ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΑΡΣΕΝΑΛ

LIVE ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΑΡΣΕΝΑΛ

Sportal newsroom 18:15 - 09.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:15 - 14.08.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Λίβερπουλ και της Άρσεναλ για την 30η αγωνιστική της Premier League.

Ο Αλεξάντερ Άρνολντ έκανε τρομερή ενέργεια, έβγαλε σέντρα και ο Φιρμίνο με κεφαλιά έκανε το 2-2 για τους «κόκκινους».

87' ΓΚΟΟΟΛ Η ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

81' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ. Ο Σαλάχ έβγαλε τετ α τετ τον Νούνιες, αλλά ο Ράμσντεϊλ είπε «όχι» στον Ουρουγουανό.

74' Σουτ του Έντεγκααρντ εύκολα μπλόκαρε ο Άλισον

72' Μέχρι στιγμής οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα έχουν καταφέρει να διατηρήσουν το προβάδισμα

62' Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχει μπει αρκετά δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, έχει χάσει πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν έχει καταφέρει να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

57' Άλλη μία ευκαιρία για τη Λίβερπουλ με τον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος εντός περιοχής δοκίμασε ένα σουτ, αλλά ο Ράμσντεϊλ το έβγαλε

Αυτό είναι το δεύτερο πέναλτι που ο Αιγύπτιος χάνει τη φετινή σεζόν.

54' Το έχασε ο Σαλάχ!

51' Πέναλτι για τη Λίβερπουλ! Ο Χόλντινγκ έπεσε άτσαλα πάνω στον Ζότα και ο διαιτητής του αγώνα έδειξε την άσπρη βούλα.

49' Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ με τον Σαλάχ, ο οποίος βγήκε τετ α τετ, αλλά έκανε κακό τελείωμα στέλνοντας την μπάλα εκτός εστίας.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Λίβερπουλ - Άρσεναλ 1-2

45+2' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ να ισοφαρίσει. Ο Χέντερσον εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Ράμσντεϊλ, αλλά έστειλε την μπάλα από το ύψος του πέναλτι αρκετά άουτ.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

Η Λίβερπουλ μείωσε με τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Χέντερσον και ο Αιγύπτιος εξ επαφής έκανε το 1-2.

42' ΓΚΟΟΟΟΛ Η ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

39' Ένταση μεταξύ του Τσάκα και του Άρνολντ, δεν πήρε διαστάσεις το θέμα. Από μία κίτρινη κάρτα και στους δύο.

33' Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ με τον Σαλάχ να βγαίνει τετ α τετ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Μαρτινέλι έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο Ζεσούς με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Άλισον.

28' ΓΚΟΟΟΟΟΛ Η ΑΡΣΕΝΑΛ

20' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ με τον Ρόμπερτσον. Ο Σκωτσέζος δέχτηκε την μπάλα από τον Φαμπίνιο και από διαγώνια θέση το σουτ πήγε λίγο άουτ.

17' Κι άλλη ευκαιρία για την Άρσεναλ με τον Ζεσούς. Ο Βραζιλιάνος δέχτηκε τη σέντρα του Σακά, αλλά έστειλε από κοντινό σημείο την μπάλα ψηλά.

11'  Ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Ζιτσένκο έκανε ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Άλισον το έβγαλε και έστειλε την μπάλα κόρνερ

Ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Φαν Ντάικ και τις κόντρες και με πλασέ στη δεξιά γωνία του Άλισον ο Βραζιλιάνος έκανε το 1-0

8'  ΓΚΟΟΟΛ Η ΑΡΣΕΝΑΛ

6'  Πρώτο σουτ για τη Λίβερπουλ με τον Χάκπο το οποίο πέρασε αρκετά άουτ.

Έναρξη αγώνα

Οι «Κανονιέρηδες» έχουν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς από το Anfield από τη σεζόν 2012-13, όταν με γκολ των Ποντόλσκι και Καθόρλα η ομάδα του τότε Αρσέν Βενγκέρ είχε πάρει τη νίκη επί της Λίβερπουλ με 2-0.

Οι δύο ομάδες έχουν ως μόνο στόχο τη νίκη. Η Λίβερπουλ χρειάζεται να ανέβει έναν «Γολγοθά» για να βγει στην τετράδα, αντίθετα η Άρσεναλ θέλει τη νίκη για να παραμείνει πρώτη και να αυξήσει τη διαφορά από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Καλησπέρα μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου αγώνα μεταξύ της Λίβερπουλ με την Άρσεναλ για την 30η αγωνιστική της Premier League.