Γιούργκεν Κλοπ- Πεπ Γκουαρδιόλα

Κλοπ / screenshot via Twitter

LIVE ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Κώστας Τσιακλής • 14:00 - 01.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:28 - 14.08.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη του αγώνα μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι με τη Λίβερπουλ για την 29η αγωνιστική της Premier League.

• Τέλος στην αναμέτρηση, με τη Μάντσεστερ Σίτι να επικρατεί με 4-1 της Λίβερπουλ. Οι «πολίτες» με αυτή τη νίκη μειώνουν την απόσταση στους πέντε βαθμούς από την Άρσεναλ , η οποία αγωνίζεται σε λίγη ώρα κόντρα στη Λίντς. Η Λίβερπουλ παραμένει προσωρινά στην 6η θέση και βρίσκεται στο -7 από την τετράδα και την Τότεναμ.
  • Τα τελευταία λεπτά είναι διαδικαστικά, με τη Μάντσεστερ Σίτι να έχει την κατοχή της μπάλας.
  • Στο 81' ο Άλισον σταματάει το σουτ του Γκρίλις μέσα από την περιοχή και αποτρέπει το 5-1.
  • ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι στο 74'. Η νίκη των γηπεδούχων παίρνει διαστάσεις θριάμβου. Ο Ντε Μπρόινε συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Γκρίλις, που έκανε το 4-1 με πλασέ εντός περιοχής.
  • Τετραπλή αλλαγή για τη Λίβερπουλ στο 69'. Οι Ντάργουιν Νούνιεζ, Ρομπέρτο Φιρμίνο, Άλεξ Όξλεϊντ Τσέιμπερλεϊν και Κώστας Τσιμικάς περνάνε στη θέση των Ντιόγκο Ζότα, Μοχάμεντ Σαλάχ, Χάρβεϊ Έλιοτ και Άντι Ρόμπερτσον.
  • Βρισκόμαστε στο 67' του αγώνα. Ο ρυθμός έπεσε τα τελευταία λεπτά με τη Λίβερπουλ να προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες ωστόσο μέχρι στιγμής δεν τα έχει καταφέρει.
  • Στο 60΄ ο Γκρίλις «απειλεί» με σουτ για τη Μάντσεστερ Σίτι, όμως ο Άλισον απέκρουσε σε κόρνερ.
  • ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι στο 54'. Ονερικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο, αφού πετυχαίνουν και τρίτο γκολ, με τον Γκουντογκάν να εκτελεί από κοντά τον Άλισον.
  • ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι στο 46΄. Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι φτάνουν στην ανατροπή. Οι παίκτες της Σίτι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα κενά στην άμυνα της Λίβερπουλ, με τον Μάχρεζ να γυρίζει την μπάλα στην περιοχή και τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να την σπρώχνει απλά στα δίχτυα και να κάνει το 2-1.
  • Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
  • Το δεύτερο ημίχρονο θα ξεκινήσει με μικρή καθυστέρηση λόγω προβλήματος στην ενδοεπικοινωνία των διαιτητών.
  • Ο Μοχάμεντ Σαλάχ με το γκολ που πέτυχε έγινε ο πρώτος παίκτης της Λίβερπουλ που σκοράρει σε τέσσερα παιχνίδια κόντρα σε ένα συγκεκριμένο αντίπαλο σε μια σεζόν, μετά τον Ιάν Ρας την περίοδο 1896-1987 που το είχε κάνει σε πέντε ματς κόντρα στην Έβερτον. Παράλληλα ο Αιγύπτιος επιθετικός έγινε και ο πρώτος σκόρερ της Λίβερπουλ σε εκτός έδρας αναμετρήσεις στην Premier League, αφού με το 56ο του τέρμα ξεπέρασε τον Μάικλ Όουεν.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο «Έτιχαντ» με τις Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ να είναι ισόπαλες με σκορ 1-1. Οι γηπεδούχοι σε γενικές γραμμές ήταν πιο απειλητικοί όμως και οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά επικίνδυνοι στις προσπάθειες που είχαν για αντεπίθεση.
  • Στο 35' οι παίκτες της Λίβερπουλ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για να δωθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ρόδρι, όμως ο διαιτητής του αγώνα, Σάιμον Κούπερ, είχε αντίθετη άποψη.
  • Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο του αγώνα με το σκορ να είναι ισόπαλο 1-1.
  • ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι στο 28'. Ο Γκρίλις έπειτα από ωραία συνεργασία γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Γιούλιαν Άλβαρεζ ισοφάρισε σε 1-1.
  • Ο Μαχρέζ «απειλεί» ξανά για τη Μάντσεστερ Σίτι στο 22' με όμορφο βολέ εντός περιοχής, ωστόσο η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια του Άλισον.
  • ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ στο 17'. Ο Ζότα έφυγε στην πλάτη της άμυνας από την φοβερή πάσα του Αλεξάντερ-Άρνολντ, ακολούθως η μπάλα στρώθηκε στον Μοχάμεντ Σαλάχ μέσα στην περιοχή και αυτός εκτέλεσε τον Έντερσον για το 1-0.
  • Η Μάντσεστερ Σίτι «απειλεί» στο 14' με ωραία εκτέλεση φάουλ του Ρίγιαντ Μάχρεζ, το οποίο όμως κατέληξε άουτ.
  • Η πρώτη φάση ανήκει στους γηπεδούχους, στο 9' ο Ντε Μπρόινε σέντραρε μέσα στην περιοχή, ο Γκουντογκάν πλάσαρε χωρίς δύναμη και ο Άλισον  μάζεψε εύκολα τη μπάλα.
  • Με συμπληρωμένα τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, η Μάντσεστερ Σίτι είναι η ομάδα που έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της, με τη Λίβερπουλ να «κλείνει» τους χώρους στην άμυνα της.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Αξίζει να σημειωθεί ότι από την αναμέτρηση απουσιάζει ο πρώτος σκόρερ της Premier League, Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετωπίζει. Ο Νορβηγός επιθετικός μετράει μέχρι στιγμής 28 τέρματα με τη Μάντσεστερ Σίτι στο πρωτάθλημα.
  • Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σάιμον Χούπερ με βοηθούς τους Άντριαν Χολμς και Σάιμον Λονγκ. Τέταρτος διαιτητής είναι ο Γκρέιχαμ Σκοτ ενώ στο VAR βρίσκονται οι Τζον Μπρούκς και Μάθιου Γουάιλκς.
  • Η ενδεκάδα της Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Βαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Έλιοτ, Σαλάχ, Ζότα, Χάκπο.
  • Η ενδεκάδα της Μάντσεστερ Σίτι : Έντερσον, Στόουνς, Ακάνζι, Ντίας, Άκε, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόιν, Μάχρεζ, Γκρίλις, Άλβαρεζ.
  • Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχεται τη Λίβερπουλ στο «Έτιχαντ» και θέλει τη νίκη που θα την κρατήσει κοντά στην πρωτοπόρο Άρσεναλ, που αυτή τη στιγμή είναι στο +8 με αγώνα περισσότερο. Από την άλλη η Λίβερπουλ θα επιδιώξει να πάρει το τρίποντο για να μειώσει την απόσταση από την πρώτη τετράδα της Premier League. Οι «κόκκινοι» βρίσκονται στην 6η θέση και στο -7 από την Τότεναμ, η οποία όμως έχει δύο ματς περισσότερα.