το οποίο έφτασε με αξιώσεις στην εστία αλλά κατέληξε σε άουτ
  • 10' Κακή εκτέλεση φάουλ από τον Κασάμι, η μπάλα σε κόρνερ

Αλέξης Σαββόπουλος: H μεγάλη ευκαιρία του Μπαγκαμπου δείχνει το μεγάλο πρόβλημα του Άρω φέτος στις εναέριες μονομαχίες στο κέντρο της άμυνας

• 4' Σουτ του Φορτούνη το οποίο απομακρύνει ο Κουέστα
  • 3' Απάντηση με τον Μπακαμπού και τον Μασούρα για τον Ολυμπιακό, με τον πρώτο να στέλνει την κεφαλιά του στον Κουέστα και τον δεύτερο στο ριμπάουντ να κάνει κακή προσπάθεια
  • 2' Πρώτη απειλή για τον Ολυμπιακό με τον Άρη να πατάει περιοχή αλλά την μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία του Πασχαλάκη
  • Έναρξη στο ματς

Διονύσης Βερβελές: Καλησπέρα κι από εμένα, μαζί θα είμαστε σήμερα στον σχολιασμό αυτού του ματς του Ολυμπιακού με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη... Ο Ζοσέ Ανιγκό ήταν λογικό να φρεσκάρει την εντεκάδα των Πειραιωτών μετά το ματς με την ΑΕΚ και σίγουρα περιμένει καλύτερη εικόνα. Όλοι οι παίκτες κρίνονται πλέον και από τον... επόμενο κόουτς που... βλέπει ή θα δει τα ματς!

Αλέξης Σαββόπουλος: Τρία τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα του Άρη σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στο Βόλο. Εμπακατά αντι του τραυματία Οντουμπάτζο, Ντουκουρέ αντι του Ετεμπο και ο Ματέο στη θέση του Ιτούρμπε.

• Το πρωτάθλημα έχει τελειώσει για τον Ολυμπιακό, όμως οι Πειραιώτες θέλουν πάση θυσία να τερματίσουν όσο πιο ψηλά γίνεται στη βαθμολογία της Stoiximan Super League. Από την άλλη ο Άρης με τρίποντο και απώλεια του Βόλου στο ματς με τον Παναθηναϊκό παίρνει ισχυρό προβάδισμα όσον αφορά το 5ο εισιτήριο της Ευρώπης.
  • Ο «elite» Ντάνι Μάκελι έχει οριστεί διαιτητής της συγκεκριμένης αναμέτρησης. Βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του Χέσελ Στέγκστρα, Γιαν Ντε Βρις, 4ος ο Τσακαλίδης και στο VAR οι Ρομπ Ντίπερινκ, Νικολακάκης.
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Αναλυτικά η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Πασχαλάκης, Ανδρούτσος, Μπα, Σωκράτης, Ρέαμπτσιουκ, Κασάμι, Εμβιλά, Βρουσάι, Φορτούνης, Μασούρας, Μπακαμπού.
    Αναλυτικά η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μαζικού, Εμπακατά, Ντουκουρέ, Νταμπό, Ματέο Γκαρσία, Πάλμα, Νταρίντα, Καμαρά
  • O Ολυμπιακός αντιμετωπίζει μακριά από την έδρα του τον Άρη με στόχο να επιστρέψει στις νίκες, έχοντας απέναντι του έναν αντίπαλο που προέρχεται από μία ευρεία νίκη στον Βόλο.